FacebookYoutubeInstagram

Výukové programy muzea ocení pro rodiny s dětmi

Uherské Hradiště Kultura 11. 5. 2020
Výukové programy muzea ocení pro rodiny s dětmi

Úklid ve stálé expozici před zahájením sezony

Foto: pri

Sezona začíná, některé výstavy uvidíte déle

Po dvouměsíční odmlce se znovu otevřou brány Slováckého muzea. Uplynulý prodloužený víkend se proto nesl ve znamení úklidu, oprašování, leštění a pulírování.

„Tento nečekaný stav, který nastal, muzeum využilo k práci a zvýšené údržbě budov, přípravě sezónních expozic ve Vlčnově a v Topolné, ale hlavně k opravám a úklidu stálých expozic. Pro stálou národopisnou expozici Slovácko byl v konzervačně-restaurátorských dílnách zrenovován svatební koláč a přímo v expozici proběhla obnova některých předmětů nebo instalací, ve kterých se nacházejí přírodní materiály,“ komentoval Pavel Princ, tiskový mluvčí Slováckého muzea, situaci před znovuotevřením hlavní budovy.

Ve velkém sále Slováckého muzea dokonce vrcholí i přípravy na vernisáž výstavy Když ruce pracují srdcem, která představí práce mistrů rukodělné výroby a nositele tradice lidových řemesel. „Na výstavě jsou prezentovány osobnosti a práce čtyřiadvaceti mistrů tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje oceněných do konce roku 2019 a dalších šestnácti laureátů titulu Nositel tradice lidových řemesel udělovaného ministrem kultury ČR. Počet oceněných tvůrců, ke kterým každoročně přibývají další, i rozmanitost technik, kterým se věnují, je na území Zlínského kraje výjimečný a odráží tak velkou tradici, kterou má rukodělná výroba v tomto regionu,“ popsal Petr Číhal, autor výstavy. V přízemí do konce léta jsou doslova k osahání díla z Ateliéru hmatového sochařství.

Také Galerie Slováckého muzea se otevře veřejnosti. Přízemní sál zdobí ilustrace Denisy Proškové, velký a malý sál obrazy a kresby Jitky Štenclové. Ondřejský sál opanovalo Umění módy. „Vzhledem k tomu, že výstavy v galerii byly přístupné pouze jeden měsíc, tak je spousta návštěvníků nestihla vidět. Udělali jsme dobře, že jsme je nezlikvidovali a nechali je v sálech instalované v naději, že se situace zlepší. Teď už můžeme milovníkům umění potvrdit, že všechny tři výstavy na ně čekají v plné kráse až do konce letních prázdnin. A my se těšíme, že po dvou měsících ticha se zase budeme potkávat s našimi příznivci,“ doplnila za Slovácké muzeum Marie Martykánová, historička umění Galerie Slováckého muzea.

V Památníku Velké Moravy ve Starém Městě na návštěvníky čekají dva nové dotykové info kiosky a velkoformátová dotyková obrazovka. „Jejich náplní je interaktivní program o době Velké Moravy, ale také hry a kvízy na dané téma. Program poskytuje jak základní údaje o tomto období, tak může sloužit i jako velice podrobný náhled na tehdejší dobu. Úplnou novinkou, kterou právě díky těmto médiím představíme, jsou vizualizace velkomoravských kostelů z těchto lokalit, které ukazují možný vzhled sakrálních staveb v době 9. až počátku 10. století. Tedy staveb, z nichž se do dnešních dnů dochovala jen torza základů,“ uvedla Dana Menoušková, archeoložka Slováckého muzea.

V době, kdy rodiče i nadále zůstávají s dětmi doma, muzeum nově připravilo možnost se během dne zapojit do výukových programů ve stálé expozici Máme krála chudobného aneb letnice v lidovém prostředí nebo programů k aktuálním výstavám Život ve tmě a Tradiční rukodělná řemesla. "Rodiny s dětmi se mohou objednávat u Alexandry Turečkové na telefonu 734 693 528," uzavřel nabídku muzea Pavel Princ.

Autor: iva
Inzerce

Vaše názory

Alžběta Mahdalová: Máme doma strýčka Pepina

Uherské Hradiště

Alžběta Mahdalová: Máme doma strýčka Pepina

Alžběta Mahdalová vytvořila roli Matky v inscenaci Autista. V roce 2017 pak z jeviště Slováckého divadla zmizela....

8. 5. 2020
Dnešek bude patřit masožravému muzikálu

Uherské Hradiště

Dnešek bude patřit masožravému muzikálu

Úspěšná inscenace podle fenomenálního filmu z roku 1977. Hororová hudební komedie, která se na prknech Slováckého divadla...

6. 5. 2020
Nech svůj talent promluvit...

Uherské Hradiště

Nech svůj talent promluvit...

Přelom května a června je obdobím talentových zkoušek. Obvykle v druhém pololetí školního roku nabízí Slovácká zuška...

6. 5. 2020
Autistu vidělo na Facebooku víc diváků než v divadle

Uherské Hradiště

Autistu vidělo na Facebooku víc diváků než v divadle

Autista se stal nejúspěšnější inscenací v historii Malé scény Slováckého divadla. A že komorní drama oslovilo tisíce...

4. 5. 2020

Související

Uherskohradišťsko

Kultura stále žije!

Stejně jako jiná muzea, divadla, kulturní spolky, kroužky, sdružení a další organizace v České republice, i Slovácké...

Uherské Hradiště

AKCE JE PŘESUNUTA - O TERMÍNU BUDEME INFORMOVAT NA NAŠEM WEBU Dotýkat se je dovoleno!

Slovácké muzeum otevře ve čtvrtek 12. března v 17.00 novou výstavu s názvem Podoby vína. "Návštěvníci na...

Uherské Hradiště

Voňavé Vánoce ve Slováckém muzeu

Za tři dny se ve Slováckém muzeu představilo deset rukodělných tvůrců, kteří nejen dětem, ale i dospělým...

Uherské Hradiště

DoGa se zakousne do netradičních koled

U stromečku na nádvoří Galerie Slováckého muzea budou znít lidové koledy v rockovém hávu. Pedagog a muzikant...

TOPlist