FacebookYoutubeInstagram

Z voleb přímo za prsatou včelou

Včelary Kultura 11. 1. 2018
Z voleb přímo za prsatou včelou

Babská komise s vítězem Vladislavem Kročilem, jehož jméno zářilo jako první na nové plaketě.

Foto: PAVEL PAŠKA

Prezidentská kontrola přepadla vítěze Vladislava Kročila

Přímo z volebních místností můžete zamířit do včelarského kulturáku, kam se už po sedmnácté sjedou kořalkoví fajnšmekři z celého okolí, aby společně okoštovali letošní i archivní úrodu.

Včelarská baňka si drží laťku v tom, že se koná jako jeden z prvních koštů v regionu a je spojena s velkou dávkou legrace. „Uvidíme, kolik se sejde vzorků a návštěvníků. Loňský rok byl na trnky špatný, že je škoda mluvit, haňba plut,“ povzdechl si prezident baňky Fanek Janků.  

„Tak místo kvantity snad alespoň ochutnáme kvalitu. Nepočítáme, že překročíme magickou hranici sta přihlášených slivovic. Bude to hlavně boj starších archivních luxusních vzorků,“ dodává prezident.

S loňským vítězným vzorkem se o obhajobu bude ucházet i Vladislav Kročil ze Včelar, který byl jako první loni zapsán na nové modré plaketě. Prezidentská komise si vítěze proklepla, když jej nečekaně přišla zkontrolovat. „Včela je umístěná na čestném místě, není zaprášená ani posraná od much, slivovice je pro komisi taky dost... přesně jak stojí v pravidlech,“ pochvaluje si Fanek Janků. „Pokazila se nám televize, tak se aspoň doma možeme dívat na prsatou včelu,“ směje se loňský vítěz, u kterého v rodině se honosí vítěznou dřevěnou plastikou už počtvrté. „Letos ještě nemáme vypálené. Jaksi dlouho to trvá. Durancie sbíráme pozdě a kvas ještě není dokvašený,“ povzdechl si Vladislav Kročil, který na předání vlády usilovně shání kroj.

Dobrému koštování předchází ryze chlapská a pak samostatná babská degustace, která dodané vzorky přísně vyhodnotí. Návštěvníky čeká kromě vzorků trnkových a ovocných pálenek také kategorie likérů, tradiční půlnoční překvapení a beseda u cimbálu s CM Včelaran.

Komu předá loňský vítěz v sobotu 13. ledna ve 20.00 putovní dřevěnou plastiku Včelarské baňky? To se ještě neví. Všichni domácí doufají, že včela zůstane doma, ve Včelarech. Pokud máte zájem nechat si ohodnotit i vaši slivovici, přineste do pátku 12. ledna svůj vzorek v půllitrovém balení na jedno ze sběrných míst (pohostinství U Kozelků, Včelary; Fanek Janků, Včelary, č. p. 305; Mikin Janků, Včelary, č. p. 342; Ivan Křemeček, Včelary, č. p. 331).

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Herci se vrátí do školních lavic

Uherské Hradiště

Herci se vrátí do školních lavic

Bystrou komedii jednoho z nejhranějších německých dramatiků Lutze Hübnera Úča musí pryč! už za čtrnáct dnů uvede...

11. 1. 2018
Rage jsou neuvěřitelní

Zlín

Rage jsou neuvěřitelní

Milovníci německé kapely Rage se můžou těšit na jedinečný koncert k nové desce Seasons Of The Black....

10. 1. 2018
Lemmy ožije v kině Hvězda

Uherské Hradiště

Lemmy ožije v kině Hvězda

Kapela Motörhead byla vždy nejsilnější, když vyrazila na turné. Takové bylo i jejich poslední show Clean Your...

10. 1. 2018
PeckaFilm vyhlásí nejlepší návrhy

Uherské Hradiště

PeckaFilm vyhlásí nejlepší návrhy

Automat na přání je ve finále. Ve čtvrtek 11. ledna budou v sále kina Hvězda vyhlášeny výsledky...

9. 1. 2018
TOPlist