FacebookYoutubeInstagram

Občas to vypadá, že „všeci kradnú“, i když to není pravda!

Uherské Hradiště Podnikání 9. 3. 2018
Občas to vypadá, že „všeci kradnú“, i když to není pravda!
Foto: Pet

Rozhovor s daňovým poradcem Markem Piechem

Právě v tomto ročním období většině lidí těšení na jarní výlety kalí vědomí, že se opět budou muset popasovat s daňovým přiznáním. „Nejvíce problémů si způsobují lidé, když si daně zpracovávají sami nadšeneckým nebo chalupářským způsobem. To je smrtelné riziko,“ upozorňuje s mírnou nadsázkou jeden z nejvýznamnějších daňových poradců v České republice, Ing. Marek Piech. Před několika dny zavítal do Uherského Hradiště na pozvání daňové a účetní společnosti Euregnia, aby především lidem z oboru přednášel na téma „daňová sebeobrana“.

Daňová sebeobrana - co si pod tímto pojmem můžu představit a proč jste zvolil právě tento název semináře?

Finanční úřady dnes postupují daleko více podle svých interních předpisů a pokynů nadřízených než podle platného práva. Důkazem jsou soudní spory, které Finanční správa prohrává a které se na světlo dostávají díky odvaze obětí a jejich medializaci – typicky například problematika zajišťovacích příkazů a okamžité exekuce a likvidace společností, ale třeba i ustanovení, která musel zrušit Ústavní soud – v EET, kontrolních hlášeních anebo při používání rodných čísel. Seminář se vrací ke kořenům a jeho účastníci se pak dozví, jakým způsobem trvat na uplatňování svých práv garantovaných zákony tohoto státu. Podstata je tedy v tom, aby se lidé uměli bránit ve chvíli, kdy se vede daňové řízení, kdy je na nich uplatňován právě onen nezákonný postup. Proto sebeobrana.

Seminář je určen daňovým poradcům a dalším lidem z oboru. Existuje ale jakési „daňové minimum“, které by měl znát každý člověk?

Informace v kurzu jsou naprosto pro každého. Problémem obyčejných lidí je to, že ani netuší, že nějaká práva mají a že se jich něco dotýká. Minimálně by každý měl vědět, že jedním z jeho ústavních práv je právo na právní pomoc od počátku řízení – tedy právo nebýt v naší daňové džungli sám proti všemocnému státu. Jeden z důvodů, proč se účastní především kolegové daňoví poradci, je prostě v tom, že oni už to pochopili, že vědí o svých právech a právech svých klientů, a proto se ptají a proto se účastní.

Nařízení se často mění, dochází k nejrůznějším změnám... Kde například jako drobný podnikatel získám relevantní aktuální informace k daním?

Informací je všude plno, jsou zadarmo, je jich plný internet. Jeden problém je v tom, které jsou relevantní, a druhý v tom, že se lidé neumí zeptat. Velmi často se stává, že někdo přijde s problémem a očekává jen potvrzení svého názoru. Jenže daňové předpisy trpí obrovským množstvím podmínek a výjimek, o kterých často nemá ani tušení. A pak nastává velké rozčarování, když názor tazatele je sice správný, ale vůbec neřeší jeho problém, prostě proto, že ten má úplně jinou příčinu, jiné parametry a tím i jiné daňové řešení.

Největší neštěstí je bezhlavě kopírovat sousedy, kamarády z hospody a podobně, protože „oni to dělají taky tak“.  A mimochodem, stejně hloupé jako nebezpečné může být i postupovat podle toho, co „říkala ta hodná paní z berňáku“ nebo co napsalo Generální finanční ředitelství někam na web. Oni sledují svoje cíle, maximalizují výběr daní, a to ne vždy znamená, že postupují a vydávají svá doporučení tak, aby byla také zákonná a správná.

Navíc, není to jen problém podnikatelů – běžně se chyby dělají u daně z nemovitostí, v dědictví, při převzetí podniku po náhle zemřelém a podobně. Ze zkušeností vyplývá, že nejvíce chyb si lidé udělají sami hned zpočátku, kdy ještě z toho nemají rozum a často netuší, na co a proč se jich správce daně ptá. A on jejich slabin využije, a tak se snadno naplní, že „všeci kradnú“, i když to ale vůbec není pravda.

A na koho se mám obrátit, pokud si nejsem svými znalostmi jist?

Především je důležité se vůbec někam obrátit – nejvíce problémů si lidé způsobí sami přeceňováním svých znalostí a sil, dělat jakékoli daně „chalupářským“ nebo „nadšeneckým“ způsobem je smrtelné riziko. Na tuto práci jsou určeni daňoví poradci – jejich seznam najdete na www.kdpcr.cz – a jsou to lidé, kteří velmi dobře odhadnou i to, pokud (například) konkrétní problém přesahuje jejich možnosti a pokud (například) je nutno přizvat advokáta, znalce nebo jiného specialistu.

Autor: Petra KUČEROVÁ

Vaše názory

Online prodejce skútrů rozšiřuje nabídku a bude se více věnovat elektromobilitě

Zlínský kraj

Online prodejce skútrů rozšiřuje nabídku a bude se více věnovat elektromobilitě

Rozšířit nabídku skútrů, to je cílem zlínské společnosti CLS Deal s.r.o, která chce získat finanční prostředky ve...

22. 2. 2018
Jsem slovácký patriot, region jsem prošel křížem krážem...

Uherské Hradiště

"Jsem slovácký patriot, region jsem prošel křížem krážem..."

Už pět let sedí v čele podniku, jehož práci a výrobky znají po celém světě. Šedesátiletý Vladislav...

20. 2. 2018
„Novela vinařského zákona? Paskvil“

Buchlovice

„Novela vinařského zákona? Paskvil“

Novela vinařského zákona neobrací život naruby jen malým vinotékám, potíže od lednového zavedení bag-in-boxů, tedy nádob s...

6. 2. 2018
Víno kvůli novele zákona zdražuje, malí vinaři bojují o přežití!

Uherské Hradiště

Víno kvůli novele zákona zdražuje, malí vinaři bojují o přežití!

Zatímco spotřebitel změnu téměř nepozná, prodejci sudového vína mají od ledna o několik starostí navíc. Novela vinařského...

6. 2. 2018
TOPlist