FacebookYoutubeInstagram

Záměr těžit? Nesouhlasíme!

Hodonín Podnikání 6. 9. 2017
Záměr těžit? Nesouhlasíme!
Foto: ilustr., sal

Podzemní voda je nejlépe chráněna tak, jak to příroda vytvořila, tedy překryta povodňovými hlínami.  Jakýkoliv zásah člověka tento stav jenom zhoršuje.

Od počátku záměru těžby štěrkopísku, spojeného s otevřením hladiny podzemní vody, na to naše společnost upozorňuje.  Zásadně nesouhlasíme se záměrem těžit v těsné blízkosti strategických pramenišť Bzenec-komplex, intenzivně využívaných pro zásobování cca 140 tis. obyvatel.

Tento záměr již 11 let zarputile prosazuje společnost České štěrkopísky spol. s r.o.  Nyní je báňským úřadem vedeno řízení o stanovení dobývacího prostoru, a to mj. díky kladnému posudku EIA, který byl získán až ve třetím kole a navíc způsobem více než podivným. Účelově vytvořený posudek a jeho zjednodušené a mylné závěry bagatelizují a přehlíží trvalá a nevratná nebezpečí. Ta jsou spojena s odkrytím půdního pokryvu, který v současné době spolehlivě chránění hladinu podzemní vody před znečištěním.

Od naprosto zřejmých negativních vlivů, spojených s těžbou štěrkopísku na blízký vodní zdroj, odvádí těžební společnost pozornost upozorňováním na skutečnosti, které jsou zavádějícím a manipulativním způsobem popisovány jako obdobné, nebezpečné a přitom tolerované. Přičemž jejich vliv na prameniště je v porovnání s vlivem případné těžby zanedbatelný.

Vodovody a  kanalizace Hodonín, a.s. hájí pouze zájmy občanů tohoto regionu ve snaze ochránit polohou a vydatností nenahraditelné zdroje pitné vody. Jakékoli jiné důvody, uváděné ve snaze argumentačně za každou cenu prosadit záměr těžby, jsou nepravdivé a spekulativní.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Redakce nenese odpovědnost za obsah textů zveřejněných formou placené inzerce

Čtěte více
Autor: RNDr. Pavel Koubek, ředitel Vodovody a kanalizace Hodonín, a.s.

Vaše názory

Slovácká tržnice končí. Důvodem jsou vládní restrikce

Uherské Hradiště

Slovácká tržnice končí. Důvodem jsou vládní restrikce

Především z důvodu stále se zvyšujícího počtu legislativních restrikcí vůči drobným podnikatelům a živnostníkům je skupina SYNOT...

4. 9. 2017
Rajčata dozrála, výroba protlaku běží naplno

Slovácko

Rajčata dozrála, výroba protlaku běží naplno

V hektolitry hustého protlaku se v těchto dnech mění čerstvě sklizená rajčata v závodu Hamé v...

3. 9. 2017
Ocenění Klasa pro Cyrilovy brambůrky

Zlínsko

Ocenění Klasa pro Cyrilovy brambůrky

Majitelé firmy Krajči plus s.r.o. převzali od ministra zemědělství Mariana Jurečky a ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu...

31. 8. 2017
Těžba štěrkopísků vodárenskému využití neškodí, naopak mu může být prospěšná

Slovácko

Těžba štěrkopísků vodárenskému využití neškodí, naopak mu může být prospěšná

Nepoctivá kampaň vůči našemu záměru těžby štěrkopísku na lokalitě Uherské Hradiště bohužel neustává ani poté, co posuzování...

29. 8. 2017
TOPlist