FacebookYoutubeInstagram

Jedním okem sleduje itinerář, druhým trať

Uherské Hradiště Motorsport 20. 8. 2016
Jedním okem sleduje itinerář, druhým trať
Foto: sal

„Pravá pět, pak rovně, na konci retardér. Brzda. Pozor most! Klouže,“ na takové pokyny spoléhá rally jezdec od navigátora. Sebemenší chybička znamená časovou ztrátu. Na sedadlo „spolujezdce“ usedá i jedena­dvacetiletý Michal Cibulka z Břestku. Jeho pokyny z itineráře „hltá“ zkušená řidička Pavlína Tydlačková z Valašského Meziříčí.

Závodní posádka Tydlačková - Cibulka jezdí ve voze Škoda Fabia I 1,4, některé závody absolvovala i s vozem Subaru Impreza N12. Jako smíšená posádka soutěží i v dámském poháru, ve kterém startuje třeba i zpěvačka Olga Lounová. Jejich umění mohou příznivci motoristického sportu posoudit i na Barum rally, která se jede poslední srpnový víkend.

„Nad domem v Kudlovicích, odkud pocházím, se jezdily rychlostní zkoušky během Barum rally. Už jako malý jsem obdivoval vozy WRC, nyní to jsou vozy třídy S 2000. Náhoda tomu asi chtěla, ale minulý rok jsem ze zdravotních důvodů skončil s požárním sportem a spolu s kamarádem jsme si řekli, že vyzkoušíme závod ve Stopě Valašské zimy s Audi 80 GTE. A pozice navigátora mě nadchla,“ říká k začátkům Cibulka, který si tak vyřídil profi licenci. Po absolvování lékařských vyšetření a zkoušek se stal držitelem dokumentu, který jej opravňuje zastávat roli navigátora. Jen si kladl otázku, jestli do seriálu historických vozidel, nebo do současných. „Ze začátku to vypadalo všelijak, ale nakonec se mi podařilo spojit právě s Pavlínou, která zrovna hledala navigátora. Slovo dalo slovo a letošní a snad i příští sezonu odjedeme spolu,“ prozradil Michal Cibulka, který má za sebou už Valašskou rally, tři závody seriálu GPD Cup, rally Vyškov a vrcholem bude srpnová Barum rally.

„Když srovnám jízdu s pilotem, nebo pilotkou, musím říct, že Pavlína nejezdí na hraně, tak jako někteří jezdci, snaží se jet s rozumem, ale tím neříkám, že jedeme pomalu,“ směje se Michal, který během závodu pečlivě a hlavně přesně informuje pilota o trati. „Vždycky si všechno připravím dopředu, každý má svůj systém. Všechno je stále na papíře a během závodu jenom otáčíte stránky tak rychle, jak rychle jede auto. Itinerář závodů dostaneme od pořadatelů, potom je na mně, abych si to přepsal do svých poznámek. Jedno oko se musí dívat do rozpisu a druhé oko musí sledovat trať, když to řeknu hodně nadneseně,“ popisuje úskalí práce navigátora. Jeho pokyny představují polovinu úspěchu.

„Pravá znamená pravá zatáčka a pět je úhel. To číslo má každá posádka jinak. Někdo píše strom, nebo značka, já si to nakreslím. Pro někoho dvě šipky dolů znamenají brzda brzda, já si napíšu BB. Všechno je to individuální. Nejhorší je, když si připravíte rozpis na suchou trať a najednou zaprší. Jezdec si pak musí dávat větší pozor,“ doplňuje mladý navigátor, který do závodního auta usedá s respektem a určitým pudem sebezáchovy. „Mezi námi musí být absolutní důvěra. Když vidím, že jede přes hranu, musím ji trochu umírnit, a naopak, když se mi zdá, že jedeme pomalu, snažím se ji víc popohnat,“ uzavírá Michal Cibulka.

Autor: sal

Vaše názory

Málek vstoupil do historie

Březolupy

Málek vstoupil do historie

Plošinář Martin Málek z Březolup se postaral o historickou medaili pro Českou republiku z mistrovství světa družstev...

27. 7. 2016
Skvělý Málek, Mikela svázala nervozita

Březolupy

Skvělý Málek, Mikela svázala nervozita

Třicetiletý plošinář Martin Málek (na snímku) si podmanil sobotní třetí závod Přeboru ČR jednotlivců v Březolupech. Domácí...

16. 6. 2016
Málek a spol. o cenné body

Březolupy

Málek a spol. o cenné body

Plochodrážní ovál v Březolupech znovu rozburácí motory. V sobotu se jede o body do Přeboru ČR jednotlivců...

10. 6. 2016
Zlatý věnec pro Verbíka s Konvalinkovou a Matuše

Staré Město

Zlatý věnec pro Verbíka s Konvalinkovou a Matuše

Triumfem v jízdě pravidelnosti sajdkár skončil 14. ročník Slováckého okruhu O Cenu Bohumila Kováře pro domácí posádku...

12. 5. 2016
TOPlist