FacebookYoutubeInstagram

Procházka krajinou Petra Morese

Uherský Brod Kultura 12. 3. 2018
Procházka krajinou Petra Morese

Petr Mores je neobyčejný člověk...

Foto: Silvia Ficová

Po skvělém koncertu si můžete prohlédnout třicítku pastelů

V srdcích fanoušků ještě nedozněly tóny neobyčejného koncertu ve veselském Kafe v kině, kde Petr Mores válel na kytaru s legendárními Rudými Kostrami, a už můžete obdivovat třicítku pastelů skutečné i imaginární krajiny, černobílé kresby, zvířata a rostliny, které maloval většinou pro hru Inner Garden.

Výstavu výtvarných prací Petra Morese, skromného a moudrého umělce, skvělého muzikanta a spoluzakladatele legendární „kostrovské“ party, můžete zhlédnout do konce března ve foyer Domu kultury. „Malování je pro mě spjato s životem věčně neklidného pocestného, hledače zákoutí, lovce pocitů, stopaře nálad. Mé letmé skici-poznámky i propracovanější malby jsou vždy vedeny snahou zachytit poezii a unikavou náladu míst, kudy procházím,“ přibližuje své dílo autor, který svůj talent nejvíce rozvinul při téměř pětiletém pobytu ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se jako počítačový grafik a animátor měl možnost setkat s profesionálními ilustrátory světové špičky a učit se od nich. „Při malování nemyslím na sebe, nýbrž především na to, co vidím před sebou a co cítím v sobě. Proto nepovažuju za vyloučené, že by plody těch tichých chvil mohly přinést skromnou radost i vám,“ zve na výstavu Petr Mores, který je zároveň velkým milovníkem a podporovatelem přírody samotné. Nebojí se ostře vystupovat pro záchranu oblíbené aleje, několik let spolupracuje s hnutím DUHA atd.

„Nápad uskutečnit výstavu úchvatných pastelů Petra Morese se dostavil okamžitě po zhlédnutí jeho kreseb aleje lip na Tyršově nábřeží při protestní akci proti jejich kácení. Vzhledem k tomu, že se s Petrem znám více jak deset let, nabídl jsem mu možnost výstavy jeho prací,“ říká Jaroslav Mikulík, emeritní ředitel Domu kultury.

„Moresovy práce zaujmou především technickým mistrovstvím, s nímž ovládá pastel nebo tužku, a výjimečným citem pro přirozenost. Jeho umělecká kreativita prozrazuje bytostné spojení s přírodou, která se promítá do živoucích obrazů flóry či fauny vystupujících z jeho výkresů. Divák okamžitě porozumí a souzní s autorem, proto se výtvarné dílo Petra Morese setkává s upřímným obdivem odborné i laické veřejnosti,“ dodává Mikulík.

Výstava je přístupná každý pracovní den a neděli, v sobotu pouze tehdy, pokud se koná v DK nějaká akce.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Nahé Slovácko vás rozchechtá

Ostrožská Nová Ves

Nahé Slovácko vás rozchechtá

Na tyto otázky vám odpoví obnovená premiéra komedie divadla BLIC Nahé Slovácko ve středu 14. března v...

12. 3. 2018
Na jevišti ožije kletba Kříže u potoka

Uherské Hradiště

Na jevišti ožije kletba Kříže u potoka

Milostné drama Kříž u potoka připravuje ve Slováckém divadle režisér Martin Františák. Adaptaci slavného románu Karolíny Světlé...

9. 3. 2018
Tomáš Šulaj: U Platonova se nadřu

Uherské Hradiště

Tomáš Šulaj: U Platonova se nadřu

Herec Tomáš Šulaj získal v únoru cenu odborné poroty Největší z pierotů za svůj výkon v roli...

9. 3. 2018
Divadlo uvede koncert Jana Spáleného a Petra Rímského

Uherské Hradiště

Divadlo uvede koncert Jana Spáleného a Petra Rímského

Jedinečný společný koncert Honzy Spáleného, táty českého blues, a folkového barda Petra Rímského se skupinou Misitu uvede...

9. 3. 2018
TOPlist