FacebookYoutubeInstagram

Programové festivalové tipy

Strážnice Kultura 22. 6. 2015

Ať bylo, jak bylo, dycky se zpívalo - přehlídkový pořad folklorních souborů ČR

Lidová písnička provází člověka po celý život, od narození až do jeho smrti. Písničky odrážejí přesně ty okamžiky, kdy člověka něco tíží, nebo kdy je člověk šťastný a chce se o své štěstí podělit s ostatními.

Dětský folklor na jevišti aneb Jak na nebi, tak na zemi

Cílem letošního dětského pořadu je představit především rozmanitost přístupů k jevištnímu ztvárnění dětského slovesného, hudebního a tanečního materiálu. Z hlediska pramenů, z nichž je v tvůrčím procesu čerpáno, bude obsáhnuto celé území naší republiky.

Domovina - pořad národnostních menšin žijících v Česku

Lidové tradice národnostních menšin náležejí zcela nepochybně do oblasti tradiční lidové kultury celé naší země. Ve Strážnici se s nimi návštěvníci setkávají ve dvouletých cyklech od roku 1995.

Víno si nás vychovává

Je prvním festivalovým pořadem a jeho repríza jedním z posledních. Letos nese podtitul Kdy mají ženy největší radost z pití vína? Když jej pijí jejich muži.

Gastro vitae

Pořad volně navazuje na loňskou novinku - celodenní program věnovaný přípravě lidových jídel. Bude o jídelníčku, způsobu stolování, řádu a harmonogramu v kuchyni našich předků.

Folklorní klub: Slovácká čítanka aneb Ze zlatého fondu národopisné literatury Slovácka

Poezie, pokud nejde přímo o lidovou slovesnost, nebývá v souvislosti s lidovou kulturou uváděna. V tvorbě básníků však nacházíme básnickou reflexi světa lidových tradic. Pořad věnujeme třem z nich.

Máme to v rodině

V netradičním pořadu budou společně soutěžit tátové a synové. Každý sám si vybral svou oblíbenou písničku a na divácích pak bude, která dvojice se nejvíce líbila. Se svými syny zazpívají Erik Feldvabel, Josef Bazala, Ladislav Jagoš, Milan Pokorák, Radim Snopek, Dušan Kovařík a další.

Se Strážnicí 70 let na společných vlnách - o vzájemných strážnických a rozhlasových inspiracích

Doslova zasaženi čistým odkazem lidových hudců a bezejmenných básníků přinášejí naši zpěváci a muzikanti s radostí písně, aby se podělili o jejich vnitřní poselství v současném nejlepším provedení.

Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku

Deset let od zapsání tance na seznam UNESCO, třicet let obnovené soutěže. Na strážnickém pódiu se vystřídaly stovky tanečníků a ti nejlepší z regionů budou bojovat o vítězství i letos.

Tady jsme doma - regionální folklor do školy

Folklor ve škole má zajímavou historii. Na pódiu tedy uvidíte výsledky školní práce dětí a jejich učitelů - nikoliv z mimoškolní činnosti souborů a kroužků. Děti se za poznáním folkloru svého kraje vydávají se svými učiteli.

Vyšla hvězda na kraj světa - posvátné písně ze sbírky Františka Sušila

Ať už je píseň modlitbou, ať zpívá především o kráse, lásce nebo o smrti, ať už oslovuje svědomí, hovoří o vině a odplatě, trestu, ať obsahuje poučení a varování či vyzývá k pokoře, i v posvátném nakonec jde o propojení se skutečným životem.

Vzpomínka na Slávka Volavého

Na Slávka Volavého vzpomínáme už víc než deset let vždy v předvečer zahájení festivalu při setkání u jeho busty před strážnickým zámkem. Tentokráte v zámku, v prostředí expozice nástrojů lidové hudby.

Autor: iva

Vaše názory

Vernisáž na interně

Uherské Hradiště

Vernisáž na interně

Žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Uherské Hradiště věnovali Uherskohradišťské nemocnici čtyřicet svých prací k vylepšení interiéru...

22. 6. 2015
Program MFF Strážnice

Strážnice

Program MFF Strážnice

Čtvrtek 25. června 2015 9.30-11.30 amfiteátr Bludník Z krajin za obzorem (folklorní soubory a skupiny z...

22. 6. 2015
Strážnice oslaví sedmdesáté jubileum

Strážnice

Strážnice oslaví sedmdesáté jubileum

Už za pár dnů přivítají strážnické brány jubilejní 70. ročník mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a 33. ročník...

22. 6. 2015
Dětská Strážnice nabídne zdarma i akce pro veřejnost

Strážnice

Dětská Strážnice nabídne zdarma i akce pro veřejnost

Dětskou Strážnici otevře ve čtvrtek 25. června v 19.30 v zámeckém parku pořad Ještě nepůjdeme spát. Na...

22. 6. 2015
TOPlist