Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

Výročí Charty 77 připomenou tematické filmy

Uherské Hradiště Kultura 6. 1. 2017
Výročí Charty 77 připomenou tematické filmy

film PF 77 s Vlastou Chramostovou

Foto: archiv ČSFD

Právě v lednu uplyne 40 let od zveřejnění občanské iniciativy, která v dokumentu Charta 77 kritizovala politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv v Československu. Tato iniciativu, která notně zamotala hlavu tehdejším „soudruhům“, se také již několikrát stala středobodem zájmu filmových scenáristů. Městská kina Uherské Hradiště vybrala dva snímky, které o nelehké době a těžkých osudech signatářů vypovídají: televizní film PF 77 režiséra Jaroslava Brabce a polsko-český dokument Bratříček Karel.

Ve čtvrtek 5. ledna v 16.00 promítne kino Hvězda v rámci Zlatého fondu kinematografie drama PF 77 s Vlastou Chramostovou v hlavní roli. Příběh  herečky-pedagožky a jejích studentů v době normalizace, kdy se snažila většina přežít v šedé zóně a v boji proti režimu riskovala jen hrstka odvážných, získal tři televizní ceny Elsa. Působivý a psychologicky uvěřitelně vystavěný příběh o morálce, svědomí, o lámání charakterů natočil režisér Jaroslav Brabec s využitím archivních záběrů, které jsou v místy černobílém ladění organicky vrostlé do obrazového ztvárnění atmosféry doby. Režisér Brabec do snímku obsadil také Ilju Racka, Danielu Kolářovou, Martina Stropnického, Josefa Vinkláře či Lubomíra Lipského.  

Čerstvý dokument polské režisérky Krystyny Krauze Bratříček Karel nabídne v úterý 10. ledna v 15.00 nový pohled na legendárního písničkáře, který se stal symbolem Pražského jara. Karel Kryl patřil k těm lidem, kteří si vytýčili za cíl neuhnout ze svých morálních zásad ani o píď.  Jeho písně, texty i úvahy ovlivnily nejméně dvě generace a mnohé z nich jsou aktuální i v dnešní době.  

Autor: vrt

Vaše názory

Četníci z Luhačovic vyřeší první případ

Luhačovice

Četníci z Luhačovic vyřeší první případ

V Luhačovicích a okolí budou velmi napjatě očekávat premiéru seriálu Četníci z Luhačovic, který se v interiérech...

5. 1. 2017
Ohlédnutí vyvrcholí koncertem Docuku

Uherské Hradiště

Ohlédnutí vyvrcholí koncertem Docuku

Již 11. ročník neformálního „slováckého pressfota“ pod názvem Ohlédnutí 2016, pořádaného Městskými kiny Uherské Hradiště ve spolupráci...

5. 1. 2017
Alkehol je pro nemoc zrušen!

Březolupy

Alkehol je pro nemoc zrušen!

Koncert Alkehol Březolupy je z důvodnu nemoci zpéváka Oty Hereše zrušen! O nahradním termínu se bude jednat,...

4. 1. 2017
CM Cifra a Viva la musica společně na Velehradě

Velehrad

CM Cifra a Viva la musica společně na Velehradě

Malé ohlédnutí za Vánocemi nabízí cimbálová muzika Cifra a uherskohradišťský gymnaziální pěvecký sbor Viva la musica se...

4. 1. 2017
TOPlist