FacebookYoutubeInstagram

Móda ve znamení Slovácka

Slovácko Podnikání 25. 10. 2016
Móda ve znamení Slovácka
Inzerce

Ještě před pár lety byly prvky inspirované folklorem v odívání spíše výjimkou, dnes se naopak těší velkému zájmu.  A ač se zdá, že jsou výsadou mladých, čestné místo zaujímají v šatnících napříč generacemi a lhostejno, zda se jedná o šatník čistě pánský či dámský nebo oděv určený k běžnému nošení či spíše k tomu svátečnímu.

„Slovácko je letos v módě a doufám, že tento trend nekončí, naopak, že je teprve v počátcích svého rozvoje,“ říká Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště, srdce Slovácka, a hned navazuje: „Během posledních let, kdy se v ulicích objevily první náznaky využití folklorních prvků v odívání, došlo k výraznému posunu vnímání tohoto trendu jak u veřejnosti, odborníků, ale hlavně i u samotných návrhářů a tvůrců těchto oděvů. Dnes už ale vznikají nové značky, které se do návrhů a výroby oděvů, doplňků či bižuterie pouští až na základě studia původních krojových součástí a historických pramenů nebo po předchozí konzultaci s etnografy."

S navyšující se poptávkou i prodejci (nejčastěji konfekce) zavádějí do svého sortimentu sukně či doplňky z modrotisku, šaty zdobené cifrováním, dámské kabelky ušité z „turčáku“, pánské společenské košile s výšivkou, či saka a kalhoty.  Pomalu vznikají prodejny, kde je možné si některý z výše jmenovaných kousků vyzkoušet a rovnou zakoupit. Jedna z nich přímo v centru Uherského Hradiště vedle informačního centra zareagovala na tento trend a k sortimentu Tradičního výrobku Slovácka připojila kolekci oděvů, kabelek a šperků.

Na téma tradičního odívaní jsme se zeptali Stanislava Blahy, který je kromě starosty Uherského Hradiště také předsedou správní rady Regionu Slovácko, jenž provozuje výše zmíněnou prodejnu:

Zmiňujete vyvíjející se trend využití folklorních prvků v odívání, našli bychom takový „kousek“ i ve vašem šatníku nebo v šatnících vašich nejbližších?

Mužům a pánské konfekci obecně je aktuálně věnován daleko menší prostor než té dámské, a je tedy daleko obtížnější základní prvek mého každodenního šatníku - oblek či košili - vůbec získat. Přesto jsem velmi potěšen, že se už našly firmy, které se tímto sortimentem začaly zabývat. Vzory vybírají ve spolupráci s etnografy, šijí z opravdu kvalitních látek a věnují se převážně aktuálním trendům ve střihu a provedení. Věřím, že bude i můj šatník v dohledné době o některý z těchto kousků bohatší.

Projevuje se tento trend i v propagaci města Uherské Hradiště, potažmo celého regionu?

Určitě ano, odívání bylo odpradávna vždy odrazem každé kultury. Folklor a Uherské Hradiště jsou spojité nádoby. Pozitivní dopad na propagaci můžeme pocítit jednak přímo ve městě na oblibě u místních obyvatel a na druhou stranu na propagaci navenek mimo region, kdy je nositel oděvu svým způsobem s místem původu konfrontován a identifikován.

Autor: BZ

Vaše názory

Zabavte se ve Slovácké tržnici

Uherské Hradiště

Zabavte se ve Slovácké tržnici

Bohatý program čeká na všechny, kteří navštíví Slováckou tržnici. Cesta do ní jim zabere z centra města...

18. 10. 2016
Užívejte den s rádiem Kiss Publikum

Zlínský kraj

Užívejte den s rádiem Kiss Publikum

Už 22 let je hlavním cílem rádia Kiss Publikum pobavit, rozesmát a vykouzlit úsměv na tváři lidem...

10. 10. 2016
Stylové doplňky ze dřeva

Slovácko

Stylové doplňky ze dřeva

Nejlepší trojice dívek soutěže Tvář DOBRÉHO DNE 2016 získá stylové brýle od firmy Wood Style. Slušivé brýle...

7. 10. 2016
Limuzínou kamkoliv

Slovácko

Limuzínou kamkoliv

Dopravu na sousední Slovensko zajistila finalistkám soutěže Tvář DOBRÉHO DNE 2016 party limuzína Svatebního Dj Jaromíra Šmída....

5. 10. 2016
TOPlist