FacebookYoutubeInstagram

U Olšavy rozjíždějí Baby judo

Uherský Brod Ostatní sporty 6. 9. 2019
U Olšavy rozjíždějí Baby judo
Inzerce

Judisté Uherského Brodu si užívají léta, jejich závodní kolotoč se zastavil. Prázdniny jsou ve znamení odpočinku, nesoutěžních příprav a volnočasových aktivit. Zaslouženě. Klub totiž sbírá medaile jako na běžícím pásu. „Medaile je jen třešničkou na dortu, která nemusí nutně přijít hned a za každou cenu. Je třeba být trpělivý, odolný a vzít si ponaučení i z proher. Že není nic nemožné, potvrzuje i cesta Markéty Prusenovské, která se z našeho klubu propracovala až na dorosteneckou reprezentantku, pravidelně bodující na evropských pohárech,“ zdůraznil v rozhovoru pro DOBRÝ DEN Josef Kostka, jeden z trenérů klubu, který čítá 100 členů.

V kolika letech je ideální začít s judem?

To je velmi individuální, protože každý má jiný talent a učí se různou rychlostí. I proto máme několik tréninkových skupin, každou s jiným výkonnostním standardem a zaměřením. Jsou děti, které za rok poskočí třeba o dvě skupiny výše, jiné naopak ve skupině zůstanou i dva roky. Za ideální věk ale považujeme šest až osm let. To mají děti dostatek času, jak s oblibou říkáme, „vyprat se“ v kategorii mláďat, kde ještě o mnoho nejde. Ale obecně platí, čím dříve, tím lépe.

Takže trénujete i mladší děti?

Ano i ne. V přípravce máme i pětileté, ale mentální a motorický rozdíl s o dva roky staršími dětmi je obrovský. I proto od Nového roku otevíráme novou tréninkovou skupinu Baby judo, kterou povede šéftrenérka Kateřina Krahulová. Na novinku se speciálně připravovala v chorvatském Poreči na mezinárodním semináři.

Takhle malé děti v kimonu? To asi není obvyklé…

Jsme tím jedineční, což se odráží ve velkém zájmu rodičů. Baby judo je pro děti od čtyř do šesti let. Skupina bude menší a zaměříme důraz na individuální přístup. Tréninky povedeme ryze zábavnou formou pohybových her s prvky juda.

Judisté Uherského Brodu jsou továrnou na medaile. Barbora Němcová a Ondřej Machala navíc reprezentovali Zlínský kraj na olympiádě mládeže a sklízí úspěchy v Českém poháru. Jsou pro mladší děti vzorem?

Určitě. V duchu filozofie juda ti nejlepší pomáhají trénovat malé děti, čímž na ně naložíme jistou váhu odpovědnosti. A sledujeme, z koho se nám do budoucna vyklube nový trenér nebo rozhodčí. Ale to už jsme u ostřílených závodníků, kteří u juda dlouhodobě vydrží.

Kolik má klub aktuálně členů, trenérů a skupin?

Každoročně držíme základnu kolem stovky členů. Ale vzhledem k novým projektům a zvyšujícímu se zájmu očekáváme, že po zářijových náborech hranici překonáme. Už jsme ostatně posílili trenérskou základnu o další dva zkušené trenéry Josefa Berku a Josefa Koláčka, kteří pomohou s přesným zacílením závodních skupin. A ještě jsme rozšířili pole působnosti do Hluku a Velkého Ořechova, kde trénují začátečníci, ze kterých ti nejlepší časem doplní závodní skupinu v Uherském Brodě.

Autor: ceh

Vaše názory

Firemní pohár pro Tradix

Staré Město

Firemní pohár pro Tradix

Jubilejní 10. ročník Slovácké firemní tenisové ligy se stal kořistí trojlístku Radek Křen, Radim Straka, Milan Vyorálek...

2. 9. 2019
Hromada má titul, Malůš bronzový double

Slovácko

Hromada má titul, Malůš bronzový double

Vrcholem střelců z předovek bylo mistrovství Evropy v Maďarsku. A výraznou stopu na něm zanechali i borci...

28. 8. 2019
Oplatili stejnou mincí

Uherské Hradiště

Oplatili stejnou mincí

Baník čekal na výhru se Slováckem dva roky. "Minule dali trojku oni nám, tentokrát my jim," připomněl...

28. 8. 2019
Finále jasně pro Matyáše s Brogowskou

Bojkovice

Finále jasně pro Matyáše s Brogowskou

Vítězem už 13. ročníku tenisového turnaje smíšených čtyřher v Bojkovicích se stal pár Ladislav Matyáš, Andrea Brogowská,...

19. 8. 2019
TOPlist