FacebookYoutubeInstagram

Rozhlasová hra získala prestižní ocenění

Brno Podnikání 16. 10. 2009
Rozhlasová hra získala prestižní ocenění

Hlavní cenu v nejprestižnější kategorii festivalu Prix Bohemia Radio 2009 získala rozhlasová hra Radio Ivo: Život nedoceníš aneb Měl byste dvacet minut? natočená v brněnském rozhlasové studiu.

Radio Ivo je fenoménem divadelní alternativní scény. „Viditelný rozhlas“ znají především mladí návštěvníci klubů a festivalů. Jejich inscenace Život nedoceníš aneb… mají pokaždé jiný podtitul a jsou vždy o něčem jiném. Vyprávějí normální příběhy ze života. Každá hra je improvizací na téma, které si určí její tři účinkující-autoři Johana Švarcová, Petr Marek a Marián Moštík. A navíc se tato improvizace odehrává na divadelních prknech ve formě rozhlasové hry se všemi rekvizitami, které do rozhlasového studia patří. Protagonisté celou hru odehrají v sedě u tří mikrofonů.

„Dramaturg Marek Horoščák přišel s tím, že by chtěl vyzkoušet, zda tato improvizace bude fungovat jako skutečná rozhlasová hra vytvořená v opravdovém rozhlasovém studiu“, říká k experimentálnímu záměru vedoucí Literárně-dramatické redakce Českého rozhlasu Brno Tomáš Sedláček.

Brněnská podpora mladému alternativnímu projektu přinesla své ovoce. Odborná porota v kategorii Rozhlasová hra rozhodla mezi třiceti čtyřmi přihlášenými hrami udělit nejvyšší ocenění hře Radio Ivo: Život nedoceníš aneb Měl byste dvacet minut?

Záznam hry měl premiéru – a díky rozhlasovému zaznamenání to nebyla derniéra, jak je tomu při divadelním uvedení – v červenci loňského roku na stanici Český rozhlas 3 – Vltava v pořadu Čajovna. Tento magazín uvádí mimo jiné jedenkrát měsíčně pořady z řady Hry a dokumenty nové generace, což jsou dramatické nebo dokumentární počiny mladých českých autorů.

Autor: ALENA PODLUCKÁ

Vaše názory

Osm kvalitních českých projektů získá peníze z operačního programu

Praha

Osm kvalitních českých projektů získá peníze z operačního programu

Desítky českých projektů usilovalo o peníze na svoji realizaci v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro...

13. 10. 2009
Na Vomu čekaly davy

Uherské Hradiště

Na Vomu čekaly davy

Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti zaplavil dav, před Hradišťankou se vytvořila kolona netrpělivých zákazníků. Uherskobrodská společnost Voma...

4. 10. 2009
Vítězové: Vždy jsme chtěli zavěšenou televizi

Nivnice

Vítězové: Vždy jsme chtěli zavěšenou televizi

Účast v soutěži Bydlím v novém zcela změnila podobu obývacího pokoje Petra Mazury a Andrey Hladišové. Nedalo...

25. 9. 2009
Obývák mají podle svých představ

Nivnice

Obývák mají podle svých představ

Ještě před necelým půlrokem mladý pár z Nivnice Andrea Hladišová a Petr Mazura přemýšleli, jak si vybavit...

25. 9. 2009
TOPlist