FacebookYoutubeInstagram

Víkend ve znamení Báječných let s Hradišťánkem

Uherské Hradiště Kultura 2. 6. 2015
Inzerce

V pátek se představí děti, v sobotu zavzpomínají dospělí

Šedesáté výročí dětského souboru Hradišťánek vyvrcholí hned dvěma premiérovými vystoupeními s názvem Báječná léta s Hradišťánkem. Ve čtvrtek 4. a v pátek 5. června v 18.00 se v Klubu kultury představí neoblíbenějšími souborovými choreografiemi členové šesti skupinek současného Hradišťánku.

V sobotu 6. června pak v obdobných choreografiích zavzpomínají na své dětství v souboru bývalí tanečníci, zpěváci a muzikanti, rozděleni podle věku do několika skupin.

Třešničkou na dortu pak bude stejnojmenná výroční publikace a nové cédéčko, které při slavnostním pátečním večeru pokřtí starosta města Stanislav Blaha, Jan Maděrič, Radka Baboráková a Pavel Štulír.

Páteční večer bude vlastně takový Best of aneb výběr toho nejlepšího, co Hradišťánek za třicet let udělal. „Vybrali jsme nejlepší choreografie, které měly úspěch jak u dětí, tak u publika při vystoupeních,“ prozrazuje Gábina Směřičková, autorka pořadu. Mezi nejlepší byla vybrána pásma Ryby, Rybáři, Řemeslnické tance, Královničky, O mašličku, Zabijačka, Kramářská hra, Žalman, Už je čas, v choreografiích Šárky Pilátové, Jany Poláškové, Marcely Hastíkové, Gábiny Směřičkové, Laďky Košíkové atd. Tanečníkům bude hrát pod nohy hradišťánková muzika, CM ZUŠ Uh. Hradiště a CM Ohnica.

Vystoupení na pódiu propojí autentické videoprojekce. „Diváci uvidí v jednu chvíli hned dvě vystoupení. Jedno čerstvě nacvičené současnými dětmi a druhé na plátně, staré třeba i třicet let,“ vysvětluje zajímavý nápad autorka. Bude to zážitek a historické srovnání jak pro účinkující, tak pro publikum.

V sobotu se v Klubu kultury sejdou pamětníci. Nečekejte však nějakou statickou vzpomínkovou pietu, ale naopak. Večer bude tak trochu recesistický. Třicátníci, čtyřicátníci i padesátníci se oblečou do krojů a zatančí choreografie z dětství. Miloš Plachý s Mojmírem Maděričem představí Handrláka, na jejich vystoupení pak plynule naváže nejstarší zúčastněná skupina šedesátníků Jindřicha Baryna Dostála se svojí špacírpolkou, následuje padesátnická generace Marcelky Hastíkové, která předvede dětské hry, čtyřicátníci Gabky Směřičkové napodobí řemesla,... objeví se i figurální tance, Jan Pán či jedno z nejúspěšnějších čísel Za mašličku...

V pořadu se blýskne i muzika seskládaná ze členů bývalé souborové muziky, CM Cifra a CM Ohnica. Večerem bude provázet Martin Rezek, bývalý člen Hradišťánku.

„Moc rádi se vidíme a je to na těch zkouškách znát. Vzali jsme to hodně vážně - až tak, že od ledna na zkoušku jezdí i lidi ze vzdálených koutů republiky. V pátek po práci sednou na vlak, odtančí a večer se vrací třeba do Prahy. Je to prostě bezva parta,“ nadšeně vypráví Štěpánka Tománková, organizační vedoucí, která se nácviku sama účastní. „Moc se těším na oba večery. Jsem v permanentní nervozitě jak za páteční premiéru, tak za sobotní večer. Uklidňuje mě však, že děti jsou velmi šikovné, s organizací obou večerů mi pomáhají kolegové, dospělí mají při nácviku správný nadhled a nestydí se udělat si ze sebe legraci,“ hodnotí přípravu na nejhektičtější víkend v roce Štěpánka.  

Pořad uzavře ženský sbor Rezeda, složený především z bývalých vedoucích Hradišťánku. Po skončení bude následovat beseda u cimbálu. Vstupenky na čtvrtek jsou stále v předprodeji, na pátek jen pár posledních, na sobotu zbývá několik posledních na balkon, které můžete zakoupit v pokladně Klubu kultury.

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Ozzy přijede na Tančák

Mistřice

Ozzy přijede na Tančák

Revival Ozzyho Osbourna - jedna z nejznámějších revivalových kapel ve střední Evropě - přijede na první hardrockovou...

2. 6. 2015
Pavel Taussig o filmech pro děti

Uherské Hradiště

Pavel Taussig o filmech pro děti

Historik, pedagog a publicista Pavel Taussig je pravidelným čestným i častým hostem kina Hvězda v programech pro...

2. 6. 2015
Krása v dřevě ukrytá

Luhačovice

Krása v dřevě ukrytá

Celý tento týden se nedaleko hotelu Jestřabí v Luhačovicích bude konat třetí setkání řezbářských mistrů pod názvem...

1. 6. 2015
Bylinky jen do středy!

Uherské Hradiště

Bylinky jen do středy!

Už jen pár dnů zbývá do ukončení zajímavé bylinkové výstavy v hlavní budově Slováckého muzea. Výstava, která...

1. 6. 2015

Související

Uherské Hradiště

Kdo si vyzpívá postup do Jihlavy?

V neděli 17. března se od 14.00 v Klubu kultury uskuteční Přehlídka dětských folklorních souborů. "Vzhledem k...

Uherské Hradiště

Hradišťánek zářil v Pardubicích

Hradišťánek, konkrétně jeho 4. skupinka, pod vedením Jitky Čerstvé a Gabriely Častulíkové, společně s CM Husličky a...

Uherský Ostroh

(Ne)tradiční putování za hudbou

V sobotu se v Uherském Ostrohu uskuteční hudební minifestival Putování za hudbou, který opět přináší různé koncerty...

Uherské Hradiště

Stále svěží a kreativní

Dětský folklorní soubor Hradišťánek má 60 let. Svět se může divit, ale Slovácko rozhodně ne! Třídenní oslavy,...

TOPlist