FacebookYoutubeInstagram

Letos jsem zasel půl fotbalového hřiště. Za rok osadím dvě

Uherské Hradiště, Vésky Podnikání 12. 8. 2016
Letos jsem zasel půl fotbalového hřiště. Za rok osadím dvě

Jakub Jordán (vpravo) sklízel letos česnek z pronajatých parcel také se sestrou Eliškou a bratrem Václavem.

Foto: archiv J. Jordána

„Neváhejte a objednejte si nejostřejší česnek za Slovácka. S rodinou a kamarády jsem jej pěstoval až do této chvíle, kdy se s ním rozloučím. I přes letošní sucho dozrál do skvělé velikosti a může se chlubit také neodolatelnou ostrostí a chutí.“

Jakub Jordán jde na objednávkovém formuláři rovnou k věci. Zatímco tradiční pěstitelé česneku se od štiplavé zeleniny odvrací, třeba největší specialisté v regionu z Agro Okluky letos v Dolním Němčí vůbec nezasejí, on razí jinou filozofii. „Letos jsem sklidil 500 kilogramů a v dalších letech chci vypěstovat česneku víc a víc. Dospívám postupně k tomu, že bude třeba založit česnekovou farmu,“ říká pěstitel, který už začal česnek prodávat za pomoci sociální sítě.

Jakub Jordán zacílil na odrůdu Dukát a Rus, která je výjimečná už na pohled. Česneková palice má jen tři nebo čtyři velké a chuťově silné stroužky. „Jedná se o pořádně velký a ostrý, ale hlavně velmi chutný česnek,“ propaguje výpěstky, jež v minulých dnech sklízel s pomocí rodiny a známých v okolí Kunovic. Kuriozitou je, že brigádníci sesbírali půl tuny česneku z parcel, která Jordánovi nepatří. „Obhospodařuji cizí pozemky. Víte, lidé jsou rádi, že jim obděláváte pozemek, že se o nic nemusí starat. Takže posečeme, zasadíme, pečujeme a pak sklidíme na cizím,“ usmívá se.

Zalíbení v česneku získal od babičky, na jejímž pozemku také s pěstováním začal. „Ale česnek má rád střídání půdy, a tak jsem využil možnost a pronajal si parcely. Letos byly velké asi jako polovina fotbalového hřiště. Příští rok už mám v plánu osadit dvě hřiště.“

ČP neboli Česneková pohotovost

Na rozdíl od velkopěstitelů Jakub Jordán tvrdí, že česnek má na Slovácku stále světlou budoucnost. Obavu nemá asi z obvyklých stesků, že na ruční práci nelze sehnat početné skupiny brigádníků. „Že nejsou lidi, to je pravda jen napůl. Jistě, jde o ruční práci, ale sám jsem byl překvapen zájmem. Pokud víte, kde lidi hledat, nemusíte mít problém,“ usmívá se pěstitel, který nezastírá velkou pomoc facebooku. Mimochodem, právě na této sociální síti funguje jeho stránka ČesnekovýRáj.cz, přes kterou oblíbenou zeleninu propaguje a úspěšně prodává. Poslední novinkou je zavedení služby ČP, neboli Česnekové pohotovosti. Ta spočítá v expresní dodávce libovolného množství česneku, a to kamkoliv. Pěstitel vůbec vychází zákazníkům vstříc. Je možné se třeba domluvit na osobním předání zásilky nebo odeslání poštou. Při objednávce nad 5 kilogramů platí Jakub Jordán dopravu sám.

Je zřejmé, že dnešní specialista na on-line marketing má další životní změnu na dohled. Česnekovou farmu chce založit už na jaře 2017. Na úvod plánuje požádat o dotaci, a pokud jde o záměr, kromě vlastního čerstvého a sušeného česneku by rád nabídl i pastu a další pochutiny. „Letos jsme si česnekovou pastu vyrobili pro vlastní potřebu a mohu říct, že do masa je naprosto skvělá,“ poznamenal.

Jak česnekové plantáže zabezpečí, to prozatím neřeší. „Ubránit se zlodějům, to bývá v zemědělství těžké. Nejspíš se poohlédnu po vhodném pojištění,“ plánuje Jakub Jordán.

Mimochodem, bez česneku se neobešel ani na folklorním festivalu v Chorvatsku, kde na začátku července vystupoval coby člen staroměstského Souboru písní a tanců Dolina. „Jako správný Česnekový král jsem se rozhodl kolektivu pomoci od kocoviny pořádnou ranní česnečkou. Od baběnky na místním trhu jsem kúpil kilo česneku a česnečku připravil. Řeknu vám, že to byl super ostrý a chutný česnek, jako ten náš. Po polévce každý dostal ranní štamprlu a kocovina byla úspěšně zažehnána,“ uvádí na svém facebookovém profilu Jakub Jordán.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Pole jsou bez česneku. Nemá ho kdo sklízet

Slovácko

Pole jsou bez česneku. Nemá ho kdo sklízet

Stačí se podívat do nákupního košíku. Jablka z Polska, mléko z Německa, hrušky z Itálie. A česnek?...

12. 8. 2016
Osmá L 410 zamířila do Orenburgu

Kunovice

Osmá L 410 zamířila do Orenburgu

Blýská se na lepší časy? Snad. Z Aircraft Industries (AI), který se před čtrnácti dny zbavil hrozby...

6. 8. 2016
McDonald´s v Brodě? Nesmysl, vzniknout má Kozlovna

Uherský Brod

McDonald´s v Brodě? Nesmysl, vzniknout má Kozlovna

Prokletí. Do jediného slova je možné vtěsnat dosavadní bilanci nájemců brodské Restaurace KD. Kdo se domnívá, že...

4. 8. 2016
Radnice ušetří a ještě se rozsvítí

Staré Město

Radnice ušetří a ještě se rozsvítí

Radnici ve Starém Městě už nehyzdí „nahý“ sokl, léta odhalené zdivo dělníci přikryli bezkontaktním obkladovým systémem proti...

29. 7. 2016
TOPlist