FacebookYoutubeInstagram

Se Zvídálkem za Večerníčkem

Uherské Hradiště Kultura 20. 2. 2016
Se Zvídálkem za Večerníčkem
Inzerce

Skřítci s lucernou nedělní nudu zaženou

V neděli se do hlavní budovy Slováckého muzea opět vrátí skřítci Zvídálkové, aby se osobně seznámili s postavičkou, která dětem den co den z televizních obrazovek přeje dobrý večer. Ano, onou známou postavičkou, která děti během tří generací seznámila se stovkami pohádkových postaviček a loni oslavila padesátiny, je Večerníček.

V neděli 21. února se skřítkové probudí ze zimního spánku, aby od 14.00 do 17.00 děti přenesli do světa večerníčků. „Malé návštěvníky seznámí s místy, kde se večerníčky tvoří, tedy s filmovými ateliéry,“ informuje Petr Novotný, programový pracovník Slováckého muzea. Program nabídne exkurzi výstavou se stručným přehledem historie animované tvorby pro děti, která je spojena s Filmovými ateliéry ve Zlíně. „Začneme u prvního loutkového filmu Ferda Mravenec od Hermíny Týrlové a skončíme u Krysáků Cyrila Podolského,“ doplňuje Novotný, vnuk Jaroslava Novotného, spoluzakladatele Baťových atelierů ve Zlíně.

V druhé části děti poodhalí tajemství profese animátora a ruchaře. „K dispozici máme improvizované televizní studio, kde si vyzkoušíme, jak vznikaly první večerníčky. Tedy dobu, kdy se ještě natáčelo naživo za pomoci moderátora a herce, který vedl loutku nebo maňáska,“ říká Novotný. „Ke zvýraznění zvuků byl potřeba ruchař, tedy ten, co uměle vyráběl bouřku, déšť, rachot motoru aut atd. Po zkoušce výroby některých základních typů ruchů přejdeme na zoetrop, do kterého vyrobíme animační pás s 12 okny, tzn. půl vteřiny kresleného filmu. Jak dokonalé budou zhotovené animace, o tom se přesvědčíme jeho roztočením,“ uzavírá Novotný. Na památku kromě netradičního zážitku bude pro děti připraven Zvídálkův úkolníček. 

Autor: vrt

Vaše názory

Divadlo chystá překvapení - fotky herců v životní velikosti

Uherské Hradiště

Divadlo chystá překvapení - fotky herců v životní velikosti

Už brzy divadelníci hradišťské scény představí další novinku. Foyer divadla oživí unikátní fotky herců v životní velikosti....

19. 2. 2016
Slováckým hercům drží palce Jiří Menzel

Uherské Hradiště

Slováckým hercům drží palce Jiří Menzel

Jestli lze o některém z českých filmových režisérů říct, že je legendou, pak je to bezesporu Jiří...

19. 2. 2016
Česká televize natočí Cenu facky

Uherské Hradiště

Česká televize natočí Cenu facky

Slovácké divadlo se dočkalo dalšího velkého úspěchu. Česká televize totiž připravuje projekt, v němž natočí nejlepší divadelní...

19. 2. 2016
Tradice zvaná Záviš

Uherské Hradiště

Tradice zvaná Záviš

Jak už se stalo tradicí založenou Víťou Chromkem, bude i letos v klubu Mír vystupovat Záviš zvaný...

19. 2. 2016
TOPlist