FacebookYoutubeInstagram

Strážnice oslaví sedmdesáté jubileum

Strážnice Kultura 22. 6. 2015

Padesátka pořadů v čele s verbíři, nocí s hudci i cizími národy

Už za pár dnů přivítají strážnické brány jubilejní 70. ročník mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a 33. ročník Dětské Strážnice, které proběhnou od 25. - 28. června.

Jubileum se bude slavit prostřednictvím pěti desítek pořadů. Rádi bychom vás upozornili na nejzajímavější z nich.

Slavnostní průvod bude obohacen chasou

K nejoblíbenějším festivalovým záležitostem stále patří tradiční průvod účinkujících souborů, skupin a muzik ulicemi města, který letos obohatí krojované skupiny z okolních obcí. Průvod vyjde od Skalické brány a jako tradičně skončí na náměstí.

Verbuňk oslaví hned dvě výročí

V rámci významného výročí budou připomenuta i dvě jubilea slováckého verbuňku. Je to již deset let, kdy byl tento tanec zapsán do Seznamu mistrovských děl ústního a nemateriálního dědictví lidstva UNESCO. Druhé jubileum pak souvisí se soutěží o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Znělka strážnického festivalu letos otevírá tento pořad již potřicáté v řadě.

„Za třicet let obnovené soutěže se jich na festivalových pódiích vystřídaly stovky a mnoho z nich se stalo tanečními vzory pro další tisíce verbířů, kteří verbuňk tančí po celém Slovácku i mimo něj,“ dodává autor Jan Blahůšek.

Po festivalové znělce zatančí tanečníci ze Strážnice, kteří byli oceněni jako nejlepší při prvním ročníku soutěže v roce 1946. V úvodu finále pak vystoupí téměř všichni žijící vítězové. Samostatnou skupinou budou zástupci z Podluží, protože z tohoto regionu pochází asi největší počet vítězů. V další skupině zatančí verbíři z Hanáckého Slovácka, Horňácka a Kyjovska. Za Uherskohradišťsko a Uherskobrodsko zaverbují Erik Feldvabel a Jakub Tomala, kteří si prvenství vysoutěžili několik let po sobě.

K finále soutěže neodmyslitelně patří také představení vítězů dětské verbířské soutěže, která vyvrcholila na Kunovském létě.

Večer plný tance a muzik

Typický obrázek strážnických slavností bude i letos představovat park zaplněný návštěvníky a hloučky kolem muzik. Zábavy a Noc s hudci jsou vyhledávány stále víc. „Zde mají diváci k lidové a zlidovělé písni nejblíže a často dochází k proměně, kdy se z návštěvníka festivalu stává účinkující, ať už si to rozdá s konkurenty ve zpěvu, nebo využije hudebního doprovodu k tanci,“ vysvětluje autor Petr Horehleď. V parku folklor prostě žije, tady se zpívá, tancuje a pije… S cimbálovými muzikami a dechovými hudbami se můžete setkat na obvyklých scénách v zámeckém parku - Pod Šancama, U Hájenky, U amfiteátru Zámek a Na Ostrůvku. Letos si můžete v pátek zazpívat s cimbálovými muzikami Martina Hrbáče, Vojara a dechovými hudbami Šarovec, Šohajka. V sobotu pak s CM Stanislava Gabriela, CM Friš, CM Libora Supa, DH Fryštácká Javořina, CM Michala Miltáka, CM Grajcar, CM Dukát, DH Svárovanka, CM Burčáci, CM Strážničan a CM Petra Galečky a konečně v neděli během dne s CM Demižón, DH ZUŠ Veselí nad Moravou a CM Petra Mičky.

TIP: Sedláckou horňáckou se budete moci naučit pod vedením souboru Lipovjan. „Seznámíte se se základním krokem a tanečními figurami lipovské sedlácké, které vtiskl její současnou podobu Jan Miroslav Krist, v letech 1977-1980 vedoucí souboru Lipovjan, ve spolupráci s CM Jarka Miškeříka z Velké nad Veličkou,“ prozrazuje Ladislav Jagoš. Při nácviku „majstrovské“ sedlácké a sedlácké z Nové Lhoty se lektoři budou opírat o popisy tanců Zdenky Jelínkové a osobní vzpomínky na její taneční semináře, které pro folklorní soubory organizovala v 80. letech minulého století. Hrát bude horňácká cimbálová muzika Petra Galečky.

Do víru tance zahraničních souborů se v neděli můžete nechat vtáhnout Tancem s přáteli, ve kterém hostující soubory ze zahraničí učí zájemce z řad veřejnosti i účinkujících typické tance zemí či regionů, odkud hosté přicházejí.

Autor: iva

Vaše názory

Vernisáž na interně

Uherské Hradiště

Vernisáž na interně

Žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Uherské Hradiště věnovali Uherskohradišťské nemocnici čtyřicet svých prací k vylepšení interiéru...

22. 6. 2015
Program MFF Strážnice

Strážnice

Program MFF Strážnice

Čtvrtek 25. června 2015 9.30-11.30 amfiteátr Bludník Z krajin za obzorem (folklorní soubory a skupiny z...

22. 6. 2015
Programové festivalové tipy

Strážnice

Programové festivalové tipy

Ať bylo, jak bylo, dycky se zpívalo - přehlídkový pořad folklorních souborů ČR Lidová písnička provází člověka...

22. 6. 2015
Dětská Strážnice nabídne zdarma i akce pro veřejnost

Strážnice

Dětská Strážnice nabídne zdarma i akce pro veřejnost

Dětskou Strážnici otevře ve čtvrtek 25. června v 19.30 v zámeckém parku pořad Ještě nepůjdeme spát. Na...

22. 6. 2015

Související

Strážnice

Síň slávy pro srdcaře Tondu Žmolu

I když to v zákulisí verbířské soutěže někdy jiskří, Tondovi Žmolovi přeje štěstí i umístění „na bedně“...

Strážnice

Krojovanou Strážnici zkrápěl déšť

Mezinárodní folklorní festival a Dětská Strážnice jsou velkým svátkem pro všechny folkloristy a milovníky lidových tradic. O...

Strážnice

Program MFF Strážnice

Čtvrtek 25. června 2015 9.30-11.30 amfiteátr Bludník Z krajin za obzorem (folklorní soubory a skupiny z...

Strážnice

Dětská Strážnice nabídne zdarma i akce pro veřejnost

Dětskou Strážnici otevře ve čtvrtek 25. června v 19.30 v zámeckém parku pořad Ještě nepůjdeme spát. Na...

TOPlist