FacebookYoutubeInstagram

Pole jsou bez česneku. Nemá ho kdo sklízet

Slovácko Podnikání 12. 8. 2016
Pole jsou bez česneku. Nemá ho kdo sklízet
Foto: ilustrační foto
Inzerce

Stačí se podívat do nákupního košíku. Jablka z Polska, mléko z Německa, hrušky z Itálie. A česnek? Z Číny nebo z Austrálie… Také vám tady něco nehraje? Aby se dovážel od protinožců česnek, k tomu už musí být pádný důvod. V Dolním Němčí, které bylo domácím lídrem v pěstování toho nejkvalitnějšího česneku, mají prozaické vysvětlení.

„Česnek máme ve znaku a zůstane tam nadále. Proslavil nás, ale doba se změnila. Jeho pěstování je tak pracné a časově náročné, že si ho lidé vysazují už jen pro vlastní spotřebu,“ říká starosta obce František Hajdůch. „Ale aby se česnek dovážel z druhého konce planety, tomu se také divím. Jeden neví, jestli se má pousmát, nebo se zamyslet…“

Starosta Dolního Němčí patří k početné skupině těch, kteří v obci sklízí ročně už jen do deseti kilogramů česneku. Vysazuje ho společně s bratrem.

František Hajdůch pamatuje dobu, kdy místní zemědělské družstvo pěstovalo česnek ve velkém. A ve velkém počtu příjížděli také brigádníci. „Ve zlaté době dolněmčanského česneku přijížděly autobusy plné lidí. Když jich na sto třiceti hektarech pracovalo sto padesát, bylo to vidět. Dnes se o česnek starají v drtivé většině starší lidé, na poli jich uvidíte deset, maximálně dvacet,“ popisuje starosta současnost. „Nikdo se tomu tady ale nediví. Víte, česnek potřebuje, na rozdíl od jiných plodin, velkou péči. Vysázet se dá rychle, ale lidská práce je pak zcela rozhodující. Česnek musíte ručně okopávat a sklízet. Nejenže to lidi nebaví, ale je jich také velký nedostatek. Především proto se nejen z našeho družstva, ale také z ostatních, pěstování česneku vytratilo. Místní lidé si ho alespoň pěstují pro sebe na vlastních zahrádkách. Taková je dnešní realita.“

Invaze česneku z Číny, který na domácím trhu dominuje, trvá už pět let. A změna je v nedohlednu. I když má být český česnek díky velkému obsahu silic až pětkrát kvalitnější, rozhoduje cena. Její porovnání nevychází pro domácí pěstitele nijak příznivě, dovážený česnek je častokrát až o polovinu levnější.

Česnek pomohl Messnerovi zdolat Everest

Zatímco zemědělské družstvo Agro Okluky letos v Dolním Němčí už česnek nevysadilo, menší pěstitelé na tradiční produkt nezanevřeli. Jedni ho prodávají na farmářských trzích, druzí svým známým.

Mezi dlouhodobé pěstitele, kteří dnes vysadili česnek pouze pro vlastní potřebu, patří Antonín Světinský. Penzista, který neváhá bránit oblíbenou zeleninu vlastním tělem. A to bez nadsázky. Antonín Světinský kvůli pravidelným nájezdům zlodějů u svého česnekového pole i spí. „Ale do médií se už vyjadřovat nebudu. V červnu, když se hrál ve Francii fotbalový šampionát, jsem se v místních novinách zmínil, že si nenechám ujít jedno ze sledovaných utkání. A co myslíte, že se stalo? Zloděj toho využil a okradl mě právě ve chvíli, kdy jsem byl u televize a fandil… Proto se už na téma česnek bavit nehodlám,“ prohlásil pěstitel.

Antonín Světinský si pečlivě ochraňuje zažloutlý výstřižek ze sportovních magazínu Stadion, který v osmdesátých letech přinesl zprávu o tom, že česnek z Dolního Němčí pomohl slavnému horolezci Reiholdu Messnerovi zdolat Mount Everest. Messner, který v květnu 1978 zdolal nejvyšší horu světa jako první bez kyslíku, se měl reportérům svěřit, že velkým pomocníkem mu byl právě česnek z malé slovácké obce.

Je ho málo, a ještě se krade

Každé léto je to stejné a letošní není výjimkou. Policejní statistiky pravidelně plní hlášení o krádežích česneku napříč celým regionem.

K prozatím poslední zlodějně došlo v červnu, kdy doposud neznámý zloděj nebo skupina zlodějů vyplenila pole v Blatnici pod Svatým Antonínkem. Česnek zmizel ze 700 hektarů, kam jeho majitel vysázel zhruba 300 kilogramů odrůdy Lukan. Škoda je za 25 tisíc korun.

„Případu se věnují policisté z obvodního oddělení ve Veselí nad Moravou. Zatím neznámému pachateli hrozí až dva roky za mřížemi,“ sdělila Kamila Haraštová, inspektorka hodonínské policie.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Letos jsem zasel půl fotbalového hřiště. Za rok osadím dvě

Uherské Hradiště, Vésky

Letos jsem zasel půl fotbalového hřiště. Za rok osadím dvě

„Neváhejte a objednejte si nejostřejší česnek za Slovácka. S rodinou a kamarády jsem jej pěstoval až do...

12. 8. 2016
Osmá L 410 zamířila do Orenburgu

Kunovice

Osmá L 410 zamířila do Orenburgu

Blýská se na lepší časy? Snad. Z Aircraft Industries (AI), který se před čtrnácti dny zbavil hrozby...

6. 8. 2016
McDonald´s v Brodě? Nesmysl, vzniknout má Kozlovna

Uherský Brod

McDonald´s v Brodě? Nesmysl, vzniknout má Kozlovna

Prokletí. Do jediného slova je možné vtěsnat dosavadní bilanci nájemců brodské Restaurace KD. Kdo se domnívá, že...

4. 8. 2016
Radnice ušetří a ještě se rozsvítí

Staré Město

Radnice ušetří a ještě se rozsvítí

Radnici ve Starém Městě už nehyzdí „nahý“ sokl, léta odhalené zdivo dělníci přikryli bezkontaktním obkladovým systémem proti...

29. 7. 2016
TOPlist