FacebookYoutubeInstagram

Naše stroje obdělávají půdu, aby měli lidé co jíst!

Huštěnovice Podnikání 2. 4. 2017
Naše stroje obdělávají půdu, aby měli lidé co jíst!

Mezinárodní výstava TECHAGRO 2014 v Brně (zprava): manželé Vojtěch a Iveta Suchánkovi s dcerou Kristýnou a synem Vojtěch ml.

Foto: rodinný archiv
Inzerce

SUKOV patří mezi TOP deset firem na celém světě vyrábějících pluhy, v Česku je jediný!

Na polích kolem Starého Města, Napajedel, Hluku, Zlína nebo třeba Kyjova uvidíte na podzim po žních prohánět se  traktory, za nimiž provádí orbu pluhy značky SUKOV®. Důležitý produkt pro každého soukromého zemědělce či družstvo vyrábí rodinná firma, která od roku 1992 sídlí v areálu bývalého zemědělského družstva v Huštěnovicích. Tady vyrábí a prodává dvaadvacet produktů - jednostranné nesené, obracecí nesené a polonesené pluhy pro různé druhy půd, které vyváží do států Evropské unie, Ruska a většiny bývalých sovětských republik. Jejich nejvzdálenějším zákazníkem je dokonce muž s podnikatelským jménem Stanislav Baťa z Viktorie v Austrálii!

Jak už název firmy SUKOV napovídá, u jejího vzniku stál Vojtěch Suchánek, zručný zámečník z Jarošova, pro kterého se stal koníček celoživotní prací. Jelikož vyrůstal v selské rodině, kde práce na poli byly na každodenním pořádku, vyráběl v dílně zemědělskou techniku, která měla jeho blízkým usnadnit práci. „Praděda měl pole, a když táta viděl, jak se na něm nadře, chtěl mu pomoct. Postavil mu tedy traktor,“ vzpomíná devětadvacetiletý Vojtěch Suchánek mladší, který dnes řídí otcovu firmu.

Šikovné ruce svářeče v Jakosu a podnikatelský talent využil Vojtěch Suchánek po sametové revoluci. Založil firmu na výrobu zemědělské techniky. Začal vyrábět pluhy za malotraktory (T4K14) a jednostranné pluhy za větší traktory. Poptávka rychle rostla, neboť stát soukromým zemědělcům vracel v restitucích pole a byla potřeba technika k jejich obdělávání. Na českém trhu pluhy vyráběla pouze firma ROSS Roudnice, známá z filmu Marečku, podejte mi pero, a Vojtěch Suchánek. Nezbylo mu než opustit dílnu v garáži v Jarošově a v roce 1992 si pronajmout budovu v areálu JZD v Huštěnovicích. Z malé dílny, kde Vojtěchu Suchánkovi pomáhal jeden zaměstnanec, byla rázem práce pro pět lidí. Dnes ve firmě SUKOV najde práci kolem dvaceti zaměstnanců. Z jedné pronajaté budovy se za ta léta firma rozrostla do sedmi budov v areálu o rozloze 20 000 m².

Huštěnovická společnost nabízí pluhy malé i větší za traktory od 50 až po 600 koňských sil. V produktech mezi stálice patří několikrát inovovaný obracecí nesený pluh Junior Roto, vyráběný od roku 1995. Mezi nejžádanější výrobky patří osmiradličné polonesené pluhy Arco Agro nebo třináctiradličné polonesené obracecí pluhy, který vyrábí pouze deset firem na celém světě. SUKOV je jedinou českou firmou mezi nimi!

„Když vidíte na poli při práci svůj pluh, třeba i staršího data výroby, potěší vás to. Stejně jako když na veletrhu zemědělské techniky v Budapešti otevřete katalog a uvidíte svůj výrobek, aniž byste o tom měl tušení,“ přiznává  Vojtěch Suchánek, mladý generální ředitel, který do firmy chodil od 12 let na brigádu. Vyučil se jako táta zámečníkem a z řadového zaměstnance se vypracoval nejprve na mistra, pak vedoucího výroby a dnes řídí celou společnost zabývající se výrobou zemědělské techniky. Světovou kvalitu výrobků dokládá nejen euroasijský certifikát, ale i úspěchy na mezinárodním poli. Příkladem je loňské třetí místo za výrobek roku - pluh Downhil 850 - v Moldávii!

