FacebookYoutubeInstagram

Svatý Martin přijede na klisně Hermíně

Uherské Hradiště Kultura 8. 11. 2019
Svatý Martin přijede na klisně Hermíně
Foto: sal

Svatomartinské víno se bude žehnat tradičně 11. 11. v 11.11.

Jedenkrát za rok, pouze v pondělí 11. 11., můžete potkat svatého Martina na bílém koni a zároveň ochutnat vína, která dostala možnost používat známku Svatomartinské. A to vše v rámci 13. ročníku Žehnání svatomartinského vína.

Známkou svatomartinské bylo letos ohodnoceno 366 vín od 97 vinařů a vinařských firem, dle kategorií je to 169 bílých vín, 105 rosé a klaretů a 92 červených vín. Na trh se tak dostane přes 2 200 000 láhví svatomartinských vín.

„Letošní svatomartinská vína se opravdu povedla a díky téměř ideálním podmínkám v době dozrávání hroznů jsou přesně taková, jaká mají být. Velmi aromatická, svěží, ovocitá a lehká,“ hodnotí letošní vzorky Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra. „Za to, že i přes zpřísněné požadavky na kvalitu letos prošlo bezmála 90 % přihlášených vín, tak vinaři vděčí nejen své šikovnosti, ale dílem i přírodě,“ dodává.

Žehnání svatomartinských vín dokreslí na Masarykově náměstí od 10.45 kulturní program. Se svým doprovodem přijede svatý Martin na jedenáctileté klisně Hermíně a připomenou nám téměř 1 700 let starou legendu o plášti, kdy Martin, osloven s prosbou o almužnu polooděným žebrákem, rozetnul svůj plášť na dvě poloviny a jednu žebrákovi hodil.

Sváteční atmosféru svým vystoupením podtrhne Národopisný soubor Gymnázia Uherské Hradiště, na degustaci nás pak písněmi o víně naladí Mužský sbor Kudlovice, součástí programu bude také slavnostní obřad žehnání svína. Ve velkokapacitním stanu mohou návštěvníci od 11.30 za doprovodu cimbálové Kunovjané degustovat svatomartinská a mladá vína ze 17 vinařství ze Slovácké vinařské podoblasti, připraveno bude téměř 60 vzorků vín. Nebudou chybět ani oblíbené husí speciality, připravena bude pečená martinská husa, polévka kaldoun, guláš z husích drůbků nebo smažená husí játra.

Čtěte více
Autor: IVA

Vaše názory

V sobotu přeletíte nad kukaččím hnízdem

Uherské Hradiště

V sobotu přeletíte nad kukaččím hnízdem

Studená šedá místnost, zamřížované okno, prosklená kukaň sestry Ratchedové, pár židlí, stůl, kolečkové křeslo… Zhruba takto vypadá...

8. 11. 2019
Jsou Rybičky 48 zamilované, nebo nešťastné?

Uherský Brod

Jsou Rybičky 48 zamilované, nebo nešťastné?

Skupina Rybičky 48 odstartovala své podzimní turné nazvané Zamilovaný/Nešťastná 2 a společně s domácí bandou Street69 se...

7. 11. 2019
Na Mír dorazí Soukromá elegie Luboše Pospíšila

Uherské Hradiště

Na Mír dorazí Soukromá elegie Luboše Pospíšila

Nenápadný zpěvák, skladatel a textař Luboš Pospíšil, romantický rockový písničkář s hlasem, který si nespletete... Jeho hvězda...

7. 11. 2019
Beseda u cimbálu jako za starých časů...

Veletiny

Beseda u cimbálu jako za starých časů...

Když jsme jako „silvestrovskou kachnu“ psali, že Vlastik Ondra, Jan Maděrič, Zdeňa Stašek a Jan Káčer dostali...

6. 11. 2019
TOPlist