FacebookYoutubeInstagram

Judo je „jen“ třešinkou na dortu, říká kouč

Uherský Brod Ostatní sporty 6. 1. 2017
Judo je „jen“ třešinkou na dortu, říká kouč

Judisté Uherského Brodu sbírají medaile jako na běžícím pásu. Za jejich úspěchy stojí zkušený kouč Marcel Zbožínek, který však zůstává nohama na zemi. „Snažíme se děti především vést ke sportu, který jim mnohdy v době vlády počítačů schází. Je to o pohybu, o fair play myšlení. Judo samotné je pak třešničkou na dortu,“ říká trenér klubu od řeky Olšavy v rozhovoru pro DOBRÝ DEN.

Kdy je vlastně nejlepší začít s judem?

Začínají už pětileté děti, pro které je tréninkový plán samozřejmě individuálně upravený a navíc na trénincích zůstávají rodiče v dosahu. (úsměv) U takto malých dětí se jedná především o postupný rozvoj motorických dovedností, koordinaci pohybu formou her, zábavy a soutěží. Myšlenku společných tréninků s rodiči však neopouštíme ani u přípravky. Několikrát do roka si rodiče mohou zatrénovat s námi.

Pětiletí judisté ale asi netvoří jádro úspěšného klubu…

To máte pravdu. Trénujeme především děti do šestnácti let. To je hlavní zaměření našeho oddílu. Jelikož se nám členská základna uspokojivě rozrůstá, máme tréninky rozdělené do čtyř výkonnostních stupňů. Starší a pokročilí judisté pokračují v oddílech zaměřených na dorostence nebo ve střediscích určených pro talentovanou mládež.

Kolik členů aktuálně máte a jak moc zvedl zájem o judo olympijský triumf Lukáše Krpálka?

Zájem o judo je velký, každoročně se nám na nábory hlásí více a více zájemců. A letos, zřejmě ve stínu parádní olympijské jízdy Lukáše Krpálka, byl nábor nevídaný. Ale zároveň musíme počítat s přirozeným úbytkem, pro letošní sezonu tak máme přibližně stočlennou základnu.

Jak to zvládáte?

Snažíme se do oddílu angažovat více lidí, nejen trenéry, ale i rodiče a přátele juda ochotné pomoci při organizaci turnajů a dalších činnostech. Bez nich by to prostě nešlo. Dětem je k dispozici pět trenérů. S trénováním začátečníků pomáhají i zkušení starší žáci. Kromě samotných tréninků děti doprovází po turnajích, účastní se kempů, táborů, lyžařských soustředění a jiných volnočasových aktivit. Je toho zkrátka dost a dost. Nemalou část energie věnujeme také získávání finančních prostředků na provoz klubu.

Ve výsledkových listinách u judistů z Uh. Brodu vídáváme různé názvy klubů. Proč?

Oddíl trénuje pod hlavičkou SKM Výsluní. Před třemi lety jsme totiž začali trénovat společně s judisty ze Sokola a sjednotili tak uherskobrodské judo. Neděláme mezi dětmi žádné rozdíly, obě tréninkové skupiny splynuly v jeden celek, zvýšila se kvalita tréninků a rozšířila se možnost sparingpartnerů pro nácvik technicko-taktických dovedností. S odstupem času vidím, že to bylo ku prospěchu věci.

Jaké jsou plány, cíle klubu?

V žádném případě nemáme přemrštěné ambice. Snažíme se děti vést především ke sportu, který jim mnohdy v době vlády počítačů schází. Je to o pohybu, o fair play myšlení. Judo samotné je pak třešničkou na dortu. Zároveň vyhledáváme talenty, které mají ambice uspět na středních školách s tréninkovými středisky, kde jim poskytnou odpovídající podmínky a zázemí. Zapojili jsme se také do projektu Judo na ZŠ.

Zkuste být konkrétnější? O co kráčí?

Jde vlastně o hodinu tělocviku týdně navíc. Účastní se jí děti prvního stupně. Hodina je vedena jako rozvoj motorických dovedností formou přípravy výuky juda. Důležité je, aby děti měly radost z her a pohybu a přijaly sportovní aktivity jako přirozenou součást svého životního stylu.

Uherskobrodské judo má za sebou výjimečný rok. Jaké klubu přinesl úspěchy?

Rok 2016 byl opravdu bohatý, náš klub zdobí tituly Přebornice České republiky a další medaile ze staršího i mladšího žactva, několik šampionek Moravy mláďat i medaile z krajských a republikových soutěží. Starší žačka Markéta Prusenovská, letošní přebornice republiky a reprezentantka, byla navíc oceněna mezi nejlepšími sportovci roku města Uherský Brod. Výběr judistů se pravidelně účastní kontrolních tréninkových srazů Zlínského kraje, odkud je jen krůček do Krajského výběru žáků, který je základem pro výběr reprezentantů. V Krajském výběru žáků máme zatím tři děti, ale našlápnuto mají i další. Každoročně jezdíme na mezinárodní turnaje a zahraniční tréninkové kempy, sami pak pořádáme dva důležité turnaje-jarní Lízátkový turnaj pro začátečníky a podzimní Memoriál Miroslava Thoře.

Autor: ceh

Vaše názory

Straňák o milimetry stříbrný

Březolupy

Straňák o milimetry stříbrný

Střelci a střelkyně nezaháleli ani před koncem roku. V březolupské sportovní hale se zúčastnili tradičního klání Vánoční...

4. 1. 2017
Judisté jsou jako stroj na medaile

Uherský Brod

Judisté jsou jako stroj na medaile

Judistický potěr z Uherského Brodu ovládl turnaj přípravek v Brně. V moravské metropoli se na stupně vítězů...

30. 12. 2016
Sourozenci Tykalovi dobyli město tatrovek

Uherský Brod

Sourozenci Tykalovi dobyli město tatrovek

Rozlúčku s rokem 2016 krasobruslaři Bruslařského klubu Uherský Brod zvládli s grácií, když na Velké ceně Kopřivnice...

29. 12. 2016
Mariášníci míří do Uherského Hradiště

Uherské Hradiště

Mariášníci míří do Uherského Hradiště

Mariášnická liga za Moravú pokračuje dalším turnajem v Uh. Hradišti. Karbaníci si to rozdají v pivnici Krček...

28. 12. 2016
TOPlist