FacebookYoutubeInstagram

Sousedé, přijďte si popovídat u slivovice a jitrnice

Nedachlebice Kultura 18. 2. 2019
Sousedé, přijďte si popovídat u slivovice a jitrnice

Degustátři po odborné přednášce Josefa Niesnera udělovali body jednotlivých vzorků pálenek...

Foto: archiv Nedachlebic

Košt v Nedachlebicích bude obnoven po šesti letech

Včera proběhla degustace vzorků pálenek na obnovený košt slivovice v Nedachlebicích. Sešlo se 123 vzorků slivovic a 32 letních kvasů, které ohodnotila dvacetičlenná degustační komise pod vedením odborníka na slova vzatého, Josefa Niesnera ze Salaše, viceprezidenta Společnosti přátel slivovice České republiky. Jak pálenky vyhodnotili, o tom se můžete osobně přesvědčit na koštu slivovice, který proběhne v sobotu 23. února od 14.00. „Dříve pořádali košt myslivci v čele s Františkem Dostálkem, ale po methanolové aféře a prohibici se odmlčeli, proto jsme se s nimi domluvili a žezlo po šesti letech převzali sportovci z TJ Nedachlebice,“ vysvětluje Josef Jandouš, starosta obce, který se svými kolegy poctivě sbíral vzorky.

Degustace proběhla dvoukolově, v počtu dvaceti degustátorů. „Sezvali jsme odborníky, ostřílené regionální degustátory i fanouškovskou základnu a myslím, že jsme vybrali poctivě. Předseda komise nás všechny poučil a dohlížel na férový postup. Degustátoři přistupovali k jednotlivým vzorkům s patřičnou pokorou a sebevědomím,“ upozorňuje starosta. Výsledky degustace budou vyhlášeny po 14.00. K dobré náladě zazpívají Nedachlebjanky.  

Vůni slivovice dokreslí zabijačkové speciality. „Každý, kdo na košt příjde, může nahlédnout do katalogu a každou štamprlu zakusovat jitrnicí nebo tlačenkou,“ směje se starosta, kterému jde při obnově koštu také o obnovu sousedských vztahů. „Zveme všechny sousedy i přespolní, kteří nechtějí žít na sociálních sítích a za ploty domů, aby si přišli popovídat, pobavit se a nechat se unášet přátelskou atmosférou, dobrou náladou, výborným jídlem a řetízkující slivovicí..."

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Lupeny na Čechomor jsou v předprodeji!

Uherské Hradiště

Lupeny na Čechomor jsou v předprodeji!

České a moravské lidovky v originálních folkrockových aranžích nepřestávají chytat za srdce – autorské úpravy Karla Holase...

15. 2. 2019
Chystá se další Jízda s Haraficou

Uherské Hradiště

Chystá se další Jízda s Haraficou

Po roční pauze se Slovácké divadlo zase rozezní slavnými hity v provedení cimbálovky Harafica a salvami smíchu...

15. 2. 2019
Na Valentýnský košt vezměte i svoji polovičku

Kudlovice

Na Valentýnský košt vezměte i svoji polovičku

Tradiční Valentýnská výstava vín v Kudlovicích se koná v sobotu 16. února od 13.00 v sále kulturního...

15. 2. 2019
Autista skončí

Uherské Hradiště

Autista skončí

Vypadá to na pěkné manévry v repertoáru Slováckého divadla. Poté, co minulý týden divadelníci oznámili, že se...

15. 2. 2019
TOPlist