FacebookYoutubeInstagram

L 610 ožívá, trup vyrobí Rusové, křídla v Kunovicích

Podnikání 24. 9. 2019
L 610 ožívá, trup vyrobí Rusové, křídla v Kunovicích

L 610 vzlétne! Její původní prototyp, ze kterého nový model vychází, společnost Aircraft Industries po renovaci vystaví v prostorách kunovického závodu.

Foto: LET.CZ

Rusové oživí projekt československého dopravního letounu L 610! Vývoj a výrobu zaštítí Uralský závod civilního letectví (UZGA) v Jekatěrinburgu, kde už montují letouny L 410, vyráběné společností Aircraft Industries (AI) Kunovice. Sériová výroba se spustí v roce 2023!

„L 610 se skutečně opráší a půjde do výroby, už se vytahuje výkresová dokumentace a dělají prostory pro konstruktéry,“ potvrdil DOBRÉMU DNI zdroj blízký letecké továrně v Kunovicích. AI dokonce zvažuje stavbu nové haly pro potřeby sériové výroby křídel pro L 610, o trup se postarají Rusové. „L 610 je společný česko-ruský projekt, který odstartoval letos,“ nechal se slyšet Vadim Badeha, šéf UZGA. Letadlo podle něj vyhoví potřebám regionálního letectví v Rusku, zvýší dopravní dostupnost v odlehlých oblastech i v drsných podmínkách arktické zóny.

Vývoj nového modelu vychází z původní technické dokumentace, ale rozdíly oproti prototypu z roku 1998 budou obrovské. Nová L 610 se dočká větší maximální vzletové hmotnosti, kapacity nákladu, rychlosti, modernizace designu trupu a nejnovější avioniky. „Bude nutné dokončit technickou konfiguraci, s přihlédnutím k novým technologiím a k rostoucím nárokům operátorů na zvýšení maximální vzletové hmotnosti, nákladu, počtu cestujících, doletu a výdrži ve vzduchu, při zachování unikátních vzletových a přistávacích charakteristik,“ prohlásil pro tisk Denis Manturov, ruský ministr průmyslu a obchodu.

Hlavními partnery vývoje L 610 jsou Česká republika a Kazachstán, který rovněž o letoun projevuje zájem. Jakmile se dokončí technická dokumentace, české ministerstvo průmyslu a obchodu zváží spolufinancování projektu ze strany ČR a Evropské unie. „Každoročně na výzkum a vývoj vyčleňujeme dvě až tři miliardy korun, dalších 400 milionů eur uvolňuje Evropská unie,“ prozradil Marian Piecha, náměstek českého ministra průmyslu.

L 610 byl ambiciózní projekt LETu Kunovice, na kterém se po mnoho let podílely tisíce zaměstnanců, ale který kvůli naprosté neschopnosti, nezájmu a obrovským dluhům bývalých majitelů z let 1998-2003 skončil těsně před finální certifikací a zahájením prodeje. Firma aspoň zachránila jeden z prototypů, který čeká renovace, získá nový nástřik a stane se výstavním exponátem v prostorách továrny AI.

Autor: PETR ČECH

Vaše názory

Ray Service podepsal na londýnském veletrhu smlouvu s izraelskou firmou Beth-El

Staré Město

Ray Service podepsal na londýnském veletrhu smlouvu s izraelskou firmou Beth-El

Česká společnost Ray Service, přední výrobce kabelových svazků a elektromechanických celků, podepsala na veletrhu DSEI v Londýně...

13. 9. 2019
Tržba i zisk jsou menší, nejsou lidi

Uherský Brod

Tržba i zisk jsou menší, nejsou lidi

Tržby Slováckých strojíren Uherský Brod, jednoho z největších zaměstnavatelů v regionu, dosáhly loni 1,617 miliardy, což je...

6. 9. 2019
Skupina AUTO UH otevřela nový autosalon Hyundai a Jeep

Slovácko

Skupina AUTO UH otevřela nový autosalon Hyundai a Jeep

Milovníci automobilových značek Hyundai a Jeep mají určitě radost, neboť právě tyto značky, které patří do dynamicky...

4. 9. 2019
Víno Zlomek & Vávra otevřelo nové vinařství

Boršice u Blatnice

Víno Zlomek & Vávra otevřelo nové vinařství

Víno Zlomek & Vávra otevřelo v Boršicích u Blatnice zcela nové vinařství. Přestože si tato společnost stále...

2. 9. 2019
TOPlist