FacebookYoutubeInstagram

Pepík z Búd se stane vlčnovským králem

Vlčnov Kultura 21. 1. 2020
Pepík z Búd se stane vlčnovským králem

Královští rodiče s králem Pepíkem a jeho sestrou Julií.

Foto: iva

Mám jediného syna a vždycky jsem si přál, aby byl králem...

Už v sobotu bude na ramenou legrútů přinesen a veřejnosti představen nový vlčnovský král Josef Pavelčík aneb „Pepík z Búd“.
Doprovodí jej legrúti a družice ročníku 2002. Slavnostní ceremoniál se odehraje na tradičním Krojovém plese v sobotu 25. ledna v 19.00 v sále Klubu sportu a kultury ve Vlčnově. K tanci i poslechu bude hrát dechová hudba Vlčnovjané, cimbálová muzika Čardáš a zatančí folklorní soubor Vlčnovjan.

Letošní jízda králů bude mít jedinečnou atmosféru už proto, že rodina Pavelčíkova žije už sedm let ve Vlčnovských búdách, v symbióze s vinohradnictvím, zvířaty a přírodou. „Toto místo má zvláštní kouzlo,“ shodují se rodiče Josef a Petra, kteří milují pocit rodinné sounáležitosti, svobody a klidu.

Devítiletý Pepík a sedmiletá Julinka vyrůstají na větrné hůrce obklopeni přírodou. „Seběhnu jenom kopeček a jsem s kamarády na hřišti. A když chci být se psem Hugem, kočkou nebo ovečkami, zůstanu na zahradě,“ vysvětluje král Pepík, žák třetí třídy, který ve škole miluje výtvarku a matematiku. Ve volném čase chodí do šachů a hasičů. „Je to kluk se vším všudy, který se nebojí, nestydí a občas umí i zazlobit. Má zvučný hlas a pěkný přednes..., prostě takový šoumen," tvrdí rodiče.

Ti Pepíka od malička vedou k tradicím. Už v půlroce, ještě v tibetce, byl účastníkem jízdy a od té doby pak chodil každý rok v kroji. „Maminku fotky napadlo zalisovat a teď se budou hodit do galerie, kde návštěvníci uvidí, jak ve Vlčnově vyrostl král,“ ukazuje otec soubor fotografií. Sám vyrostl přímo v centru organizace jízdy králů. „Strýc Antonín Pavelčík byl členem výboru Klubu sportu a kultury Vlčnov, hlavním pořadatelem jízdy králů, rodiče zde aktivně pracovali a já jsem se zapojil nejprve jako krojovaný, později jako legrút a nakonec od roku 2015 jako aktivní člen výboru,“ uvádí táta Josef Pavelčík, vinař, pořadatel koštu vína, který má v plánu vybudovat muzeum vinařství.  

Maminka Petra pochází z Traplic, kde se dodržuje hodová tradice. K jízdě králů si našla cestu až s manželem. Ale když kluci přišli poprosit o „krála“, byla trochu zaskočená. Nejprve musela v rodinném kruhu rozdiskutovat, co za povinnosti to obnáší a jak na „vinařské hůrce“ vše z praktického hlediska zorganizovat.

„Já jsem byl nadšený - mám jediného syna a vždycky jsem si přál, aby byl králem. Můj otec Josef by měl největší radost, ale za dva dny po návštěvě legrútů bohužel zemřel. I kvůli němu jsme na jeho počest nabídku přijali,“ dodává táta, který se bude snažit jízdu zorganizovat tak, aby zůstala Pepíkovi navždy v srdci.

Autor: IVA PAŠKOVÁ
Inzerce

Vaše názory

Blatničku provoní vitaminová bomba

Blatnička

Blatničku provoní vitaminová bomba

Košt zelí je dobrou akcí na prevenci proti chřipce. "O najlepší kysané zelé na Slovácku" se jmenuje...

21. 1. 2020
Nový hit Její pastorkyňa: Jak se vidí představitelé hlavních rolí?

Uherské Hradiště

Nový hit Její pastorkyňa: Jak se vidí představitelé hlavních rolí?

Od premiéry Její pastorkyně ve Slováckém divadle uplynul týden a diváci nešetří chválou. “Strhující, silné, emotivní, dechberoucí.”...

21. 1. 2020
Už jste viděli minigolfovou jamku záchod?

Staré Město

Už jste viděli minigolfovou jamku záchod?

Pokud chcete zažít trochu legrace i poučení, přijďte si do kongresového sálu v Kovozoo užít trochu aktivní...

21. 1. 2020
Karneval v rytmu Kosmohrátek

Uherské Hradiště

Karneval v rytmu Kosmohrátek

Letošní dětský karneval bude pod taktovkou kapitána vesmírné lodi v roli kouzelníka Jirky Hadaše, kamaráda všech dětí....

21. 1. 2020
TOPlist