FacebookYoutubeInstagram

Setkání/Stretnutie otevřou Radošinci se Slávou

Zlín Kultura 16. 5. 2016
Setkání/Stretnutie otevřou Radošinci se Slávou

Cena facky v podání herců Slováckého divadla.

Foto: Zdeněk Němec

Česko-slovenský divadelní festival Setkání/Stretnutie začal v Městském divadle Zlín. Několikadenní divadelní svátek zahájilo v neděli 15. května oblíbené Radošinské naivné divadlo Bratislava s inscenací Sláva, která popisuje trpkou cestu k úspěchu geniálního amerického komika a režiséra Bustera Keatona. Do Zlína s ní přijede i autor hry a písňových textů Stanislav Štepka, který se zároveň představí v hlavní roli. Bohatý divadelní a doprovodný hudební program čeká návštěvníky divadla až do soboty 21. května. Patronem letošního ročníku je herec Dejvického divadla Martin Myšička.

Dejvické divadlo přiveze inscenace Zásek a Kafka ´24, Komorní scéna Aréna Ostrava inscenaci Slyšení, která suverénně opanovala letošní Ceny divadelní kritiky a bodovala i v anketě Divadelních novin, Deník mého otce představí Národní divadlo Moravskoslezské Ostrava. Festival bude hostit i Národní divadlo Brno s inscenací Je třeba zabít Sekala s Igorem Barešem v titulní roli, Divadlo Na zábradlí, které přiveze Krásné psací stroje, nebo Panikáre z Divadla A. Bagára v Nitre. Cenu facky budou moci diváci zhlédnout ve dvou provedeních a porovnat tak, jak se s textem povídkové knihy zlínského spisovatele Josefa Holcmana vypořádali v Liberci a v Uherském Hradišti. Slavnostní zakončení festivalu se uskuteční před představením Labyrinty a raje Jana Amosa Slovenského národného divadla Bratislava.

V rámci závěrečného večera budou poprvé v historii vyhlášeny i dvě festivalové ceny. „Cenu Martina Porubjaka za mimořádný osobní přínos ke slovensko-českým vztahům v oblasti divadelního umění převezme herec Martin Huba,“ prozradil ředitel divadla Petr Michálek. Oceněn bude i nejlepší původní text české divadelní hry. Anonymní soutěž o nejlepší původní divadelní hru vyhlašuje už druhým rokem divadelní a literární agentura Aura-Pont v návaznosti na 22 ročníků dnes už neexistující soutěže o Cenu Alfréda Radoka.

„Program se bude odehrávat nejen v budově divadla, ale i v parčíku za ní, kde v pondělí vyroste šapitó,“ připomíná tajemnice festivalu Vladimíra Dvořáková. Hudební fajnšmekry v něm čekají dva koncerty – 20. května vystoupí Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem a 21. května Monikino Kino.

Doprovodný program bude zdarma. Diváci se mohou těšit na podvečerní koncerty u kávy na schodech před divadlem nebo například besedy s herci po každém představení. Vše vyvrcholí v sobotu 21. května velkým divadelním piknikem pro celou rodinu s dílničkami pod vedením divadelních výtvarníků a s pásmem pohádek v parku za divadlem.

Autor: kul

Vaše názory

David Vacke: Při Krabaretu musím počítat do desíti

Uherské Hradiště

David Vacke: Při Krabaretu musím počítat do desíti

Fraška à la krab (krabaret) končí. Oblíbenou komedii Slováckého divadla už čekají jen tři reprízy a tu...

16. 5. 2016
Igor Stránský se vrhl na svoji 90. režii

Uherské Hradiště

Igor Stránský se vrhl na svoji 90. režii

Pečlivě si vede statistiky, a tak ví, že právě otvírá svoji devadesátou režijní knihu. Igor Stránský i...

13. 5. 2016
Událostí roku je výstava Doteky II.

Uherské Hradiště

Událostí roku je výstava Doteky II.

Výtvarný obor ZUŠ Uh. Hradiště chystá největší událost roku - výstavu Doteky II. Vernisáž letošní výstavy proběhne...

13. 5. 2016
Divadlo překvapuje - bude hrát na Míru

Uherské Hradiště

Divadlo překvapuje - bude hrát na Míru

Jestli si nové vedení Slováckého divadla v nečem může připsat body už teď, pak je to chuť...

13. 5. 2016
TOPlist