FacebookYoutubeInstagram

Ve Starém Městě hledali šampiony

Staré Město Kultura 2. 3. 2015
Ve Starém Městě hledali šampiony
Foto: pas

Špatná úroda, dobrá kvalita slivovice

Přes sedm stovek vzorků pálenek provonělo sportovní sál staroměstské sokolovny. Ve stylových flaštičkách je ochutnala a obodovala stovka degustátorů z celého Slovácka i Slovenska. Veřejnost je okoštuje na stejném místě v sobotu 7. března od 16.00. V hlavním sále bude hrát CM Harafica, ve vedlejším kapela V.S.P. Band. Občerstvení bude tradičně zajištěno, stejně tak bohatá tombola, jejíž hlavní cenou bude divočák a televize.

Patnáctému ročníku koštu slivovice ve Starém Městě předcházela páteční degustace. Celkem 105 degustátorů ochutnalo 707 vzorků, což je o 153 méně než činil loňský rekord. "Báli jsme se, že jich bude ještě méně," posteskl si jeden z pořadatelů, Stanislav Měrka ze Spolku přátel slivovice. Toho překvapilo i poměrně velké množství pálenek z jádrovic, které předčily počet 112 meruňkovic. "Ubylo i letních směsek, jako například třešní a mirabelek," dodal organizátor mezinárodního koštu, který nabízí ke koštování i pálenky ze Slovenska a Maďarska.

Dáme devět!

Hned na začátku degustace se stovka přítomných shodla na devíti bodech pro nultý vzorek. "Vůně je výborná, dávám čtyři, chuť bych řekl 5 a půl," ozval se jako první dlouholetý komisař Jenda Hubík z Uh. Hradiště. Dav jeho hodnocení srazil na čistou devítku a po verdiktu organizátoři začali ke stolům roznášet bedny se vzorky, jejich manželky nakrájené sýry a chleby k zakousnutí.

"Nesnažte se bodovat co nejméně," poprosil další z organizátorů Laďa Prostředník. "Žádné patoky nenajdete, my jsme většinu vzorků zkoušeli." Kvalitu chuťových pohárků většina členů Spolku přátel slivovice ze Starého Města letos už ladila v Jankovicích, Salaši, Spytihněvi a Kostelanech.

Na rozdíl od ostatních obcí na Slovácku se ve Starém Městě boduje desetibodovým systémem. Maximum je čtyři body za vůni, šest za chuť. "Nám stačí vyplnit tyto dvě kolonky," vysvětluje Prostředník. "Tento způsob hodnocení funguje 15 let a osvědčil se."

Pokud jste přinesli do Starého Města vzorek a zajímá vás, jak degustátorům chutnala právě vaše pálenka, zamiřte na sobotní košt. Vyhlášeni budou šampioni v jednotlivých kategoriích, stejně tak slepecká hůl Petra Hájka. Jelikož se jedná o 15. ročník, letošní koštovky budou výroční s logem a číslem.

Degustovalo sedm děvčat, čtyři byly Nedakoňanky

Jediná čistě ženská komise seděla u stolu číslo 14. Všechny tři ženy přijely z Nedakonic, stejně jako zubní laborantka a šéfka staroměstských šachistů Věra Dobešová. Té dělali opodál společnost kostelanští myslivci Mirek Bartošík a Jiří Němeček.

Z Nedakonic celkem přijelo osm degustátorů, čtyři ženy a čtyři muži, včetně starosty obce Jaromíra Klečky.

U čtrnáctky seděla referentka katastru nemovitostí Irena Dvouletá, poštovní doručovatelka Kateřina Dvouletá a účetní Jiřina Šilcová. Dámy se velmi dobře znají. Pravidelně se setkávají, hrají karty a objevily se koštovat i v Kostelanech. Prvně jmenovaná koštovala pošesté, druhá poprvé a třetí podruhé. Ve Starém Městě byly všechny poprvé!

"Ke slivovici máme velmi kladný vztah," shodly se. A jejich první dojmy z páteční degustace? "Je tu více lidí, více hluku, ale výborná slivovice," poznamenala Kateřina Dvouletá, jejíž manžel se předloni stal šampionem na salašském koštu a nechybí mu ani titul z Huštěnovic.

Jako druhý byl dámám předložen vzorek číslo 262. "Je voňavější, dala bych mu minimálně trojku," předhodila Kateřina. Zbylé dvě kolegyně jen souhlasně přikyvovaly. "Ale chuťově se mi nezdá, je horší než minulý vzorek," dodala Jiřina. "Mně to nepřijde," reagovala Irena. Každá dala jiný počet bodů.

Na hodnocení se však shodly společně. "Ideální slivovice by neměla pálit," sdělily unisono a dodaly: "Máme rády jemnější slivovici!"

Autor: pas

Vaše názory

Jeden svět praskne vaši ochrannou bublinu

Uherské Hradiště

Jeden svět praskne vaši ochrannou bublinu

Narušit předsudky, pohodlné nevědomí a fámy šířené českou společností - to je cílem 17. ročníku festivalu dokumentárních...

2. 3. 2015
Jeden svět praskne vaši ochrannou bublinu

Uherské Hradiště

Jeden svět praskne vaši ochrannou bublinu

Narušit předsudky, pohodlné nevědomí a fámy šířené českou společností - to je cílem 17. ročníku festivalu dokumentárních...

28. 2. 2015
Při Vašku Neckářovi stojí strážní andělé

Uherské Hradiště

Při Vašku Neckářovi stojí strážní andělé

Něžný úsměv i skvělý pěvecký projev mu i přes zdravotní komplikace zůstaly. Václav Neckář přijede s kapelou...

27. 2. 2015
Půjčíte muzeu historické kousky?

Slovácko

Půjčíte muzeu historické kousky?

Slovácké muzeum se obrací ke svým příznivcům s prosbou o zapůjčení historických předmětů hned na dvě připravované...

27. 2. 2015

Související

Uherské Hradiště

Sídliště 28. října zase obsadí stavaři

Obyvatelé sídliště 28. října v Uherském Hradišti se v letních měsících opět „přestěhují“ na staveniště, od května...

Břestek

V Břestku opraví havarijní a nebezpečnou silnici

Obyvatele Břestku čekají tříměsíční dopravní komplikace. Silničáři se totiž dnes pustí do rekonstrukce bezmála pěti set metrů...

Uherský Brod

Ještě k 70. výročí

Letošní významné výročí znovuobnovení národní svobody si připomněli v Uh. Brodě i veřejně angažovaní křesťané vyznávající vlastenecký...

Blatnice pod sv. Antonínkem

Amnestie vymaže „kaňku“ i odsouzenému starostovi

Kauza Jaroslava Šmída není v kraji jedinou, kterou ovlivnila novoroční amnestie prezidenta Václava Klause. Po osmasedmdesátiletém Jaroslavu...

TOPlist