FacebookYoutubeInstagram

Jakou vysokou zvolit? Rozhovor s rektorem Vysoké školy Karla Engliše

Brno Podnikání 30. 6. 2017
Jakou vysokou zvolit? Rozhovor s rektorem Vysoké školy Karla Engliše

Zdeněk Koudelka, redktor Vysoké školy Karla Engliše v Brně.

Foto: archiv VŠKE
Inzerce

Je opět doba, kdy někteří maturanti hledají vysokou školu pro pokračování studia. Jak si dobře vybrat soukromou vysokou školu radí Zdeněk Koudelka, rektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně.

Kdo to byl Karel Engliš?

Vzděláním byl právník, ale proslul jako ekonom a politik. V době monarchie byl poslancem Moravského zemského sněmu. V době první Československé republiky byl ministrem financí a první guvernér Národní banky československé. Též byl v roce 1919 první rektor Masarykovy univerzity v Brně. Byl vysokoškolským profesorem a praktikem na pomezí práva a ekonomie (tehdy se užíval pojem národní hospodářství). Vysoká škola Karla Engliše má proto studijní programy v oblasti práva i ekonomie.

Je u nás hodně soukromých vysokých škol?

V Čechách a na Moravě je 43 soukromých vysokých škol. Ovšem polovina je v Praze. Pokud jde o Moravu, jsou v Brně tři soukromé vysoké školy. Jednou z nich je Vysoká škola Karla Engliše. Pražské vysoké školy svůj přetlak řeší tím, že vytváří pobočky a to i na Moravě.  Rozhodně však varuji před studováním nějakých poboček, často velmi vzdálených od sídla mateřské instituce.

Proč jsou pobočky špatné?

Koupíte-li auto v Praze, ve Zlíně nebo v Brně, bude výrobek stejný. Ale vysoké školy jsou o vztahu studentů a konkrétních vyučujících. V sídle a na pobočkách nepůsobí titíž učitelé a není tam stejné zázemí např. knihovna. Tím je dána odlišnost výuky i spokojenosti studentů. U veřejných vysokých škol se fakticky pobočky nevyskytují. Pokud je mimo sídlo nějaká fakulta, tak jde o ucelenou instituci. Takovým příkladem může být Zahradnická fakulta brněnské Mendelovy univerzity v Lednici či Fakulta logistiky a krizového řízení zlínské Univerzity Tomáše Bati v Uherském Hradišti. Rovněž je možné, že vyšší odborná škola spolupracuje se školou vysokou a její absolventi část výuky v bakalářském programu vykonají na své vyšší odborné škole. To jsou výjimky potvrzující pravidlo. Pobočkám vysokých škol nedůvěřuji. Doporučuji dát přednost škole, která v daném městě sídlí, před školou, která tam má pouhou pobočku. Stačí se podívat do veřejného rejstříku a každý zjistí, kde má škola sídlo. Kvalita poboček je menší, než kvalita v sídle školy.

Jaký je vztah mezi vyšší odbornou školou a bakalářským vysokoškolským vzděláním?

Absolvent vyšší odborné školy má zpravidla po dvou letech studia titul diplomovaný specialista (DiS. psaný za jménem). Nejde o vysokoškolské vzdělání. Zákon však umožňuje, aby část tohoto vzdělání byla uznána za příslušné studijní povinnosti v bakalářském vysokoškolském programu s titulem Bc. psaným před jménem, které obvykle trvá 3 roky, ale pro absolventy vyšší odborné školy může být významně zkráceno. Tuto možnost nabízí Vysoká škola Karla Engliše v Brně v programu ekonomika a management a bezpečnostně právní studia. Určitě je vhodné, aby studenti vyšších odborných škol tuto možnost využili a doplnili si vysokoškolské vzdělání. Jsou na prahu životní kariéry a mohou i po delší době vysokoškolské vzdělání potřebovat.

A co maturanti?

Maturanti mohou u nás získat vysokoškolský titul bakalář pro třech letech studia v programu ekonomika a management a v programu bezpečnostně právní studia v řádném denním studiu. Studium je možné i při zaměstnání  v kombinované formě, kdy se výuka koná v pátek odpoledne a v sobotu.

