FacebookYoutubeInstagram

V sobotu přeletíte nad kukaččím hnízdem

Uherské Hradiště Kultura 8. 11. 2019
V sobotu přeletíte nad kukaččím hnízdem
Foto: Marek MALŮŠEK
Inzerce

Studená šedá místnost, zamřížované okno, prosklená kukaň sestry Ratchedové, pár židlí, stůl, kolečkové křeslo… Zhruba takto vypadá scéna k právě vznikající novince režiséra Igora Stránského Přelet nad kukaččím hnízdem, kterou v sobotu uvede Slovácké divadlo.

„Dramatizace je velmi moderní a akční a stojí za to, abychom ji dělali. Není to hra o bláznech a psychiatrii, ale o systému a jeho zneužití jedincem a návratu ducha lidem, kterým byl odebrán,“ říká Igor Stránský.

Hra Dalea Wassermana vznikla podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Dílo proslavila především dnes již kultovní filmová adaptace Miloše Formana z roku 1975 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. V uherskohradišťském provedení ústřední postavy vytvoří Pavlína Hejcmanová a Tomáš Šulaj. Postavu náčelníka Bromdena svěřil režisér Igor Stránský Jiřímu Hejcmanovi.

Herec Jiří Hejcman o postavě, která skoro nemluví

Herec Jiří Hejcman se poprvé už tuto sobotu objeví na jevišti Slováckého divadla v nové roli. Tentokrát to bude náčelník Bromden v kultovním Přeletu nad kukaččím hnízdem v režii Igora Stránského.

„Zkoušelo se mi dobře. Krásná hra, dobrá parta lidí, pěkná role, venku krásný teplý podzim. Super. S Igorem Stránským se známe dobrých osmnáct let, takže si myslím, že se známe velmi dobře a máme za sebou spoustu pěkné práce,“ říká herec a prozrazuje, jak náročné bylo poradit si s postavou, která ve hře téměř nepromluví.

„Ono se dá hrát pohledem, gestem, vyjadřovacích prostředků je! Smysluplně existovat se dá, myslím, i beze slov, když člověk vnímá, co se děje kolem něj. Každá role je pro mě výzvou, i ta maličká. Snažím se pokaždé najít v sobě něco nového, jiného. Cesta to není vždy lehká, bývá často i trnitá, ale rád si řeknu po premiéře: „Udělal jsem pro to vše.“

V hlavních rolích se kromě Jiřího Hejcmana představí Pavlína Hejcmanová jako vrchní sestra Ratchedová a Tomáš Šulaj jako Randle Patrick McMurphy.

Kdo je kdo

Igor Stránský: Herec, někdejší ředitel a především režisér je Slováckému divadlu věrný rovných 50 let. Má za sebou nepřeberně mnoho úspěchů, jeho inscenace pravidelně získávají ceny popularity i ceny kritiky. Byl to on, kdo přivedl k Thálii Květu Fialovou a byl to i on, kdo stál za jedním z největších úspěchů poslední doby - strhující Královou řečí.

Tomáš Šulaj: Mnohonásobný držitel cen popularity Slovácký Oskar i Největší z pierotů. Minulý měsíc byl opět nominovaný na Thálii a i když to tentkrát nevyšlo, stále mu patří prvenství, díky kterému je jediným držitelem zmiňované ceny v oboru muzikál v regionu. Diváci jej mohou vidět například v komedii Dva úplně nazí muži nebo v muzikálu Chicago. V Přeletu nad kukaččím hnízdem představuje postavu jménem Randle Patrick McMurphy.

Pavlína Hejcmanová: Herečka, která si zahraje vrchní sestru Ratchedovou, neustále dokazuje, jak široký herecký rejstřík má. Publikum baví v komedii Úča musí pryč! a zároveň je i představitelkou jedné z hlavních (a svůdných) rolí v muzikálu Chicago. S manželem Jiřím, rovněž hercem, vychovávají dva syny - Matěje a Jakuba.

Srovnání s filmem Miloše Formana
Už když Igor Stránský připravoval veleúspěšnou Královu řeč, mnozí diváci měli před očima stejnojmenný film a přiznávali, že budou do divadla přicházet s lehkými obavami. Nakonec představiteli titulní role Pavlu Hromádkovi vynesla postava koktajícího krále nominaci na Thálii a desítky představení doprovázely potlesky vestoje. Teď je situace podobná. Jak se k ní režisér staví?

„Zcela záměrně se vyhýbám srovnání s geniálním filmem Miloše Formana. Pro moji práci je rozhodující román Kena Keseyho, resp. jeho dramatizace Dalem Wassermanem. Zde se už Forman značně vzdaluje. Chtěl bych, aby byl divák naší inscenací a jejím výkladem natolik zaujatý, že by neměl čas na jakoukoliv konfrontaci s filmem,“ dodává Stránský.

