FacebookYoutubeInstagram

Příručku pro pacienty dostanou klienti VZP zdarma na pobočkách

Slovácko Podnikání 30. 7. 2008
Příručku pro pacienty dostanou klienti VZP zdarma na pobočkách

Aktuální informace o změnách ve zdravotnictví, které nastaly od 1. ledna 2008, naleznou klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny v příručce pacienta. Ta je nyní k dispozici zdarma ve všech pobočkách VZP ve Zlínském kraji. V celkovém nákladu 300 tisíc kusů vydaly tohoto průvodce pacientů CzechMed a Všeobecná zdravotní pojišťovna spolu s pacientskými organizacemi. Příručka odpovídá na hlavní otázky týkající se pacientských práv, jako jsou: Jaká jsou hlavní práva pacientů? Jak komunikovat se zdravotníky? Kdy platit a kdy neplatit regulační poplatek za ošetření?

„Pokud jste si svých práv vědomi, můžete lépe komunikovat i se zdravotníky, kteří o vás pečují,“ uvádí se v příručce a následuje informace o tom, co dělat, když má pacient o průběhu své léčby či o přístupu lékaře pochybnosti.

Podle Martiny Stavjaňové, tiskové mluvčí KP VZP pro Zlínský kraj jsou takové příručky nezastupitelné: „My se musíme stále snažit vzdělávat pacienty. Pro fungující zdravotnictví je totiž důležité, aby na straně pacientů byli lidé, kteří vědí, na co mají právo, a nebojí se říct si o něj. Pro VZP je to jeden z důležitých kamínků na cestě vzdělávání a informování našich klientů,“ dodává Martina Stavjaňová.

„Navazujeme na velmi úspěšnou příručku, kterou jsme vydali na podzim loňského roku. Ta byla takřka ihned rozebrána. Tentokrát jsme několikanásobně zvýšili náklad, spojili se s hlavním hráčem zdravotnického odvětví, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zajistili spolupráci pacientských organizací a několika profesních komor,“ říká Tomáš Vican, prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed.

Více o příručce pacienta:

První polovina příručky je věnována otázkám a odpovědím na regulační poplatky, ochranný limit, nadstandardní péči, zdravotnickou dokumentaci a další. Příklady: Mohu za zdravotní péčí jezdit plánovaně do zahraničí? Mám právo na informace obsažené ve zdravotnické dokumentaci vedené o mé osobě? Je lékař povinen informovat mne o možnostech nadstandardní péče?

Druhá informuje pacienty podle tematických skupin: diabetes, domácí péče, inkontinence, léčba ran, první pomoc a stomie. Příklady: Jaké zdravotnické prostředky pro léčbu diabetu jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění? Které zdravotnické prostředky by neměly chybět v lékárničce každého pacienta?

Více informací: Martina Stavjaňová, tisková mluvčí KP VZP pro Zlínský kraj, zc.pzv@avonajvats.anitram

Autor: PR

Vaše názory

Termín dokončení jsme vždy dodrželi

Slovácko

Termín dokončení jsme vždy dodrželi

Milan Vaďura je dnes jediným jednatelem stavební a obchodní společnosti PaPP, která si za 18 let působení...

30. 7. 2008
SYNOT TIP partnerem multifunkčního areálu Eden

SYNOT TIP partnerem multifunkčního areálu Eden

Sázková společnost SYNOT TIP se stala prvním významným partnerem multifunkčního areálu Eden. Smlouvu o partnerství uzavřela se...

29. 7. 2008
Ekologie a věda v objektivu

Zlínský kraj

Ekologie a věda v objektivu

V současné době probíhá v ČR již pátý ročník veřejné fotografické soutěže „Ekologie a věda v objektivu“....

25. 7. 2008
VZP se dohodla s diabetology - kvalita léčby diabetiků se zvýší

Slovácko

VZP se dohodla s diabetology - kvalita léčby diabetiků se zvýší

Na spuštění komplexního monitorování léčby cukrovky, které má zajistit efektivnější léčbu pacientů postižených touto nemocí a zlepšit...

25. 7. 2008
TOPlist