Co je pro soukromou vysokou školu určující z hlediska výběru?

Určitě je dobré znát vlastníky školy. Vysoká škola Karla Engliše v Brně má akcionáře, kterými jsou Ladislav Chodák, jenž je předsedou Regionální hospodářské komory Brno, senátor a významný moravský podnikatel Ivo Valenta a brněnská firma, která je známá jako významný sponzor Komety Brno. Tito akcionáři nechtějí ve školství působit jako investoři zaměření na zisk. Významných zisků dosahují jinde. Jde jim o to, aby školství na Moravě bylo na perfektní úrovni a samozřejmě si také vyhledávají své budoucí zaměstnance mezi studenty. Dnes je poptávka pro dobrých zaměstnancích a je správně je získat již během studia. Pak je logické, že podnikatelé vstupují do soukromého školství. Základem zdravé soukromé školy jsou ekonomicky silní vlastníci.

Je propojení s podnikateli znát na orientaci školy?

Určitě. Menšinovým akcionářem je i Regionální hospodářská komora Brno. Akcionáři mají řadu firem u nás i v zahraničí. Studenti programu ekonomika a management se výrazně zapojují do praxe ve spřátelených firmách. K tomu slouží především Business simulátor Karla Engliše. Jde o formát, kdy firma zadá úkol (například analýzu rizik pro tržní vstup do nového státu) a skupina studentů ji pod vedením učitele řeší. Dobří studenti během studia získávají placené stáže v těchto firmách, což lze po ukončení studia proměnit v pracovní poměr. Jsou i případy, že studenti začali na plný úvazek pracovat během studia. Nevadí to, jelikož máme i kombinovanou (dálkovou) formu studia. Pokud někdo projeví zájem, změníme mu denní studium na kombinované nebo poskytneme v rámci denního studia individuální studijní plán.

Je Brno dobrým městem pro studium?

Brno je vysokoškolským centrem, dopravně dostupné z celé Moravy. Je zde asi 80 000 vysokoškolských studentů. Vysoká škola Karla Engliše má dohodu s Masarykovou univerzitou a poskytuje svým studentům ubytování na kolejích Masarykovy univerzity. Rovněž poskytujeme státní podporu v rámci ubytovacích stipendií. V Brně sídlí Moravská zemská knihovna, což je největší knihovna na Moravě. Je blízko Vysoké školy Karla Engliše. Naši studenti tam mají přístup a k dispozici veškerou odbornou literaturu. Studentský život však není jen o studiu. Brno je kulturním a společenským centrem. Je to dobré místo pro studentský život a Vysoká škola Karla Engliše je dobrá škola pro studium.    

Autor: šon

Vaše názory

Rektor Koudelka: Soukromé vysoké školy se musí prosadit přes chytré nápady

Brno

Rektor Koudelka: Soukromé vysoké školy se musí prosadit přes chytré nápady

Jste rektorem vysoké školy. Občas však zaznívá, že je u nás vysokých škol hodně. Nyní je...

12. 6. 2017
Krize skláren končí. Trh v Rusku se otevírá

Strání

Krize skláren končí. Trh v Rusku se otevírá

Moskva a Krasnodar. Do ruské metropole a do bezmála milionového města na Kubáni poputují první dvě zakázky,...

26. 5. 2017
Ve Starém Městě začnou vyrábět kabely do minometů

Staré Město

Ve Starém Městě začnou vyrábět kabely do minometů

Smlouvu na dodávku klíčových komponentů pro švédský program samohybných minometů Mjölner uzavřela společnost Ray Service ze Starého...

22. 5. 2017
Ze Zeleného Dvorku se line vůně čajů a kávy už šestnáct let!

Uherské Hradiště

Ze Zeleného Dvorku se line vůně čajů a kávy už šestnáct let!

Již šestnáct let můžete ve Františkánské ulici navštěvovat prodejnu čaje, koření a kávy nesoucí název Zelený dvorek....

13. 4. 2017
TOPlist