Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Pět příspěvků zahájí diskuzi

Uherské Hradiště Kultura 9. 1. 2017
Pět příspěvků zahájí diskuzi

Vlastimil Ondra se se svými kolegy snaží přivézt děti a celé rodiny ke zpívání

Foto: archiv Nivnička

Druhé setkání k dětskému zpívání

Jak to udělat, aby zpívalo co nejvíce dětí? Jaké písničky vybírat a kde je brát? Není lepší s radostí si zazpívat než soutěžit? To jsou jedny z mnoha otázek, které rozpoutaly diskuzi ohledně soutěže Zazpívej, slavíčku, která bude mít v úterý 10. ledna v 17.30 v malém sále Klubu kultury pokračování. Tři folklorní rytíři - Jan Maděrič, Zdeněk Stašek a Vlastimil Ondra, ke kterým se přidali Jan Káčer a Václav Mach, vyzývají všechny rodiče, prarodiče, učitele, vedoucí dětských folklorních souborů, nebo jen zájemce, kterým leží na srdci rozvoj dětského lidového zpěvu na Hradišťsku, Brodsku a Kopanicích, aby přišli diskutovat.

Organizátorům jde o to, aby zpívalo lidové písničky mnohem více dětí než dnes. Proto si na druhou schůzku rozebrali témata, která názornými ukázkami pro zájemce připraví: Dobrý výběr písně - polovina úspěchu - názorná ukázka Zdeněk Stašek, učitel a primáš CM Mladí Burčáci, Učíme děti lidovou písničku - Vlastimil Ondra, učitel, muzikant, vedoucí souborů Nivnička, Kuřátko a Boršičané, autor projektů Folklorní akademie a Siločáry duše dítěte, Jak k písničce z pramenů - Jan Maděrič, muzikant, dramaturg Klubu kultury UH a vedoucí CM Jaroslava Čecha, Odborná pomoc ze Slováckého muzea - Jan Káčer, etnograf Slováckého muzea a Parku Rochus, muzikant a vedoucí CM Ohnica, a Technika pomáhá předat dětem lidovou píseň - Václav Mach, muzikant, programátor, autor folklorních pořadů. Jednoho z autorů vyvolané diskuze, Vlastimila Ondru, jsme pro čtenáře DOBRÉHO DNE před druhým setkáním s dětskou písničkou vyzpovídali.

 

Splnilo první setkání vaše očekávání?

První setkání k dětskému zpívání lidových písní se uskutečnilo 13. prosince, na svatou Lucii. Bylo těsně před Vánoci a měli jsme obavy, že lidé dají přednost nákupům nebo budou někde na besídce svých dětí. Takže nás překvapil ten velký zájem. Malý sál Klubu kultury byl zcela zaplněn. A očekávání se také naplnila. Potvrdil se náš pocit, že dětským zpíváním lidových písniček u nás na Slovácku se budeme muset začít pozorněji zabývat.

Vyhlásili jste, ať zájemci přinesou nápady... Překvapil vás někdo něčím zajímavým?

Ano. Setkání probíhalo formou diskuze a některé problémy, které zde zazněly, se kterými se potýkají například vedoucí dětských folklorních souborů, byly velmi podnětné. Také rodiče přednesli zajímavé náměty k přemýšlení a řešení. Celé setkání jsme natáčeli a zvukový záznam si lze poslechnout na webu Folklorní akademie v blogu. Je zde ke stažení i řada zajímavých informací k Zazpívej, slavíčku 2017 a ke Zpěváčkovi Slovácka 2017.

Přišlo hodně kompetentních lidí z řad učitelů a vedoucích souborů? Nebo spíš rodiče?

Bylo to tak půl na půl. Osobně bych byl jako vedoucí dětského folklorního souboru za podobnou iniciativu rád. Ba co víc, přivítal bych, kdyby workshopů k vedení dětských folklorních souborů bylo více a byly častěji, protože inspirace a povzbuzení není nikdy málo. Takže jsem asi v koutku duše doufal, že přijde více právě vedoucích dětských folklorních souborů.

Proč jste tým rozšířili o Honzu Káčera a Vaška Macha?

Hned na začátku jsme si s Janem Maděričem a Zdeňkem Staškem řekli, že to setkání, které zorganizujeme, bude něco jako první výkop míče do hry. Že se necítíme jako jediné kompetentní osoby, které mohou k této problematice mluvit. Prostě zahájíme debatu a budeme velmi rádi, když se k nám přidá každý, kdo může s dětským zpíváním u nás nějak pomoct. Jan Káčer a Václav Mach za námi přišli s tím, že by chtěli pomoci, a my je hned velmi rádi vtáhli do hry. Ale naše výzva dál trvá: Je jedno, jestli jste byli nebo nebyli na prvním setkání k dětskému zpívání lidových písní. Přijďte na druhé a zapojte se, nebo se jen osobně ozvěte.

Co mají zájemci očekávat na druhém setkání?

Na prvním setkání jsme se domluvili, že se podíváme na problematiku dětského zpívání na Uherskohradišťsku, Uherskobrodsku a na Kopanicích z několika úhlů v pěti příspěvcích, v nichž se budeme snažit být názorní a budeme všechny zájemce i aktivně zapojovat do diskuze.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Studentský plakát

Zlín

Studentský plakát

Vernisáž výstavy Studentský plakát představí v úterý 10. ledna v 17.00 v Krajské galerii výtvarného umění ve...

9. 1. 2017
Rekordy nečekejte, zmrzlo, co mohlo!

Včelary

Rekordy nečekejte, zmrzlo, co mohlo!

První víkend v roce, první košt slivovice. Tradičně se bude jednat o Včelarskou baňku. Šestnáctý ročník vypukne...

7. 1. 2017
Michal Zetel: Marvinův pokoj je velmi dobře napsanou hrou

Uherské Hradiště

Michal Zetel: Marvinův pokoj je velmi dobře napsanou hrou

Marvinův pokoj - to je název inscenace, kterou od listopadu s herci Slováckého divadla připravuje ředitel Michal...

7. 1. 2017
Na slavnostech vystoupí i amatérské kapely

Břeclav

Na slavnostech vystoupí i amatérské kapely

Stejně jako v minulém roce, také pro pátý ročník počítají organizátoři Slavností břeclavského piva s tím, že...

6. 1. 2017
TOPlist