FacebookYoutubeInstagram

Nahlédli pod pokličku tažírny oceli

Staré Město Podnikání 28. 1. 2016
Nahlédli pod pokličku tažírny oceli
Foto: sal

Tažírna oceli Třineckých železáren ve Starém Městě připravila pro zájemce den otevřených dveří. Jedinečnou příležitost nahlédnout do provozu, kde se vyrábí speciální ocelové tyče, tak v pátek měli nejen „zvědavci“, ale také rodinní příslušníci zaměstnanců, uchazeči o práci, nebo studenti. Kdo nestihl první termín dne otevřených dveří, nemusí smutnit. Už tento pátek 29. ledna se úderem 14. hodiny celá akce Den otevřených dveří bude opakovat.

Celá exkurze začala promítnutím krátkého videa nejen o historii Třineckých železáren, které mají 177letou tradici své výroby, ale především přítomné seznámila s principem výroby ve staroměstském závodě. Po nasazení nezbytných ochranných helem se za doprovodu odborných pracovníků vyrazilo přímo do výroby, kde vzniká válcový materiál. „Ten tady v tažírně dále zpracováváme ze svitků do tyčí nebo z tyčí do tyčí na několika linkách, z nichž ta nejmodernější byla do provozu uvedena před nedávnem,“ vysvětlil vedoucí provozu Petr Lapčík. Během exkurze byly k vidění všechny činnosti, které předcházejí finálnímu produktu, a to včetně návštěvy akreditované laboratoře, kde se provádějí zkoušky odolnosti.

Ročně ve Starém Městě vyrobí přes 80 tisíc tun ocelových výrobků. Tažené tyče pak slouží pro další využití ve strojírenství, šroubárenství, výrobě nábytku, výrobě závitových tyčí a v neposlední řadě také v automobilovém průmyslu. Především v sektoru plynových vzpěr a tlumičů. Téměř 70 % výrobků směřuje na export. Ve firmě pracuje přes 200 zaměstnanců z regionu Slovácko.

Tažírna oceli se stejně jako jiné průmyslové podniky potýká s problémem, jak sehnat dostatek kvalifikovaných zaměstnanců v oboru. Z šikovných strojařů si sama vychovává tažce, specifické povolání, které z výučních oborů zcela vymizelo. „Navázali jsme spolupráci s místními středními školami a nabízíme studentům technicky zaměřených škol praxi u nás. Ty pak učíme profesi tažce, mechanika, rovnače nebo frézaře a další,“ dodal Petr Lapčík.

Autor: BZ

Vaše názory

Kotle nestačí vychladnout, pálenka teče non-stop

Buchlovice

Kotle nestačí vychladnout, pálenka teče non-stop

Celkem 6 422 litrů absolutního alkoholu, tedy stoprocentního lihu, vypálili minulý prosinec v pěstitelské pálenici v Buchlovicích....

26. 1. 2016
Vinotéka u Václava stále rozšiřuje nabídku

Uherský Brod

Vinotéka u Václava stále rozšiřuje nabídku

Václave, je to téměř rok, co jsme spolu mluvili poprvé. Změnilo se u Vás něco? Určitě! Připadá...

9. 12. 2015
Dárky pro podnikatele, šéfy i živnostníky

Slovácko

Dárky pro podnikatele, šéfy i živnostníky

Vánoce se blíží a dárková horečka pomalu začíná prostupovat mezi všechny lidi. Nejen, že jako každý rok...

30. 11. 2015
Včelaře trápí choroby a přístup státu

Slovácko

Včelaře trápí choroby a přístup státu

Včelaři nezažívají nejúrodnější léta, po katastrofálním loňském roce je zase potrápila nákaza moru včelího plodu. Do karet...

26. 11. 2015
TOPlist