FacebookYoutubeInstagram

Umělci budou odlévat bronz

Uherské Hradiště Kultura 19. 7. 2009
Umělci budou odlévat bronz
Foto: archiv Slováckého muzea

Významná umělecká akce v Uherském Hradišti

Je to nejvýznamnější akce, kterou letos pořádá Slovácké muzeum Uherské Hradiště ve spolupráci s hradišťskou střední uměleckoprůmyslovou školou. Od pátku je totiž ve městě první část účastníků jubilejního desátého Mezinárodního sympozia lité medaile, plakety a drobné plastiky, druhá část přijede na začátku srpna.

I když se někomu může zdát název akce složitý, ve skutečnosti jde o setkání umělců, kteří se pokusí udělat během svého pobytu co nejzajímavější umělecké kousky.

Pozvaní hosté budou pracovat v ateliérech střední uměleckoprůmyslové školy na Franklovce a své konečné výsledky představí v srpnu na společné výstavě. Šanci podívat se na jejich šikovné ruce budou mít všichni zájemci, kteří už zítra přijdou do Franklovky. Právě tady je totiž na programu velmi zajímavé lití bronzu „na ztracený vosk“, umělci si budou s pomocí této techniky vytvářet svá vlastní díla.

Za pozornost určitě stojí i to, že půjde z velké části o přehlídku těch nejlepších, kteří za uplynulých devět ročníků do Uherského Hradiště na sympozium jezdili. Přehled pozvaných je pestrý, z Maďarska byli pozváni Judit Zsin a Lászlo Zagyva, z Bulharska Bogomil Nikolov, z Polska Jacek Dworski a Michal Staszczak, ze Slovenska Gabriela Gáspárová Illéšová, Marián Huba, Štefan Novotný, Marián Polonský a Helena Szilva. Pochopitelně nechybí ani čeští umělci, a to Milada Ottová, Michal Vitanovský, Martin Zet a Josef Šafařík.

Jde samozřejmě „jen“ o seznam jmen, pro Slovácko je důležité, že se jedná o velmi kvalitní umělce ve svém oboru, kteří při svém putování v Uherském Hradišti vždy nechali některá díla v depozitářích Slováckého muzea. „Díky sympoziu se Uherské Hradiště stává centrem lité medaile i drobné plastiky,“ upozorňuje Milada Frolcová, která má toto setkání na starosti společně s Jiřím Vlachem ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti.

O důležitosti akce svědčí ještě jedna věc - mezinárodní sympozium podpořila řada významných partnerů, například evropský International Visegrad fund, Ministerstvo kultury České republiky, město Uherské Hradiště i Nadace Děti - kultura - sport se Zlínským krajem. Akce by nebyla možná ani bez důležité materiální pomoci regionálních firem, jako například Fimes, a. s., Uherské Hradiště, Alucast, Tradix i dalších.

Autor: RADEK BARTONÍČEK

Vaše názory

Vychází další číslo Malovaného kraje

Slovácko

Vychází další číslo Malovaného kraje

Právě vyšlo třetí letošní číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj. Cena dvouměsíčníku o 32...

19. 7. 2009
Suzanne Vega zazpívá mladým

Uherské Hradiště

Suzanne Vega zazpívá mladým

Na 26. července 2009 je připraven velký open air koncert americké písničkářky Suzanne Vega na Studentském náměstí...

19. 7. 2009
Komiksy ve Slováckém muzeu

Uherské Hradiště

Komiksy ve Slováckém muzeu

Uherské Hradiště bude možné označovat za město komiksu. Tedy alespoň v době konání Letní filmové školy, kdy...

19. 7. 2009
Motosraz na Lopeníku

Suchá Loz

Motosraz na Lopeníku

Tradiční letní Iron Moto weekend stále patří k největším a nejprestižnějším srazům rychlých strojů v našem kraji....

19. 7. 2009
TOPlist