FacebookYoutubeInstagram

V sobotu přeletíte nad kukaččím hnízdem

Uherské Hradiště Kultura 8. 11. 2019
V sobotu přeletíte nad kukaččím hnízdem
Foto: Marek MALŮŠEK
Inzerce

Studená šedá místnost, zamřížované okno, prosklená kukaň sestry Ratchedové, pár židlí, stůl, kolečkové křeslo… Zhruba takto vypadá scéna k právě vznikající novince režiséra Igora Stránského Přelet nad kukaččím hnízdem, kterou v sobotu uvede Slovácké divadlo.

„Dramatizace je velmi moderní a akční a stojí za to, abychom ji dělali. Není to hra o bláznech a psychiatrii, ale o systému a jeho zneužití jedincem a návratu ducha lidem, kterým byl odebrán,“ říká Igor Stránský.

Hra Dalea Wassermana vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Dílo proslavila především dnes již kultovní filmová adaptace Miloše Formana z roku 1975 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. V uherskohradišťském provedení ústřední postavy vytvoří Pavlína Hejcmanová a Tomáš Šulaj. Postavu náčelníka Bromdena svěřil režisér Igor Stránský Jiřímu Hejcmanovi.

Herec Jiří Hejcman o postavě, která skoro nemluví

Herec Jiří Hejcman se poprvé už tuto sobotu objeví na jevišti Slováckého divadla v nové roli. Tentokrát to bude náčelník Bromden v kultovním Přeletu nad kukaččím hnízdem v režii Igora Stránského.

„Zkoušelo se mi dobře. Krásná hra, dobrá parta lidí, pěkná role, venku krásný teplý podzim. Super. S Igorem Stránským se známe dobrých osmnáct let, takže si myslím, že se známe velmi dobře a máme za sebou spoustu pěkné práce,“ říká herec a prozrazuje, jak náročné bylo poradit si s postavou, která ve hře téměř nepromluví.

„Ono se dá hrát pohledem, gestem, vyjadřovacích prostředků je! Smysluplně existovat se dá, myslím, i beze slov, když člověk vnímá, co se děje kolem něj. Každá role je pro mě výzvou, i ta maličká. Snažím se pokaždé najít v sobě něco nového, jiného. Cesta to není vždy lehká, bývá často i trnitá, ale rád si řeknu po premiéře: „Udělal jsem pro to vše.“

V hlavních rolích se kromě Jiřího Hejcmana představí Pavlína Hejcmanová jako vrchní sestra Ratchedová a Tomáš Šulaj jako Randle Patrick McMurphy.

Kdo je kdo

Igor Stránský: Herec, někdejší ředitel a především režisér je Slováckému divadlu věrný rovných 50 let. Má za sebou nepřeberně mnoho úspěchů, jeho inscenace pravidelně získávají ceny popularity i ceny kritiky. Byl to on, kdo přivedl k Thálii Květu Fialovou a byl to i on, kdo stál za jedním z největších úspěchů poslední doby - strhující Královou řečí.

Tomáš Šulaj: Mnohonásobný držitel cen popularity Slovácký Oskar i Největší z pierotů. Minulý měsíc byl opět nominovaný na Thálii a i když to tentkrát nevyšlo, stále mu patří prvenství, díky kterému je jediným držitelem zmiňované ceny v oboru muzikál v regionu. Diváci jej mohou vidět například v komedii Dva úplně nazí muži nebo v muzikálu Chicago. V Přeletu nad kukaččím hnízdem představuje postavu jménem Randle Patrick McMurphy.

Pavlína Hejcmanová: Herečka, která si zahraje vrchní sestru Ratchedovou, neustále dokazuje, jak široký herecký rejstřík má. Publikum baví v komedii Úča musí pryč! a zároveň je i představitelkou jedné z hlavních (a svůdných) rolí v muzikálu Chicago. S manželem Jiřím, rovněž hercem, vychovávají dva syny - Matěje a Jakuba.

Srovnání s filmem Miloše Formana
Už když Igor Stránský připravoval veleúspěšnou Královu řeč, mnozí diváci měli před očima stejnojmenný film a přiznávali, že budou do divadla přicházet s lehkými obavami. Nakonec představiteli titulní role Pavlu Hromádkovi vynesla postava koktajícího krále nominaci na Thálii a desítky představení doprovázely potlesky vestoje. Teď je situace podobná. Jak se k ní režisér staví?

„Zcela záměrně se vyhýbám srovnání s geniálním filmem Miloše Formana. Pro moji práci je rozhodující román Kena Keseyho, resp. jeho dramatizace Dalem Wassermanem. Zde se už Forman značně vzdaluje. Chtěl bych, aby byl divák naší inscenací a jejím výkladem natolik zaujatý, že by neměl čas na jakoukoliv konfrontaci s filmem,“ dodává Stránský.

