FacebookYoutubeInstagram

Účelová manipulace Vodovodů a kanalizací Hodonín proti těžbě

Slovácko Podnikání 29. 8. 2017
Účelová manipulace Vodovodů a kanalizací Hodonín proti těžbě

Vodní dílo Pláňava - nádrž je trvale naplněna až po okraj a prakticky tak nemůže mít žádný protipovodňový účinek. Do nádrže a do podzemních vod je zcela zasakován silně znečištěný Polešovický potok.

Foto: České štěrkopísky
Inzerce

Vodovody a kanalizace Hodonín například nově financují vypracování „návodu“ pro ostatní zájemce, jak proti nám postupovat, zatímco místním těžařům (Polešovice, Moravský Písek) podezřele vycházejí vstříc. Že je odmítání našeho záměru účelově zmanipulované, dokládají další a další okolnosti. Nejnovějším příkladem je srovnávací tabulka již probíhajících těžeb v okolí s naším záměrem, kterou nyní VaK Hodonín uveřejnily v „návodu“, jak postupovat proti nám. Z jejich tabulky náš záměr zdánlivě vychází jako nejnepříznivější, ale ve skutečnosti tomu tak zdaleka není, jelikož VaK v tabulce zamlčují, že pouhých 250 m od probíhající těžby na lokalitě Polešovice - Kolébky se nachází velmi vydatný vodní zdroj Polešovice - Les. Dále je v tabulce záměrně uvedena kratší vzdálenost mezi naším záměrem a vodními zdroji.

Katastrofické vlivy štěrkoven na vodní zdroje? Vezměme si příklad odjinud

Naše stanovisko je tedy jasné, stávající štěrkovny v ČR dokládají, že těžba štěrkopísků zde pro vodárenské využití nebezpečná není a naopak je doložitelné, že řízenou těžbou a rekultivací vznikají přírodně cenné areály, namísto například polí intenzivně postřikovaných pesticidy a chemickými hnojivy. Považujeme za pomýlené, když někteří odborníci vyvozují, že kvůli používání hnojiv a pesticidů nelze provádět jiné činnosti, jako například vytvářet jezera těžbou štěrkopísků. Nebylo by snad logičtější, kdyby zde zemědělci přestali nadužívat hnojiva a pesticidy a znečišťovat přírodu, pole, řeky a potoky? Nebo kdyby nedocházelo k vypouštění jedů do vodních toků protékajících nejen vodárenskými územími? Na takovou ochranu vodních zdrojů by se myslím měly úřady (a politici) zaměřit především a ne si selektivně vybírat, komu zabrání v těžebním záměru, a jiným s tím napomáhat.

Autor: PR

Vaše názory

Těžba štěrkopísků vodárenskému využití neškodí, naopak mu může být prospěšná

Slovácko

Těžba štěrkopísků vodárenskému využití neškodí, naopak mu může být prospěšná

Nepoctivá kampaň vůči našemu záměru těžby štěrkopísku na lokalitě Uherské Hradiště bohužel neustává ani poté, co posuzování...

28. 8. 2017
O neústavnosti daňových formulářů

Brno

O neústavnosti daňových formulářů

Proč skupina senátorů vedená Ivo Valentou v srpnu 2017 napadla neomezenou možnost daňové správy vyžadovat různé daňové...

22. 8. 2017
Šijeme hezky česky

Slovácko

Šijeme hezky česky

Svatba i pro muže znamená výjimečný den. Žádný ženich nechce vedle své budoucí ženy nastrojené do krásných...

21. 8. 2017
Chce to plán!

Slovácko

Chce to plán!

Každá svatba je maraton, i když se vše snažíte udělat jednoduché a skromné, jsou věci, které zkrátka...

19. 8. 2017
TOPlist