„Divadelní hra využívá motivů, jež slavná filmová adaptace Miloše Formana opomíjela: významněji se navrací především k indiánskému náčelníku Bromdenovi. Ten ve svých schizofrenických vizích přesně pojmenovává podstatu nelidského systému, který na oddělení vytvořila sestra Ratchedová,“ doplňuje dramaturgyně inscenace Markéta Špetíková.

V inscenačním týmu je i psychiatrička

Kdo tvoří tým, který novinku Přelet nad kukaččím hnízdem připravuje? Autorkou kostýmů je Marie Jirásková, hudbu složil Martin Štědroň a výpravu vytvořil Jaroslav Milfajt. Pohybové spolupráce se ujal Igor Dostálek a divadelníci mají rovněž odbornou poradkyni, uherskohradišťskou psychiatričku MUDr. Soňu Hronovou. "Před začátkem zkoušení jsme se vypravili do kroměřížské psychiatrické léčebny a byl to zážitek, ze kterého mnozí z nás stále čerpáme. Paní doktorka Hronová nás pak navštívila na zkoušce a bylo to velmi inspirativní,” říká představitel Martiniho David Vaculík. "Zaujalo mě, jak moc herce zajímala psychiatrie jako taková, a myslím, že stejně zaujati psychiatrickým prostředím mohou být diváci a unikne jim to podstatné. O to víc si myslím, že je třeba zdůrazňovat, že se u postav ve hře jedná hlavně o lidi s jejich vlastními originálními a zajímavými životními příběhy, kteří se v určité etapě žití sešli na psychiatrii, ať už zdraví či skutečně nemocní,” svěřila se psychiatrička Soňa Hronová.

Premiéra Přeletu nad kukaččím hnízdem se uskuteční v sobotu 9. listopadu od 19.00.

O čem je Přelet nad kukaččím hnízdem?

Děj se odehrává v psychiatrické léčebně, do které přichází profesionální karetní hráč Randle Patrick McMurphy, jenž má soudem nařízenou léčbu. Jeho představa pokojného života v ústavu je od začátku konfrontovaná s praktikami despotické vrchní sestry Ratchedové, která v součinnosti s vedoucím lékařem svému oddělení vládne pevnou rukou.

Randle chce apatické muže probudit k životu a vlít jim do žil trochu života, který si on sám dokáže naplno užívat. Ale pravidla jsou nelítostná: pakliže bude McMurphy schopen jednat v rámci systému vnuceného Velkou sestrou, může sám nad sebou vládnout. Jestliže se mu však vzpříčí, bude rozdrcen.

Autor: vrt

Vaše názory

Svatý Martin přijede na klisně Hermíně

Uherské Hradiště

Svatý Martin přijede na klisně Hermíně

Jedenkrát za rok, pouze v pondělí 11. 11., můžete potkat svatého Martina na bílém koni a zároveň...

8. 11. 2019
Jsou Rybičky 48 zamilované, nebo nešťastné?

Uherský Brod

Jsou Rybičky 48 zamilované, nebo nešťastné?

Skupina Rybičky 48 odstartovala své podzimní turné nazvané Zamilovaný/Nešťastná 2 a společně s domácí bandou Street69 se...

7. 11. 2019
Na Mír dorazí Soukromá elegie Luboše Pospíšila

Uherské Hradiště

Na Mír dorazí Soukromá elegie Luboše Pospíšila

Nenápadný zpěvák, skladatel a textař Luboš Pospíšil, romantický rockový písničkář s hlasem, který si nespletete... Jeho hvězda...

7. 11. 2019
Beseda u cimbálu jako za starých časů...

Veletiny

Beseda u cimbálu jako za starých časů...

Když jsme jako „silvestrovskou kachnu“ psali, že Vlastik Ondra, Jan Maděrič, Zdeňa Stašek a Jan Káčer dostali...

6. 11. 2019

Související

Uherské Hradiště

Slovácké divadlo opět připravuje Dobročinný bazar

Slovácké divadlo ve spolupráci s Irenou Černíčkovou opět letos uspořádá Dobročinný bazar a Dobročinný koncert. Akce se...

Uherské Hradiště

Pětistá repríza Rychlých šípů se blíží. Bude velkolepá a plná překvapení

Legendární inscenace Slováckého divadla Rychlé šípy inspirovaná neméně slavným komiksem Jaroslava Foglara oslaví 29. listopadu neuvěřitelnou 500....

Uherské Hradiště

Na muzikál Chicago přijel dvorní režisér Jiřiny Bohdalové

O Zdeňku Zelenkovi se mluví jako o dvorním režisérovi Jiřiny Bohdalové. Spolupracovali spolu mnohokrát - například na...

Praha

Česko má nový bestseller - Poslední deník Květy Fialové

Jiřina Bohdalová, Ondřej Brzobohatý, Simona Stašová a další známé osobnosti, ale také tisíce obyčejných čtenářů mají na...

TOPlist