FacebookYoutubeInstagram

Slovácko je s Ondrášem propojeno pupeční šňůrou

Uherské Hradiště Kultura 15. 5. 2018
Slovácko je s Ondrášem propojeno pupeční šňůrou

Taneční projev Ondráše má punc kvality a hlubokého zážitku.

Foto: archiv VUS Ondráš
Inzerce

Trojitou živelnou taneční i hudební smršť přivezou profíci

O tom, že programy Vojenského uměleckého souboru Ondráš mají špičkovou úroveň, se nemusíme bavit. Ale o tom, že je jak taneční, tak muzikantská a pěvecká složka propojena pupeční šňůrou se Slováckem, se ví jen ve folklorních kruzích. Místní folklorní soubory a muziky vychovaly mnoho tanečníků a muzikantů, kteří během let v Ondráši působili a dodnes působí. I současný vedoucí taneční složky Jan Kysučan „je od nás“, tak už i proto se v pátek 18. května v Klubu kultury můžete těšit na domáckou atmosféru tří pořadů, kterými se představí jak veřejnosti, tak dětem.

Vrcholem trojité hradišťské tour bude v 19.30 představení Taneční miniatury, ve kterých vás „ondrášovští profici" provedou skládankou tanečních a hudebních čísel prezentujících folklor a lidové tradice převážně národopisných regionů Čech a Moravy, ale i Slovenska či Ukrajiny.

Společně s nimi zavítáte do Slezska, Rumunska, na Myjavu, do Horehroní či na Zemplín, než se zastavíte na divoké Ukrajině. Těšit se můžete na české tance, veselé mužské hry se štokrlaty, ale i temperamentní tance, při kterých doslova létají jiskry od čižem...

Večernímu pořadu pro veřejnost předchází i dvě výchovná představení pro mladší a starší děti.

Mladším z MŠ a 1. stupně ZŠ jsou v 10.00 určeny Zatoulané pohádky Martina Rezka, v režii Davida Vacke, které prostřednictvím tanečně-divadelního představení děti zavedou do popletených pohádek. Společně s hlavní postavou, malým Rudolfem, budou hledat zatoulané pohádky. S kým se na cestě seznámí, kdo mu pomůže a co všechno zažije, mohou děti prožít společně s ním.

Pro starší jsou v 11.00 připraveny Přízraky ulice Rudolfa Danajoviče v režii Davida Pavlíčka, které teenagery snad přimějí k zodpovědnosti za svá rozhodnutí. Zábavným a tanečně poutavým příběhem představení vtáhne do děje, ve kterém prožijí jeden den se dvěma kamarádkami. Každá je úplně jiná a díky tomu žáci mohou v každé z nich najít kus sebe. S dívkami prožijí průběh a důsledky jejich rozdílných rozhodnutí a okamžik, kdy jim někdo nabídne návykovou látku i drogy. Uvidí, jak se jejich kamarádství i společné cesty se rozcházejí... Zásadní postavou je také pan Etiketa, který diváky celým příběhem provází.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Adam Škrášek vykročí vstříc historii

Kunovice

Adam Škrášek vykročí vstříc historii

Královská rodina Škráškových je zářným příkladem toho, že láska k lidovým tradicím zasetá v rodinách má smysl...

15. 5. 2018
Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím

Modrá

Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím

V paláci Archeoskanzenu Modrá se připravuje nová výstava pojmenovaná Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím,...

14. 5. 2018
Přes ploty zdobí festivaly

Zlín

Přes ploty zdobí festivaly

Dokumentární drama Přes ploty, které ve Slováckém divadle nastudoval režisér Michal Skočovský, zavítá tento týden na mezinárodní...

14. 5. 2018
Orchestr budoucnosti se představí potřetí

Uherské Hradiště

Orchestr budoucnosti se představí potřetí

Již potřetí se sejde Orchestr budoucnosti a začne velké hudební dobrodružství, ve kterém se představí nejlepší žáci...

14. 5. 2018
TOPlist