FacebookYoutubeInstagram

Rok(y) ve Vlčnově

Vlčnov Kultura 8. 11. 2017
Rok(y) ve Vlčnově

Na preméře se dozvíte, jaká je cesta malého kluka až k jezdci v královské družině

Foto: SKC Vlčnov

Nechte se vtáhnout do příběhu malého kluka

Dech času mění tvář Vlčnova. Nechává mizet přikrčené chaloupky s doškovou střechou, aby na jejich místě vyrostly nové domy. Přes tři tisíce obyvatel tu pilně pracuje, raduje se, když přijde čas; modlí se či bujně hýří, když přijde čas, miluje se a také nenávidí s temperamentem pravých moravských Slováků. Prostředí se mění, tradice vede však Vlčnovjany pevně za ruku a připomíná dědictví otců. Všechno tu má svůj běh a řád!

Josef Beneš (1917-2005)

Příběh malého vlčnovského kluka, který sní o tom, že jednou bude králem, bude provázet premiéru k 45. výročí folklorního souboru Vlčnovjan.

"K celému programu mě inspirovalo 100. výročí narození vlčnovského rodáka a etnografa PhDr. Josefa Beneše. Jeho kniha Rok na Vlčnově je natolik inspirativní, že jsem si řekla, že by stálo za to oživit ji na jevišti," rozmotává autorskou nit premiéry Gabriela Směřičková. "Nápad udělat rok od jara do zimy mně ale trochu poopravila Marta Kondrová, která mě k práci na výročí Vlčnovjanu přizvala. Upozornila mě, že se ve Vlčnově rok dělí na dobu před jízdou králů a po jízdě králů," dodává autorka, jež v první části pořadu vtáhne do atmosféry „před jízdou“, kdy se na jaře narodí budoucí král, přes výrobu papírových růží k výzdobě koní a úklid dědiny až oblékání malého krále.

Druhá polovina je věnována dospívání, galánění, období odvodu na vojnu, až po okamžik, kdy se původně malý vlčnovský klouček stane jezdcem v královské družině. Celý program je vlastně zamyšlením nad tím, že každý rok běží ve stále zaběhnutých, opakujících se událostech, které jsou zároveň vždy jiné v tom, kdo se jich účastní.

„Bylo by škoda nevyužít krásných starších choreografií, takže jsme použili některá čísla Jany Neničkové, Marty Kondrové, ale snažila jsem se vymyslet i něco nového, snad i vtipného, jako je výroba krepových růžiček na vlčnovské koně nebo pálení slivovice."

Celý program bude doprovázen archivními fotografiemi převážně z cyklu Josefa Beneše Rok ve Vlčnově a slovem, které namluvili Vladimír Doskočil a Jiří Jilík. V programu vystoupí i Vlčnovské búdové umělkyně a dětský soubor Vlčnovjánek. Současný soubor Vlčnovjan je silně omlazený a aktivně v něm pracuje 12 párů pod vedením Marty Kondrové. Na premiéře se blýskne i stará garda tanečníků, která pilně trénuje, takže se máte na co těšit. Premiéra se koná v sobotu 11. listopadu od 19.30 v KSK Vlčnov. Vstupenky jsou v předprodeji tamtéž. 

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Poznáte se na unikátních záběrech?

Uherské Hradiště

Poznáte se na unikátních záběrech?

Najdete sebe nebo své příbuzné a známé na filmových záběrech? Kino Hvězda připravuje projekci "Slovácko osmičkou", která...

8. 11. 2017
Street69 vyráží na turné s 3Day

Uherské Hradiště

Street69 vyráží na turné s 3Day

S brodskou partičkou Street69 vyráží na turné hradišťská kapela 3Day, která po čtyřech letech od založení vydala...

8. 11. 2017
Vánoční večírek s Orchestrem Standy Sládka

Uherské Hradiště

Vánoční večírek s Orchestrem Standy Sládka

Tradiční hudební podvečer Orchestru Standy Sládka se ponese v adventní náladě. V programu zazní průřez pěti hudebními...

7. 11. 2017
Staré pušky zvou na večírek s Nežfaleš

Uherské Hradiště

Staré pušky zvou na večírek s Nežfaleš

Severomoravská punkrocková parta Staré pušky přiveze do Klubu Mír v pátek 10. listopadu fanouškům reedici svého kontroverzního...

7. 11. 2017
TOPlist