FacebookYoutubeInstagram

Škola lidových tanců

Kunovice Kultura 21. 8. 2008
Škola lidových tanců
Inzerce

Novinkou jsou kurzy vyšívání, vázání záušnic na šátku a oblékání do kroje

Již popáté se v Kunovicích otevře Škola lidových tanců. „Přijít může úplně každý, kdo se chce naučit nebo zdokonalit ve svém tanečním umění,“ říká hlavní organizátorka a místostarostka Ivana Majíčková. Hlavním záměrem pořadatelů, jimiž jsou město Kunovice společně s občanským sdružením Handrlák, je naučit především mladé lidi, kteří nejsou organizováni v žádném folklorním souboru, základním návykům, zvyklostem, způsobům chování, písním a tancům zdejšího regionu.

V taneční škole se zájemci naučí základní kroky, které pak mohou dále rozvíjet a využívat na hodech nebo besedách u cimbálu.

Novinkové kurzy

Letošní novinkou jsou jednodenní kurzy vyšívání, vázání záušnic na šátku a oblékání do kroje, které si vzaly na starost kunovické tetičky. Od pátku bude ve Slovácké búdě (za kinem Lípa) v Kunovicích veselo. V pátek 22. srpna od 16.00 se koná kurz škrobení krojů pod vedením tetičky Bilíkové, v sobotu 23. srpna od 8.30 vázání záušnic tetičky Staškové a v neděli 24. srpna od 14.00 oblékání do krojů tetičky Kománkové.

Hodová příprava

Součástí programu taneční školy je příprava na hody s právem, kterých se v Kunovicích tradičně účastní na třicet párů mladých lidí. Tato část začala nácvik tanců již v neděli 27. července a budou zkoušet dvakrát týdně až do hodů. Výsledek svého snažení pak předvede hodová chasa v průběhu hodů, především při předtančení na hodové zábavě.

Kurz lidových tanců

Posledním bodem kunovické školy lidových tanců jsou týdenní taneční dílny. Jedná se o výuku zaměřenou na širokou veřejnost různých věkových skupin. Kurzy jsou určeny všem, kteří mají rádi folklor, ale neměli možnost se jednotlivé tance naučit. V tanečních se učí ledacos, ale čardáš, boršické, hucké, dolněmčanské, straňanské, korytňanské, ale ani horňácké, sedlácké či karičky jistě ne. A právě tyto tance se mohou zájemci v průběhu pěti zářijových večerů opět učit v Kunovicích. Kurz lidových tanců se letos koná od 22. do 26. září na Pálenici. Přihlášky si můžete vyzvednout v Informačním centru Kunovice.

Seminář verbuňku

Stejně jako každý rok se bude konat ve Slovácké búdě kurz verbířů pro děti i dospělé, od pondělka 25. do 29. srpna. Pro děti je kurz otevřen dopoledne od 9. do 11.00, pro dospělé pak vpodvečer od 18. do 21.00. Výuka probíhá v sále Na Pálenici, lektorem je David Pavlíček. Důležitou součástí taneční školy bude i jednodenní odborný seminář pro vedoucí folklorních souborů, zaměřený zejména na výuku verbuňku a odlišného způsobu cifrování v jednotlivých oblastech Slovácka. Seminář se bude konat tuto sobotu 26. srpna od 9.00 ve Slovácké búdě. Od 18.00 pak bude v letním areálu předváděn verbuňk ve svých jednotlivých formách a oblastních variantách. Tato přehlídka bude provázena odborným výkladem.

Na kurzy a seminář bude navazovat přehlídka v 18.00 a taneční dílna ve 20.00 v letním areálu v Kunovicích, jež je zaměřena na neformální, přátelské setkání tanečníků verbuňku, jejich vzájemné předávání zkušeností a rozvíjení vztahu k tomuto tanci.

Autor: vrt

Vaše názory

První malířské sympozium v Uh. Ostrohu

Uherský Ostroh

První malířské sympozium v Uh. Ostrohu

První ročník malířského sympozia se uskuteční ode dneška až do 30. srpna v prostorách Zámecké galerie v...

21. 8. 2008
Svatopluk dnes odjíždí do Dánska

Uherské Hradiště

Svatopluk dnes odjíždí do Dánska

Za hranice našeho kraje vyráží dnes v poledne i hradišťský Smíšený pěvecký sbor Svatopluk. Cíl jejich cesty...

21. 8. 2008
Brody spojí Řetízek

Uherský Brod

Brody spojí Řetízek

Uherský a Železný Brod symbolicky spojí v sobotu 23. srpna koncert duchovní hudby Dětského pěveckého sboru Řetízek...

21. 8. 2008
Historická vozidla potěší oko i duši

Uherské Hradiště

Historická vozidla potěší oko i duši

Lesk starých strojů provázený vůní benzinu zářil naposled na silnicích Slovácka před dvěma lety, kdy se konala...

21. 8. 2008
TOPlist