FacebookYoutubeInstagram

Když se v práci můžete zdokonalovat

Uherské Hradiště Podnikání 17. 4. 2018
Když se v práci můžete zdokonalovat

Rodina a práce nemusí být problém

Jak nejlépe skloubit pracovní a mateřské povinnosti? Pro většinu žen těžko řešitelný problém. Své o tom ví i Gabriela Holčapková, která v současné době pracuje jako technolog ve společnosti MESIT foundry. Na gymnáziu v Uherském Hradišti vystudovala všeobecný směr. „I když mě vždy zajímaly spíše technické obory, chemie, biologie či fyzika, nakonec jsem absolvovala vyšší odbornou školu se zaměřením porodní asistentka,“ říká Gabriela Holčapková, která krátce po mateřské dovolené začala řešit výše zmiňovaný problém, a to práci na ranní směnu. „Když se mi naskytla příležitost od firmy Fimes, což je dnes MESIT foundry, pracovat pouze na ranní směně, neváhala jsem. Děti totiž bývaly často nemocné, manžel pracoval na prodloužených, nebo na nočních směnách a o děti se někdo musel starat. Role matky byla a je vždy na prvním místě,“ dodává Holčapková.

Do společnosti Fimes, kde pracoval i její manžel, tak nastoupila v roce 2002. „Začínala jsem na oddělení kontroly. Nejdříve jsem prováděla vizuální kontrolu voskových modelů a napáraných stromečků. Kontrolovala jsem keramickou břečku, kvalitu písku, vlhkost v sušárnách apod. Od starších a zkušených kolegů jsem postupně získávala dovednosti, zkušenosti teoretické i praktické,“ popisuje své pracovní začátky v MESITu.

Postupem času si Gabriela Holčapková dodělala potřebné zkoušky a získala certifikát pro provádění zkoušek na odlitcích, konkrétně pro rentgenovou zkoušku, penetrační zkoušku a kontrolu 3D měření. Koncem roku 2006 dostala nabídku pracovat na oddělení technologie. „Tady jsem využívala znalosti z prováděných zkoušek, především RTG a penetraci, a podívala jsem se na odlitky z druhé strany,“ dodává Holčapková. Následující rok se Fimes připravoval na sledování výroby pomocí čárových kódů a Gabriela Holčapková byla vybrána do skupiny, která měla zmíněné čárové kódy implementovat do výroby. „V roce 2008 se po velmi intenzivní práci podařilo uvést čárové kódy do výroby,“ dodává.

Po čtyřech letech, kdy kvůli změnám ve firmě pracovala na oddělení kontroly, se vrátila zpět do technologie, kde pomáhá připravovat první, vzorové série odlitků. „Připravujeme technologické postupy. Společně se snažíme věnovat metalurgii. Využíváme znalostí získaných z rentgenových zkoušek. Neustále studujeme odbornou literaturu, pomáháme při diplomových pracích. Účastníme se různých přednášek, seminářů, abychom se stále zdokonalovali a neustále zlepšovali naše odlitky,“ říká na závěr Gabriela Holčapková.

Tajným snem je pak vybudování malé metalografické laboratoře s metalografickým mikroskopem na pozorování vyrobených odlitků.

Autor: PR

Vaše názory

MESIT pomáhá rozvíjet talent

Uherské Hradiště

MESIT pomáhá rozvíjet talent

Ač to možná zní trochu zvláštně, Jaroslav Hovorka pracuje ve společnosti MESIT už od svých dvanácti let....

10. 4. 2018
Osobní kontakt s odborníky na výstavě Stavíme, bydlíte je k nezaplacení

Uherské Hradiště

Osobní kontakt s odborníky na výstavě Stavíme, bydlíte je k nezaplacení

Proto přijďte na stavební výstavu STAVÍME, BYDLÍME do sportovní haly v Uherském Hradišti v pátek 6. dubna...

29. 3. 2018
Má práce je mým koníčkema

Uherské Hradiště

Má práce je mým koníčkema

Jana Šamšová z Uh. Hradiště pracuje v MESITu třetím rokem v ekonomickém úseku na pozici účetní. Předtím...

28. 3. 2018
V MESITu našel manželku i celoživotní uplatnění

Uherský Ostroh

V MESITu našel manželku i celoživotní uplatnění

Pavel Kaplan z Uherského Ostrohu přišel v roce 1967 jako patnáctiletý chlapec do učení do tehdejší Mikrotechny,...

16. 3. 2018
TOPlist