Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Rozsvícení kněžpolského betlému

Kněžpole Kultura 20. 12. 2013
Rozsvícení kněžpolského betlému

Oslavu Vánoc netradičně pojali v Kněžpoli. Zatímco všude kolem se rozsvěcuje vánoční strom, v Kněžpoli se rozzáří betlém. Vánoční betlém u kostela svaté Anny se prvně rozsvítí v neděli 22. prosince v 16.00.

Dřevěné malované postavy Svaté rodiny v životní velikosti rozehrají příběh Vánoc, doplněný kulturním programem. Děti z náboženství nacvičily pod vedením kaplana Josifa Altmana divadélko o narození Ježíška. V doprovodném hudebním programu vystoupí také žáci ZŠ Kněžpole, schola z Nedachlebic, mužský pěvecký sbor, Děvčice z Kněžpole a Štrajchkapela. Manželé Hudečkovi, tvůrci jesliček, se rozhodli, že sami vyrobí "kněžpolský betlém", když se o loňských Vánocích občané Kněžpole sešli k předvánočnímu zpívání koled u vánočního stromku na travnatém prostranství.

"Sbory zpívaly krásně, ale přišlo nám to takové prázdné, přemýšleli jsme o vytvoření Svaté rodiny už předtím. Vzpomínám si, že toto v nás zažehlo ten pravý tvůrčí plamínek a podnítilo nás to k téměř půlroční práci," říká Eva Hudečková, která namalovala postavy Marie, Josefa, Ježíška a pár zvířátek. „Na manželovi byla výroba dřevěného chléva a vyřezání postav. Výtvarnicí se tak úplně necítím, živím se jako učitelka hudby, přesto jsme se do toho dali, jen tak - pro radost! A moc nás to bavilo. Od prvopočátku nás v celé věci všichni podporovali, za což jim chci moc poděkovat,“ vysvětluje Eva Hudečková. "V Kněžpoli bývaly živé betlémy ve velkém pojetí, včetně živých ovcí v ohradě, což už  se pravděpodobně nezopakuje, ale máme tak aspoň na co navázat,“ poznamenává Ladislav Hudeček, který se živí jako programátor. Ve spolupráci s obecním úřadem a farností zvou všechny, kteří chtějí nasát příjemnou atmosféru v čase vánočním. Nebudou chybět koledy, zahřát se můžete voňavým punčem, pro děti jsou přichystány perníčky a jiné dobroty. „Nezapomeňte si s sebou lucerničku na betlémské světlo,“ upozorňuje Ladislav Hudeček.

Autor: Tereza Tymrová

Vaše názory

Herci natočili vtipnou písničku... přeskočilo jim!?

Uherské Hradiště

Herci natočili vtipnou písničku... přeskočilo jim!?

V první polovině října představili uherskohradišťští originální kampaň k předplatnému do Slováckého divadla s heslem: Přeskočilo nám!...

20. 12. 2013
Půjdem spolu do Betléma

Uherský Brod

Půjdem spolu do Betléma

Tak byla nazvána výstava betlémů, kterou najdete v Galerii DK Panský dům v Uherském Brodě opět po...

20. 12. 2013
Bobr jako dárek? Jenom v Topolné!

Topolná

Bobr jako dárek? Jenom v Topolné!

Dlouholetý obyvatel Topolné pocházející z Hodonínska, Zbyněk Horák, všem známý jako Bobr, pro všechny milovníky Argemy, pro...

19. 12. 2013
Petr Bende si střihne Zdroj s Romanem Dragounem

Uherský Brod

Petr Bende si střihne Zdroj s Romanem Dragounem

Předvánoční kulturní čas v Uh. Brodě vyvrcholí koncertem zpěváka, hudebníka a skladatele Petra Bendeho, který si z...

19. 12. 2013
TOPlist