FacebookYoutubeInstagram

Při festivalu Písní a tancem letos opět udělí titul Vesnice roku

Luhačovice Kultura 11. 9. 2019
Při festivalu Písní a tancem letos opět udělí titul Vesnice roku
Inzerce

Luhačovice a také sousední Pozlovice budou žít ve dnech 12. až 15. září již po sedmadvacáté mezinárodním festivalem dětských folklorních souborů Písní a tancem. Na akci srdečně zve starosta lázeňského města Marian Ležák. „Jde o tradiční akci, kterou město po léta zásadním způsobem podporuje a která patří už neodmyslitelně k bohaté nabídce kulturního vyžití v Luhačovicích. Chci proto pozvat všechny na krásné folklorní programy i napínavé vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku také letos a jsem přesvědčen, že i tentokrát si festival najde díky kvalitnímu programu stovky spokojených návštěvníků,“ poznamenal luhačovický starosta Ležák.

Festival v posledních letech pořádá zapsaný spolek Kulturní Luhačovice, jehož předsedkyní je milovnice folkloru a někdejší starostka Luhačovic Marie Semelová. Po loňském ročníků věnovaném výročí vzniku Československa, je letošní festival ve znamení jubileí významných osobností. „Návštěvníci se mohou těšit samozřejmě na řadu vystoupení folklorních souborů od nás i ze Slovenska, ale program bude sestaven tematicky k poctě několika osobností. Například nedělní pořad věnujeme zejména připomenutí legendárního etnografa profesora Antonína Václavíka, autora publikace Luhačovské Zálesí. Letos si totiž připomínáme 60. výročí úmrtí této slavné osobnosti, která měla nedocenitelný přínos k zachování a dalšímu rozvoji folkloru na Luhačovicku. Zároveň vzpomeneme i před rokem zesnulého významného etnografa současnosti Karla Pavlištíka. Další osobností, kterou na festivale budeme připomínat je také básník Jan Skácel, u něhož vzpomeneme 30. výročí úmrtí. Chybět nebude samozřejmě ani vzpomínka na zakladatele festivalu, manžele Haluzovy,“ přiblížila Semelová. Mimo tradiční vystoupení souborů a vyhlášení Vesnice roku má letos akce novinku. „Poprvé jsme zakomponovali do programu také část, která se odehraje ve čtvrtek v Městské knihovně a je věnována zejména dětem, protože jde o festival dětských souborů. Tento literárně dramatický večer bude jistě zajímavým zpestřením celé akce,“ poznamenala Semelová.

Samotné programy pro letošní ročník sestavoval Přemysl Janík, který se nejen ve volném čase dlouhodobě na Luhačovicku věnuje aktivně folkloru, ale je také luhačovickým radním.  Přiblížil, jak vznikaly letošní hlavní pásma věnovaná osobnostem. „Pro program věnovaný A. Václavíkovi jsme pozvali soubory z míst, kde působil a zásadně je ovlivnil. Kromě místních souborů Malé Zálesí a Leluja, které se budou v nedělním pořadu prezentovat zvyky z Luhačovického Zálesí, se tak v nedělním bloku představí třeba soubor Kalužiar ze slovenského Martina, kde Václavík zásadně ovlivnil národopisné expozice tamního muzea. U našich východních sousedů se obdobně zapsal také ve Skalici, odkud přijede soubor Skaličánek, kde je vazba na Luhačovice ještě výraznější. Podobně ovlivnil Václavík i směřování muzea v Uherském Hradišti, odkud jsme pozvali DFS Hradišťánek,“ nastínil Janík. Ve stejném duchu přistupoval také ke koncepci programu věnovanému básníku Janu Skácelovi. „Skácel pocházel z obce poblíž Strážnice, kam chodil do školy. Proto jsme pozvali právě strážnický soubor Fěrtúšek. Sám se velmi těším na tento komponovaný pořad, ve kterém se pokusíme, pro diváka snad zajímavě, o prolnutí folkloru s poezií,“ popsal Janík. Upozornil ale také, že na festivale nebude chybět ani tentokrát také nedělní slavnostní mše svatá za účasti krojovaných s děkováním za úrodu a nedělní odpolední průvod krojovaných od pošty na Lázeňské náměstí.