SUKOV® ročně prodá kolem tří stovek pluhů. Mezi významné zákazníky patří zemědělci z Ukrajiny a Polska, třináct radlic oře dokonce na Sibiři. Největší plochu, přes 600 000 hektarů polí, obdělává více jak dvacet pluhů značky SUKOV® v Tatarstánu.

V blízké době, v horizontu roku či dvou, plánuje společnost expandovat do Ghany a rozšířit pole působnosti o další kontinent, Afriku. „Nehodláme podlehnout trendu hledání levné pracovní síly na Východě. Chceme dávat práci lidem tady, na Slovácku,“ říká majitel rodinné firmy, která v Huštěnovicích zaměstnává strojírenské pracovníky a lidi v obchodním úseku, a upozorňuje: „Naše práce má přidanou hodnotu! Naše stroje obdělávají půdu, aby měli lidé co jíst!“

Firma SUKOV je rovněž dlouholetým podporovatelem prvoligového klubu 1.FC Slovácko, projektu Slovácká benefice nebo chráněné dílny.

 + + + + + + + + + + + + +

 INFOBOX DO TEXTU:

Netradičním místem, kde byste rozhodně zemědělskou techniku nečekali, je pražská prestižní restaurace Field Restaurant Radka Kašpárka, kterou kromě michelinské hvězdy zdobí u stropu zavěšený jednostranný pluh Junior z Huštěnovic.

  + + + + + + + + + + + + +

POPROSIM O FOTKU OTCE A SYNA SUCHÁNKOVÝCH

 

Autor: Pavel PAŠKA

Vaše názory

Hamé trápí nedostatek lidí i žalostné dopravní napojení na Prahu a Vídeň

Kunovice

Hamé trápí nedostatek lidí i žalostné dopravní napojení na Prahu a Vídeň

Společnost Hamé už není synonymem pro paštiky a masové konzervy. Jedna z největších potravinářských firem v Česku...

23. 3. 2017
Lázně vylepšují pokoje, majitel získal prestižní cenu

Ostrožská Nová Ves

Lázně vylepšují pokoje, majitel získal prestižní cenu

Zdravá ekonomika lázeňské skupiny Royal Spa umožnila v Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves předčasně zahájit kompletní rekonstrukci...

9. 3. 2017
Pět podnikatelů z Karpat získalo značku TBK

Uherskobrodsko

Pět podnikatelů z Karpat získalo značku TBK

Mezi deseti nováčky, kteří se mohou pyšnit regionální značkou Tradice Bílých Karpat (TBK), jsou nově tři výrobci...

6. 3. 2017
Podnikatelský inkubátor obsadí „letecký průmysl“

Kunovice

Podnikatelský inkubátor obsadí „letecký průmysl“

Podnikatelský inkubátor v Kunovicích, který sídlí v rekonstruovaném objektu Panského dvora, se „nafoukne“. Rozšířená část nabídne podpůrné...

23. 2. 2017

Související

Slovácko

Jarní úklid - víte, kam s nepotřebnými věcmi?

Jaro se neúprosně blíží a s ním tradiční jarní úklid půd, sklepů, garáží, zahrádek a domácností. Mnoho...

Kunovice, Uherské Hradiště

Jídlo by si měl člověk v klidu vychutnat

Podnikání v gastronomii není žádný med. Zavděčit se všem strávníkům není vůbec lehké. Říká se, že sto...

Uherské Hradiště

Rekvalifikace nabízí další možnosti v pracovním procesu

Situace na trhu práce se v České republice v poslední době hodně zlepšila. Firmy a podniky začínají...

Uherské Hradiště

Margita Řezníčková si splnila sen z dětství

O tom, že se stane kadeřnicí, snila od dětství, když stříhala a česala panenky či kamarádky. Talent...

TOPlist