FacebookYoutubeInstagram

Krajští zastupitelé z Hradiště nepodpořili výstavbu Nové Baťovy nemocnice. Proč?

Zlínský kraj Podnikání 6. 11. 2018
Krajští zastupitelé z Hradiště  nepodpořili výstavbu Nové Baťovy nemocnice. Proč?

Vizualizace uvažované Nové Baťovy nemocnice ve Zlíně - Malenovicích

Foto: www.kr-zlinsky.cz

Výstavba nové Baťovy nemocnice má nevyjasněný způsob financování. Tvrdí to alespoň opoziční zastupitelé Zlínského kraje z Uherského Hradiště Přestože hejtman Jiří Čunek navrhuje, aby se zlínské hejtmanství pustilo do jednoho z největších investičních experimentů v historii Zlínského kraje, není podle jejich slov zřejmé, kde kraj získá minimálně 8 miliard Kč na výstavbu nové nemocnice a jak tato investice do budoucna zamává s hospodařením kraje i nemocnic. Proto krajští zastupitelé za Stranu soukromníků ČR, senátor Ivo Valenta a zastupitel Michal Dvouletý, nemohli podpořit záměr výstavby nemocnice a rychlý výkup pozemků ve Zlíně – Malenovicích.

„Kdo by nechtěl mít ve Zlíně moderní nemocnici, která by pomohla zvýšit kvalitu poskytované zdravotní péče? Ale přece nemůžeme jít do megalomanské investice, aniž bychom věděli, kde přesně na ni vezmeme peníze, jaké budou budoucí provozní náklady, a jak se splácení úvěrů či vysoké nájemné nové nemocniční budovy promítne do ekonomiky zlínské nemocnice. Hrozí velké zadlužení kraje nebo obří ztráty nemocnice? Bude mít tato investice dopad na utlumení rozvoje okresních nemocnic?  Bohužel na tyto otázky jsme jasné odpovědi nedostali. A proto dokud nebude tato klíčová souvislost výstavby nové nemocnice vyjasněna, nemůžeme aktivně podpořit výstavbu nové zlínské nemocnice,“ uvedl senátor a krajských zastupitel Ivo Valenta.

Podle krajských zastupitelů za Stranu soukromníků ČR nepomůže ani to, že aktuálně krajské nemocnice vykazují zisk. Celkem to bylo k 31.8.2018 více než 132 milionů Kč. Takto vytvářený zisk totiž stále slouží jen a pouze k postupnému splácení dluhů, které některé nemocnice v minulosti vytvořily kvůli vysokým ztrátám.

„Hejtmanství chce, aby novou nemocnici vybudovala krajská obchodní společnost, která dnes vlastní strategickou průmyslovou zónu v Holešově. Důvodem je to, aby si z této investice mohla odepsat DPH. Vybudovanou nemocnici za téměř 8 miliard Kč pak bude pronajímat Krajské nemocnici Tomáše Bati. Podle propočtu by však takový nájem tvořil 200 až 300 milionů Kč,“ rekapituluje fakta krajský zastupitel Michal Dvouletý a čerpá přitom z materiálů, které dostali krajští zastupitelé k dispozici od přípravného výboru.

„A protože je nemocnice financována pouze z úhrad ze strany zdravotních pojišťoven, nedokážu si představit, nakolik by se musela zvýšit produktivita poskytované zdravotní péče, aby nemocnice vydělala na takto vysoký nájem a neskončila opět v obrovských ztrátách. To bude znamenat enormní tlak na lékaře i zdravotní sestry a mám obavy, že se z léčení v této nemocnici stane továrna, v níž se vše bude řídit pouze přes peníze z pojišťoven, nikoliv na základě skutečných potřeb pacientů a možností lékařského personálu,“ doplnil Dvouletý.

 

 

Autor: PR

Vaše názory

Den, kdy si může každý otevřít svůj vlastní gastropodnik

Uherské Hradiště

Den, kdy si může každý otevřít svůj vlastní gastropodnik

Mezinárodní festival všech milovníků dobrého jídla a pití založený na principu tzv. pop-upů - to je Restaurant...

17. 10. 2018
Zlatá perla aneb jak se rodí živý klenot

Slovácko

Zlatá perla aneb jak se rodí živý klenot

Letos v dubnu Lenka Výmolová se svým synem Janem Kunovským navštívili ostrov Palawan, který je považován za...

15. 10. 2018
U příležitosti výroční založení královského města vzniká organizace Naplno pro Hradiště

Uherské Hradiště

U příležitosti výroční založení královského města vzniká organizace Naplno pro Hradiště

U příležitosti 761. výročí založení královského města Uherské Hradiště, které připadá na 15. října, byl slavnostně ustanoven...

15. 10. 2018
NAPLNO: Vymeteme byrokracii a posílíme digitalizaci

Uherské Hradiště

NAPLNO: Vymeteme byrokracii a posílíme digitalizaci

Nejen podnikatelé, ale také spousta občanů si v poslední době oprávněně stěžuje na růst byrokracie. Proto si...

4. 10. 2018

Související

Zlínský kraj

Zlínský kraj je v zavádění počítačů do škol v republice na špičce

Zlínský kraj se ocitl v čele republikového pelotonu v zavádění výpočetní techniky do škol. Položili jsme proto...

Zlínský kraj

Komunisté jsou mimo hru!

Ani patnáct dní po krajských volbách není rozluštěna tajenka, kdo se ujme vlády nad Zlínským krajem. Jisté...

Zlínský kraj,

Vznikne Evropská jantarová stezka

Hranice regionu a dokonce i hranice České republiky přesáhne projekt, který právě teď vzniká ve Zlínském kraji....

Zlínský kraj,

Záchranná služba má nové krajské středisko

Nově vybudované krajské středisko Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS) bylo dnes slavnostně otevřeno ve Zlíně. Investorem...

TOPlist