FacebookYoutubeInstagram

Víte, že má král na růži lízátko?

Vlčnov Kultura 23. 5. 2018
Víte, že má král na růži lízátko?
Foto: iva

Kamarádky mě nikdy nenechají ve štychu, pochvaluje si maminka

Už o víkendu bude desetiletý Martin Darek Franta nejsledovanějším dítětem v republice. Převlečen do ženského kroje, s bílou růží v ústech, se usadí do sedla Mihajky a vyjede v čele družiny jako vlčnovský král!

Strážit jej budou pobočníci Petr Adámek a Tomáš Michálek, které doprovodí 16 legrútů a 13 družic ročníku 2000.  

Už od chvíle, kdy byl starší bratr Ondřej králem, přál si malý Martin usednout do sedla opentleného bělouše. „Moc jsem stál o to, aby kluci u nás jednou zazvonili a vybrali mě za krála,“ upřímně přiznává Martin, žák čtvrté třídy a také dramatického oboru a hry na flétnu v brodské zušce. „Protože mě baví dramaťák, jednou bych se chtěl stát hercem Slováckého divadla,“ svítí oči letošnímu králi, který se vepíše do vlčnovské historie jako vládce roku 2018. „Manželka s mladým si to přáli zopakovat, tak jsme s Ondrou přimhouřili oči,“ odpovídá táta na otázku, proč do toho mumraje dobrovolně vstupují znovu. „I když s tím byla hromada zařizování, stálo to za to. Máme krásné vzpomínky a chceme ten královský pocit dopřát i druhému synovi. Nečekal bych, že s jezdci a družicemi vytvoříme fajn partu, se kterou se rádi potkáme na nejrůznějších akcích dodnes,“ pochvaluje si táta.

Na mamince Kristýně je převážná část organizace. Na zařizování však nebyla sama. Obětavě jí pomáhala parta kamarádek, které ji nikdy nenechají ve štychu. Přišly jí vypomoci i se „šúláním“ růžiček. „Scházíme se furt. Společně slavíme narozeniny, máme vánoční večírky a i na fašank chodíme za maškary,“ smějí se "kamarádky z mokré čtvrti“, které jste na fašanku mohli potkat jako pravěké ženy, rockerky, čarodějnice, Sněhurku a sedm trpaslíků, ale i jeptišky s mnichy.

„Kristýna tím úplně žije, baví ji zařizování, organizování a všechen ten shon okolo jízdy králů. A chlapi jí udělají radost, že se na víkend oblečou do kroja,“ dobírají si kamarádky královskou matku. „Všecko sranda ale nebude! Jízdu bereme vážně a ve všech směrech se hodláme držet starých tradic,“ s vážnou tváří upozorňuje maminka, která právě dozdobila královskou hlavu. "Tak ještě pár lízátek na konce růžiček do královské pusy a je hotovo!“ U Frantů už se bude jen vyhlížet slunečné počasí a dodělávat poslední maličkosti. Od chvíle, kdy usednou do slavnostního kočáru, si hodlají jízdu králů patřičně užít! 

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Vezměte děti do knihovny

Uherské Hradiště

Vezměte děti do knihovny

Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana, oddělení pro děti, zve v pátek 25. května od 10.00 do 12.00 všechny...

23. 5. 2018
Vinaři v Polešovicích otevřou sklépky

Polešovice

Vinaři v Polešovicích otevřou sklépky

Na přání milovníků vín místní vinaři zakládají novou tradici otevřených sklepů, po které byla velká poptávka. V...

23. 5. 2018
Cestou domů Jury Rohela

Velehrad

Cestou domů Jury Rohela

To, jak je důležité mít domov, si většinou uvědomíte, když o něj přijdete nebo když jste delší...

22. 5. 2018
Tipnete si počet účinkujících na Setkání pod lipú?

Topolná

Tipnete si počet účinkujících na Setkání pod lipú?

Folklorní soubor Včelaran v rámci Setkání pod lipú, které se koná v sobotu 26. května od 19.00...

22. 5. 2018
TOPlist