Inzerce
FacebookYoutubeInstagram

„Tři měsíce vydělávat na Babiše? To dělat nebudu!“

Uherské Hradiště Podnikání 9. 4. 2017
„Tři měsíce vydělávat na Babiše? To dělat nebudu!“

Klasická vesnická hospoda v Nedachlebicích zeje po třinácti letech, kdy jim měl Pavel Tichopádek v pronájmu, prázdnotou. Proč? „K rozhodnutí definitivně skončit mě vedly dva rovnocenné a stejně důležité důvody. Za prvé jsem měl smůlu na personál. Jinými slovy, sehnat dnes kvalitního člověka pro práci v hospodě, to je velký problém. Zaměstnával jsem dva hospodské, kteří pracovali v hospodě s kapacitou pětadvaceti lidí na směny. Ale dál bych to už nerozváděl. Druhým důvodem je pak elektronická evidence tržeb,“ říká podnikatel.

Pokud jde o EET - řada provozovatelů sice je proti novince, ale zároveň tvrdí, že je třeba dát systému čas na prověření.

Hospodský, který vám řekne, že mu EET nevadí, lže. Tvrdím nahlas, že nová situace vadí naprosto všem. Ale jestliže je stát na tom tak zle, že mu vadí, že nějaký hospodský na nějaké vesnici zapře třeba litr borovičky týdně a k tomu deset piv, tak na tom republika asi není dobře. Navíc se mě osobně dotýká názor představitelů země, kteří provozovatele hospod a restaurací označují za lidi, kteří okrádají stát. To považuji v souvislosti s nevysvětlenými obřími daňovými úniky a nejrůznějšími podvody za výsměch.

To stačí k tomu, abyste po třinácti letech provozu skončil?

Malé hospody na vesnicích řeší ještě jeden velmi podstatný problém. Velké pivovary typu Prazdroje nebo Staropramenu nasazují v supermarketech tak nízké akční ceny, že zkrátka nemůžete konkurovat. Uvedu malý příklad. V minulých dnech jsem byl nakupovat v Kauflandu, kde nabízeli dvanáctistupňový Budvar za 14,90 korun. Kdo si potom poručí v hospodě jedenáctku, kterou nabízíte za pětadvacet korun? Kdo si dá v hospodě panáka vodky, kterou si koupí ve velkoobchodu za tři sta korun, takže doma popíjí za deset korun?

Akce v supermarketech trvají už několik let. Jak jste dokázal hospodu, která nenabízela jídlo, udržet tak dlouho nad vodou?

Po pravdě, nevím. Jednou za půldruhého měsíce jsme pořádali akce, kdy bylo vše za desetikorunu. Na majitele hospody, který nyní hledá mého nástupce, si nemohu stěžovat. Vzájemná komunikace, výše nájmu, vše naprosto v pohodě.

Čím se dnes živíte?

Dal jsem si na několik týdnů oddech. Naštěstí jsem na nedachlebické hospodě nebyl finančně závislý. Vlastním reklamní agenturu, pořádám koncerty, proto mám z čeho žít. V létě bych si rád pronajal hospodu někde v Uherském Hradišti, protože vztah k této práci mám. Mimochodem, manželka spočítala, že v Nedachlebicích představoval čistý měsíční zisk zhruba 5 tisíc korun. Po zaplacení nájmu, energií, personálu, uklízečky a dalších provozních nákladů nezůstalo víc… EET mě stálo měsíčně 1 500 korun. Když tuto částku vynásobíte dvanácti, tak vám vychází 18 tisíc korun. A pokud tuto částku vydělíte pěti tisíci výdělku, jste na čísle tři. A já rozhodně nebudu tři měsíce vydělávat pro Andreje Babiše. Zkrátka ne.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Naše stroje obdělávají půdu, aby měli lidé co jíst!

Huštěnovice

Naše stroje obdělávají půdu, aby měli lidé co jíst!

Na polích kolem Starého Města, Napajedel, Hluku, Zlína nebo třeba Kyjova uvidíte na podzim po žních prohánět...

2. 4. 2017
Hamé trápí nedostatek lidí i žalostné dopravní napojení na Prahu a Vídeň

Kunovice

Hamé trápí nedostatek lidí i žalostné dopravní napojení na Prahu a Vídeň

Společnost Hamé už není synonymem pro paštiky a masové konzervy. Jedna z největších potravinářských firem v Česku...

23. 3. 2017
Lázně vylepšují pokoje, majitel získal prestižní cenu

Ostrožská Nová Ves

Lázně vylepšují pokoje, majitel získal prestižní cenu

Zdravá ekonomika lázeňské skupiny Royal Spa umožnila v Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves předčasně zahájit kompletní rekonstrukci...

9. 3. 2017
Pět podnikatelů z Karpat získalo značku TBK

Uherskobrodsko

Pět podnikatelů z Karpat získalo značku TBK

Mezi deseti nováčky, kteří se mohou pyšnit regionální značkou Tradice Bílých Karpat (TBK), jsou nově tři výrobci...

6. 3. 2017
TOPlist