FacebookYoutubeInstagram

„Novela vinařského zákona? Paskvil“

Buchlovice Podnikání 6. 2. 2018
„Novela vinařského zákona? Paskvil“

Jan Hanák, majitel velkoobchodu Ráj Vína

Foto: sal
Inzerce

Novela vinařského zákona neobrací život naruby jen malým vinotékám, potíže od lednového zavedení bag-in-boxů, tedy nádob s jednorázovým uzávěrem, hlásí i velkoobchody. „Zákon schvalovali politici a úředníci, kteří nemají o vinařské praxi ani potuchy. Ukazuje se, že cílem novely je maximálně ztížit prodej sudového vína. Vše tak nahrává velkým hráčům na trhu,“ je přesvědčen Jan Hanák, majitel velkoobchodu Ráj Vína z Buchlovic.

Jaký má novela vinařského zákona dopad na vaši společnost?

Museli jsme nakoupit nové technologie, prozatím jde o částku 800 tisíc za čerpadla ke stáčení vína.

Prozatím?

Domnívám se, že zavedení nového systému nás ještě bude stát dalších 800 tisíc až milion korun. Nelíbí se mi, že někdo mávl „kouzelným“ proutkem a po deseti letech činnosti naší společnosti nás donutil dělat všechno jinak.

Jak bag-in-box funguje?

Jedná se o papírovou krabici za dvacet korun se sáčkem za zhruba stejnou cenu. To máte čtyřicet korun navíc na dvaceti litrech vína… Krabici navíc po vyprázdnění vyhodíte, takže o ekologii nebo úspoře nemůže být vůbec řeč. V podstatě jde o dvojnásobnou zátěž, přičemž ta finanční má negativní dopad na výrobce, velkoobchody a vinotéky. Zkrátka - víno se prodraží a manipulace s ním se zkomplikuje. Nemluvě o administrativní zátěži.

Jak se novela dotkne zákazníka?

Vinotéky, které se 1. ledna změnily ve stáčírny, musí PET lahve předtáčet a opatřit informačním štítkem. Zákazník tak už nemůže přijít a nechat si natočit víno s tím, že štítek se dolepí. Vše musí být nachystané předem. Kdo se podle toho nezařídí, ten riskuje pokutu. Ten, kdo prodává z bag-in-boxu, tuto povinnost sice zatím nemá, ale zase se mu prodražuje víno o čtyři až sedm korun za litr.

Vidíte na novele něco pozitivního?

Jsem přesvědčen, že jde o právní paskvil namířený i proti zákazníkům. Ti mají stáčené víno v oblibě a každý nemá peníze na to, aby si kupoval lahvová vína. A pod kontrolou bylo vždy.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Víno kvůli novele zákona zdražuje, malí vinaři bojují o přežití!

Uherské Hradiště

Víno kvůli novele zákona zdražuje, malí vinaři bojují o přežití!

Zatímco spotřebitel změnu téměř nepozná, prodejci sudového vína mají od ledna o několik starostí navíc. Novela vinařského...

6. 2. 2018
Proč mít sídlo v Brně, když podnikám z Uherského Hradiště?

Brno, Zlínský kraj, Slovácko, Zlínsko

Proč mít sídlo v Brně, když podnikám z Uherského Hradiště?

Nejčastější důvod? Prestiž a klid od úřadů. Nejčastějším důvodem toho, proč si podnikatelé zřizují

5. 2. 2018
Předvedou veřejnosti výrobu tažených ocelových tyčí

Staré Město

Předvedou veřejnosti výrobu tažených ocelových tyčí

Ocelové tažené tyče vysoké kvality pro automobilový průmysl a strojírenství se vyrábí v provozu Tažírna oceli Třineckých...

19. 1. 2018
Imopra rozšiřuje výrobní prostory

Nivnice

Imopra rozšiřuje výrobní prostory

Dceřiná společnost Třineckých železáren Imopra v Nivnici na Uherskobrodsku rozšiřuje výrobu. Zakoupila proto sousední výrobní halu o...

12. 1. 2018
TOPlist