FacebookYoutubeInstagram

Rádio pouští jenom cimbálovky

Slovácko Kultura 1. 10. 2008
Rádio pouští jenom cimbálovky

Příznivci folkloru jsou nadšeni ojedinělým internetovým projektem hodonínské rozhlasové stanice

Převratnou novinku pro zdejší i jiná internetová rádia si připravilo hodonínské Rádio Jih. Spustili nový projekt, který je v oblasti žánrů nepřehlédnutelný.  Vysílání se věnuje jen a jen folkloru a jeho název je Radio Jih - Cimbálka.

„V dnešní době je možné vyhledat si stovky a tisíce internetových stanic, které nabízí pop, rock, oldies, jazz, hip hop, r&b a spoustu dalších hudebních žánrů, ale troufáme si tvrdit, že moravskému folkloru se takto intenzivně nevěnuje opravdu žádné z nich,“ komentuje důvod vzniku programový ředitel Martin Kozlovský. Dalším a neméně důležitým důvodem je i to, že kdo jiný než rádio, které má svoje domovské studio v srdci Slovácka, v Hodoníně, by měl takový projekt vytvořit a  uvést ho do života. Zájemci o toho vysílání mohou po celých dvacet čtyři hodin denně poslouchat reprezentativní výběr legendárních i současných především slováckých muzik, zpěváků a lidových souborů. Program je okořeněn výlety i za hranice Moravy, Slovenska i nahrávkami ze vzácných hudebních archivů. Jednou do hodiny běží v této nemoderované verzi také pozvánky na chystané hody, košty, kulturní akce, festivaly, koncerty a představení konající se v našem slováckém kraji.

„Na to, že projekt běží tak krátce, zaznamenali jsme velmi přívětivé statistiky. Jsme rádi, že tento žánr si postupně nachází své posluchače. A musím konstatovat, že jsme i příjemně překvapeni, a projekt má tedy i nadále zelenou,“ doplňuje Kozlovský.

Rádio potěšilo a překvapilo, že příznivci z oslovených cimbálových muzik nabízejí i staré nahrávky, které mohou oprášit a použít k následnému zveřejnění. Podle zájmu veřejnosti bude následovat vyhodnocení a ze slov programového ředitele je patrné, že pokud bude zájem o tento typ vysílání sílit, nastanou další možné změny. Pokud se tedy vše bude dobře vyvíjet, v budoucnu by vysílání mohly doplnit i rozhovory s muzikanty, osobnostmi z folklorního dění a záznamy z významných kulturních akcí věnovaných folkloru.

Cimbálku si můžete naladit na domovských stránkách Rádia Jih www.radiojih.cz. A pokud vás folkloristy tento projekt zaujal a chtěli byste poskytnout i vy něco z vašich sbírek a archivů, můžete kontaktovat Martina Kozlovského, který jistě neodmítne možnost rozšíření již dnes početného archivu skladeb. 

Autor: pri

Vaše názory

Čtyřlístek oceněných Zlínským krajem

Čtyřlístek oceněných Zlínským krajem

Dobrovolné pracovníky, kteří se ve svém volném čase věnují vytrvale a nezištně práci s dětmi a mládeží,...

1. 10. 2008
Ostrožané bojují

Uherský Ostroh

Ostrožané bojují

Příznivci ostrožské kapely Gate of Sorrow zabrali v červenci hlasovací špónu a pomohli death doommetalové formaci vyhrát...

1. 10. 2008
Brodská pouť také s Evou a Vaškem

Uherský Brod

Brodská pouť také s Evou a Vaškem

Uherskobrodská pouť už léta není jen svátkem všech křesťanů, ale i rockerů. Letos poprvé si večery Růžencové...

1. 10. 2008
Koncerty pod společným nebem

Uherské Hradiště

Koncerty pod společným nebem

Příští pátek 3. října se na hradišťském náměstí uskuteční první ze série podzimních koncertů nazvaných Koncerty pod...

1. 10. 2008
TOPlist