„Divadelní hra využívá motivů, jež slavná filmová adaptace Miloše Formana opomíjela: významněji se navrací především k indiánskému náčelníku Bromdenovi. Ten ve svých schizofrenických vizích přesně pojmenovává podstatu nelidského systému, který na oddělení vytvořila sestra Ratchedová,“ doplňuje dramaturgyně inscenace Markéta Špetíková.

V inscenačním týmu je i psychiatrička

Kdo tvoří tým, který novinku Přelet nad kukaččím hnízdem připravuje? Autorkou kostýmů je Marie Jirásková, hudbu složil Martin Štědroň a výpravu vytvořil Jaroslav Milfajt. Pohybové spolupráce se ujal Igor Dostálek a divadelníci mají rovněž odbornou poradkyni, uherskohradišťskou psychiatričku MUDr. Soňu Hronovou. "Před začátkem zkoušení jsme se vypravili do kroměřížské psychiatrické léčebny a byl to zážitek, ze kterého mnozí z nás stále čerpáme. Paní doktorka Hronová nás pak navštívila na zkoušce a bylo to velmi inspirativní,” říká představitel Martiniho David Vaculík. "Zaujalo mě, jak moc herce zajímala psychiatrie jako taková, a myslím, že stejně zaujati psychiatrickým prostředím mohou být diváci a unikne jim to podstatné. O to víc si myslím, že je třeba zdůrazňovat, že se u postav ve hře jedná hlavně o lidi s jejich vlastními originálními a zajímavými životními příběhy, kteří se v určité etapě žití sešli na psychiatrii, ať už zdraví či skutečně nemocní,” svěřila se psychiatrička Soňa Hronová.

Premiéra Přeletu nad kukaččím hnízdem se uskuteční v sobotu 9. listopadu od 19.00.

O čem je Přelet nad kukaččím hnízdem?

Děj se odehrává v psychiatrické léčebně, do které přichází profesionální karetní hráč Randle Patrick McMurphy, jenž má soudem nařízenou léčbu. Jeho představa pokojného života v ústavu je od začátku konfrontovaná s praktikami despotické vrchní sestry Ratchedové, která v součinnosti s vedoucím lékařem svému oddělení vládne pevnou rukou.

Randle chce apatické muže probudit k životu a vlít jim do žil trochu života, který si on sám dokáže naplno užívat. Ale pravidla jsou nelítostná: pakliže bude McMurphy schopen jednat v rámci systému vnuceného Velkou sestrou, může sám nad sebou vládnout. Jestliže se mu však vzpříčí, bude rozdrcen.

Autor: vrt

Vaše názory

Svatý Martin přijede na klisně Hermíně

Uherské Hradiště

Svatý Martin přijede na klisně Hermíně

Jedenkrát za rok, pouze v pondělí 11. 11., můžete potkat svatého Martina na bílém koni a zároveň...

8. 11. 2019
Jsou Rybičky 48 zamilované, nebo nešťastné?

Uherský Brod

Jsou Rybičky 48 zamilované, nebo nešťastné?

Skupina Rybičky 48 odstartovala své podzimní turné nazvané Zamilovaný/Nešťastná 2 a společně s domácí bandou Street69 se...

7. 11. 2019
Na Mír dorazí Soukromá elegie Luboše Pospíšila

Uherské Hradiště

Na Mír dorazí Soukromá elegie Luboše Pospíšila

Nenápadný zpěvák, skladatel a textař Luboš Pospíšil, romantický rockový písničkář s hlasem, který si nespletete... Jeho hvězda...

7. 11. 2019
Beseda u cimbálu jako za starých časů...

Veletiny

Beseda u cimbálu jako za starých časů...

Když jsme jako „silvestrovskou kachnu“ psali, že Vlastik Ondra, Jan Maděrič, Zdeňa Stašek a Jan Káčer dostali...

6. 11. 2019

Související

Uherské Hradiště

Nový hit Její pastorkyňa: Jak se vidí představitelé hlavních rolí?

Od premiéry Její pastorkyně ve Slováckém divadle uplynul týden a diváci nešetří chválou. “Strhující, silné, emotivní, dechberoucí.”...

Uherské Hradiště

Dva úplně nazí muži se divadlem promenádují už rok

Jednoho rána se vážený pařížský právník a věrný manžel Kramer probudí nahý vedle svého stejně nahého podřízeného...

Uherské Hradiště

Divadlo uvede bláznivou komedii Woodyho Allena

Leden 2020 pro Slovácké divadlo znamená nejenom vstup do 75. roku jeho existence, ale také první změnu....

Uherské Hradiště

Co se letos chystá v divadle

75. sezóna Slováckého divadla je doslova nabitá rozmanitými inscenacemi. Na své si přijdou milovníci klasiky, komedie i...

TOPlist