FacebookYoutubeInstagram

Sedmdesátiletý pankáč Terri Hooley

Uherské Hradiště Kultura 21. 11. 2017
Sedmdesátiletý pankáč Terri Hooley

Terri Holley je v Belfastu muzikantskou i vydavatelskou ikonou. Jeho beseda bude jistě zajímavá.

Foto: MKUH

Poučme se z období náboženské nesnášenlivosti v Irsku

Jako hlavní host přehlídky do Uherského Hradiště zamíří téměř sedmdesátiletý Terri Hooley, prominentní figura a punková duše severoirského Belfastu. Terri zažil první vlnu britského punku, založil label a obchod s gramodeskami Good Vibrations a je zodpovědný za kapely The Undertones nebo Protex. Terri uvede „svůj film" Good Vibrations a zároveň autenticky vylíčí dobovou atmosféru i současnou situaci v Severním Irsku a představí se také jako Dj v klubu Mír!

Jaký to byl pocit - bojovat hudbou proti náboženské nesnášenlivosti, malomyslnosti a strachu?

Nepoužíval jsem hudbu k boji, spíš jsem ji využíval k tomu, abych propojoval lidi s podobnými názory a poskytl jim hlas proti strachu a náboženské zaslepenosti. Chtěl jsem vrátit Severní Irsko zpět na hudební mapu. V šedesátých letech musely kapely odsud směřovat do Anglie, aby v hudebním byznysu uspěly. V letech sedmdesátých se to změnilo: pokud jste pocházeli ze Severního Irska, byl to v hudební branži jasný polibek smrti. Teprve když kapely jako Stiff Little Fingers a The Undertones uspěly v žebříčcích, začaly naše kapely nahrávací společnosti brát vážně.

Jsi stále v kontaktu s hudebníky z Belfastu a Severního Irska a z punkové subkultury 70. let? Jak oni vnímají zpětně období tzv. Troubles?

Všichni, kdo jsme tu dobu zažili, jsme velice hrdí na svou roli v tzv. punkové válce. V průběhu Nepokojů byla ta hranice jasná, my versus zbytek světa, a to dopomohlo vytvoření skutečně silných pout mezi muzikanty, pout, která nikdy nezmizí. Většina z nás už dnes nechce na tu dobu a hrozné věci, které se kolem nás tehdy děly, vůbec vzpomínat. Ztratil jsem tehdy spoustu přátel a dnes, přestože život v Belfastu není ideální, jsme skutečně šťastní, že už nežijeme ve válečné zóně. Nikdy jsem nepochopil, jak se lidé v tak malé zemi dokážou tak rychle znepřátelit a tak moc nenávidět.

Co přesně pro tebe znamená punk? Je to hudební styl, životní styl, nebo něco docela jiného?

Punk pro mne vždy znamenal svobodu. Svobodu mít vlastní názory, svobodu vyjadřování a konání, aniž bych musel někoho zabíjet. Punk v naší zemi jako jediný spojil děcka z katolických a protestantských rodin, a to po deseti letech naprostého odtržení. Bylo jedno, jaké jste vyznávali náboženství, z jaké planety jste pocházeli, jediné, na čem záleželo, byl punk.

Jsi stále aktivní jako DJ a občas hráváš na různých akcích. Jak se změnil tvůj styl hraní od 60. let, kdy jsi jako první v Belfastu hrál reggae, punk a další neobjevené žánry? Na co se mohou posluchači v Uherském Hradišti těšit?

Mě vždy zajímaly různé hudební žánry, nejen punk. Hudba vás má přimět tančit, pobaví vás, dobře vás naladí. A to bych rád přinesl i do Hradiště v rámci mé DJ session. Budu hrát hudbu k tanci, spousta písní vyzařuje touhu po svobodě a svornosti, ale důležité pro mě vždy je, aby to posluchače bavilo.

Autor: PAVEL BEDNAŘÍK

Vaše názory

Britský film a kultura naplno!

Uherské Hradiště

Britský film a kultura naplno!

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury se letos zaměří na The Troubles - Nepokoje, jak...

21. 11. 2017
Platonova natočila televize

Uherské Hradiště

Platonova natočila televize

Inscenaci režiséra Břetislava Rychlíka Platonov - Ztratil Hospodin trpělivost? v podání herců Slováckého divadla natočila pro svůj...

21. 11. 2017
Vilém Veverka se v hudbě snaží o horolezecké prvovýstupy

Uherské Hradiště

Vilém Veverka se v hudbě snaží o horolezecké prvovýstupy

Hobojista Vilém Veverka a harfenistka Kateřina Englichová přijíždí na pozvání Umíme Hrát do Uherského Hradiště. Pro fenomenální...

20. 11. 2017
Zahrádky v pojetí desítky umělců

Uherské Hradiště

Zahrádky v pojetí desítky umělců

Zájemci o vernisáž námi popletené výstavy Zahrady vnitřní i reálné se konečně dočkají odhalení prací desítky výtvarníků,...

20. 11. 2017
TOPlist