Letošní vystupující soubory: DS Klobučánek (Valašské Klobouky), DFS Fěrtúšek (Strážnice), DFS Barunka (Česká Skalice), FS Leluja (Provodov), Taneční kroužek při ZŠ v Suché Lozi, DMFS Kalužiar (Martin – Slovensko), DFS Skaličánek (Skalica – Slovensko), DFS Šternovjanek (Újezd u Brna), DFS Hradišťánek (Uherské Hradiště)

Samostatnou kapitolou bude Sobotní vyhlášení Vesnice vítězů soutěže Vesnice roku, které začne v sobotu v 16:00. Uvidíme, komu se letos podaří uspět. Vloni zvítězilo „domácí“ Dolní Němčí ze Zlínského kraje. Tentokrát region zastupuje obec Ratiboř ze Vsetínska.
Program:
Čtvrtek 12. září

Živé Příběhy – Literárně dramatický večer nejen pro děti – Luhačovice - budova knihovny

17.00 – Honza Sviták dětem – beseda s úspěšným autorem dětských knih

18.15 Vyhlášení výsledků soutěže „Pověst z Luhačovského Zálesí“

18.30 "Domečku dřevěný" - představení divadelního spolku ZUŠ Uh. Brod

19.00 – 21.00 „Knihovna žije příběhem" – prohlídka neveřejných prostor knihovny, tvořivé dílny pro děti, táborák

Pátek 13. září

16.45 Slavnostní zahájení festivalu - uctění památky prof. Antonína Václavíka a manželů Haluzových – před budovou ZŠ Pozlovice

17.00 "Vitajte u nás" - zahajovací vystoupení 27. ročníku festivalu – náměstí Pozlovice s FS Leluja (Provodov), FS Malé Zálesí (Luhačovice), FS Doubravjánek (Doubravy), DFS Barunka (Česká Skalice), Taneční kroužek při ZŠ v Dolní Lhotě, Taneční kroužek při ZŠ v Suché Lozi,

Sobota 14. září

11.00 – Vystoupení kandidátů na titul Vesnice roku 2019 – Luhačovice, Lázeňského náměstí

14.30 – 16.00 „Snění" – Lázeňské náměstí – program je věnován připomínce 30. výročí úmrtí básníka Jana Skácela. FS Klobučanek (Valašské Klobouky), DFS Fěrtůšek (Strážnice), DFS Barunka (Česká Skalice), FS Leluja (Provodov)

Od 16.00 – Vyhlášení vítěze soutěže Vesnice roku 2019 -Lázeňské náměstí.

Neděle 15. září

10.15 – Slavnostní mše svatá za účasti krojovaných, kostel Svaté rodiny.

14.15 – Průvod krojovaných - od pošty na Lázeňské náměstí

15.00 – „Dva životy, jeden svět aneb místa mého života" galakoncert účastníků na hlavním podiu na Luhačovice - Lázeňském náměstí.

Program je věnován připomínce 60. výročí úmrtí profesora Antonína Václavíka.

DFS Kalužiar (Martin – Slovensko), DFS Skaličánek (Skalica - Slovensko), DFS Šternovjanek (Újezd u Brna), DFS Hradišťánek (Uherské Hradiště), FS Leluja (Provodov-Řetechov), FS Malé Zálesí (Luhačovice),

Autor: kul

Vaše názory

Běh pro život aneb Šumická bota 2019

Šumice

Běh pro život aneb Šumická bota 2019

Máte rádi běžecké závody a přitom rádi přispějete na dobročinné účely těžce nemocných dětí? Udělejte dvě věci...

11. 9. 2019
Posadíte se na hudební lavičku?

Uherské Hradiště

Posadíte se na hudební lavičku?

Od září potěší obyvatele Uherského Hradiště hudební novinka, kterou chce Základní umělecká škola přenést umění svých učitelů...

11. 9. 2019
Blešák výjimečně v sobotu!

Uherské Hradiště

Blešák výjimečně v sobotu!

Letošní edice Hradišťského blešáku se koná na oblíbené letní zahrádce na Koruně v sobotu 14. září od...

11. 9. 2019
WiFič VEN! společně s Mňágou a Žďorp, Malátným a Dj Mardošou...

Bílovice

WiFič VEN! společně s Mňágou a Žďorp, Malátným a Dj Mardošou...

Víte, že na kopci v Bílovicích vznikají unikátní projekty, které náš region zviditelňují doma i v zahraničí?...

10. 9. 2019
TOPlist