FacebookYoutubeInstagram

Já to tedy beru, šéfe!

Slovácko Podnikání 22. 1. 2019
Já to tedy beru, šéfe!

Sehnat dnes zedníka, to je často neřešitelný problém.

Foto: ilustr. web
Inzerce

Kdo by neznal satirickou komedii Petra Schulhoffa Já to tedy beru, šéfe! Dvojice náborářů se v ní za pomoci nejrůznějších praktik snaží získat nové dělníky. Jedenačtyřicet let od premiéry ožívají úsměvné scény v reálném světě, jenomže tentokrát jde o smutnou podívanou. Neboť sehnat třeba zámečníka, ševce, zedníka, elektrikáře nebo montéra, k tomu už často nestačí žádné finty. Důvod je prostý. Profesionálové na trhu práce nejsou a učiliště ty nové nestačí vychovávat.

„Nejvíc nám chybí zedníci a tesaři. Na jaře jich budeme potřebovat deset, ale žádní volní nejsou. Abychom si udrželi současný stav zaměstnanců, museli jsme platy zvednout o třicet procent. Čímž jsme dorovnali podmínky, které nabízí konkurence. Jinak by nám lidé odcházeli,“ říká otevřeně Milan Vaďura, ředitel stavební společnosti PaPP z Uherského Hradiště. Řešením je podle něj další nábor pracovníků z ciziny, především z Ukrajiny. „Nikdo jiný než cizinci vám už na stavbách nepomůže,“ upozornil Vaďura.

Staroměstská tažírna oceli, která je součástí prosperujících Třineckých železáren, má nedostatek tažců. Tažec je speciální obor, který nenabízí žádné z učilišť, takže továrna si je musí vychovat sama. „Potřebujeme také rovnače a frézaře a další technické obory. Obecně se dá říct, že hledáme šikovné strojaře, které si vyškolíme na tažce k tažným linkám,“ přibližuje Petra Macková Jurásková, mluvčí Třineckých železáren.

Pokud se firmám podaří získat nové zaměstnance, k nástupu patří také spousta benefitů. Pokud jde o tažírnu ve Starém Městě, tady mají zaměstnanci zajištěn příspěvek na penzijní připojištění, rekondiční pobyty v lázních, poukaz na odpočinkové aktivity za bezmála čtyři tisíce korun, pět týdnů dovolené a příspěvek na stravování. „Do konce roku budeme ve Starém Městě nabírat kvůli dalšímu rozšiřování výroby dalších třicet lidí,“ prozradila mluvčí Třineckých železáren s tím, že podnik se snaží hledat především na domácím pracovním trhu. „Zatím nebylo nutné zaměstnávat cizince,“ potvrdila Petra Macková Jurásková.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Čambala převzal kormidlo Hamé

Babice

Čambala převzal kormidlo Hamé

Hamé v Babicích má nového šéfa. Do křesla ředitele závodu usedl Vojtěch Čambala, který doposud zastával pozici...

22. 1. 2019
Žák Firemní školy, budoucí zaměstnanec MESITu

Uherské Hradiště

Žák Firemní školy, budoucí zaměstnanec MESITu

Pomalu, ale jistě se žákům základních škol a jejich rodičům blíží termín rozhodnutí, kterým směrem se vydat...

14. 1. 2019
Opozice: Vedení města se zřejmě bojí naší spolupráce, a proto se nás pokusila rozhádat. Marně!

Uherské Hradiště

Opozice: Vedení města se zřejmě bojí naší spolupráce, a proto se nás pokusila rozhádat. Marně!

Opoziční strany ANO, Nestraníci pro Hradiště, Naplno pro Hradiště, Piráti, KSČM a ČSSD byly na základě usnesení...

10. 1. 2019
Elektroobory vlajkovou lodí MESIT střední školy

Uherské Hradiště

Elektroobory vlajkovou lodí MESIT střední školy

Uherskohradišťský MESIT je více jak pětašedesát let výrobcem elektronických zařízení a systémů, které nalézají své uplatnění v...

3. 12. 2018
TOPlist