FacebookYoutubeInstagram

Pestrobarevný program na Dnech Komenského

Uherský Brod Kultura 27. 3. 2017
Pestrobarevný program na Dnech Komenského

Velmi oblíbený je pořad Zpátky do lavic.

Foto: ub.cz

„Dny Komenského jsou maratonem vzdělávacích, kulturních, společenských a duchovních akcí, pořádaných různými organizátory, které spojuje stejné úsilí - připomenout si odkaz jedné z nejvýznamnějších osobností našich kulturních dějin.“

Na Dnech Komenského je pěkné, že se spojí takřka všechny kulturní instituce a spolky a vytvoří pestrobarevný program pro všechny generace.

Začínají přesně po 425 letech od narození JAK, v úterý 28. března. Letošní téma Brána ideálů otevřena symbolicky vyjadřuje i dlouho očekávanou událost - znovuotevření expozic muzea.    

Do programu 6. ročníku vzdělávacích programů se zapojilo 12 organizací a rozprostře se do prostor Muzea J. A. Komenského, Domu kultury, knihkupectví U Pelikána, chrámu mistra Jana Husa a kavárny Ulité Kafé.

Dny začínají pořadem Hry a hříčky s jazykem (28. 3.), besedou s lektorkou Janou Bílkovou pro děti i dospělé. "Avšak doslova udiveni by měli zůstat návštěvníci slavnostního otevření nově rekonstruovaných prostor hlavní expozice muzea (28. 3.), neboť kromě nových a moderních interiérů a samotného vstupu do muzea se zde představí úžasné divadlo fyziky, známé pod zkratkou ÚDIF (Brno). Půjde o scienceshow, jejímž cílem bude připomenout, že na fyzice jsou nejlepší experimenty," informuje Aleš Kapsa z muzea.

Návštěvníci předchozích ročníků Dnů Komenského si zvláště oblíbili pořad Zpátky do lavic (29. 3.), který nechybí ani letos. Pro návštěvníky-žáky je připravena hodina branné výchovy, zdravovědy a zpěvu. Tradiční zábavný podvečer je vybaven školní jídelnou a čajem! Výtvarná dílna pro děti Ideály našich nejmenších (30. 3.) má být ukázkou jejich vizí, hrdinů a toho, jak si představují ideální svět.

"Komenský tentokrát nikoliv jako pedagog, ale spíše jako přírodozpytec bude představen jedním z našich nejvýznamnějších komeniologů, profesorem Univerzity Palackého Pavlem Flossem v pořadu Komenského katedra (30. 3.)," dodává Kapsa. Workshop „Na besEDU“ (31. 3.) je setkáním nad zajímavými pedagogickými projekty usilujícími o „jinou školu“ nebo zásadní proměny školství. Petrové Sedlář a Miklíček pak v zážitkovém programu Zn.: „Ideál“ (31. 3.) uvedou návštěvníky do her i zamyšlení nad křehkostí lidí a jejich ideálů.

Dny Komenského dostaly své místo i ve zdejším husitském chrámu, v němž proběhne ekumenické shromáždění (1. 4.) a bohoslužba za život a dílo JAK. Zavírák Dnů Komenského (1. 4.) je pak posledním pořadem letošních Dnů. Jeho náplní je filmový večer v kavárně Ulité Kafé. Bližší informace najdete na adresách mjakub.cz  a dnykomenskeho.cz. 

Autor: vrt

Vaše názory

Dva úplně odlišné koncerty Arakainu k 35. narozeninám!

Březolupy

Dva úplně odlišné koncerty Arakainu k 35. narozeninám!

Metalová kapela Arakain slaví v letošním roce 35 let své existence. U této příležitosti chystá pro fanoušky...

27. 3. 2017
Slovácké divadlo a jeho Králova řeč

Uherské Hradiště

Slovácké divadlo a jeho Králova řeč

Uherskohradišťské Slovácké divadlo navštěvuje stále více a více spokojených diváků. Co je na slovácké scéně tak lákavé?...

25. 3. 2017
Milan Lasica a Milan Kňažko zavzpomínají na Jula Satinského

Uherský Brod

Milan Lasica a Milan Kňažko zavzpomínají na Jula Satinského

Milan Lasica a Milan Kňažko zavzpomínají na Jula Satinského. Na zcela mimořádnou kulturní událost se můžete těšit...

24. 3. 2017
Nová pohádka Špalíček veršů a pohádek už příští neděli

Uherské Hradiště

Nová pohádka Špalíček veršů a pohádek už příští neděli

Kdo by si nepamatoval z dětství na Květušku a její zahrádku, Velikou řepu nebo Kuřátko v obilí?...

24. 3. 2017
TOPlist