FacebookYoutubeInstagram

Plát neobhájí, překvapí Zpěvák?

Staré Město Šachy 20. 8. 2018
Plát neobhájí, překvapí Zpěvák?

Pavel Zpěvák

Foto: sal

Staré Město patří šachistům! Na pravém břehu řeky Moravy totiž v sobotu odstartoval už 16. ročník mezinárodního šachového turnaje FIDE Open, na jehož vítěze čeká prémie 10 tisíc korun. Nasazenou jedničkou je čtyřiačtyřicetiletý mezinárodní mistr Sebastian Plischki z Německa (ELO 2407).

Startovní listina letos čítá jen 93 šachistů z pěti zemí, kromě Plischkeho a Čechů přijeli ještě Slováci, Rus a Bělorus. „Kdo vyhraje, o tom se můžeme jen dohadovat. Ale jisté je, že titul neobhájí Vojta Plát, staroměstský odchovanec, který u nás letos nestartuje,“ poznamenal ředitel turnaje Petr Bažant z pořádajícího ŠK Staré Město.

Organizátoři letos premiérově vsadili na dvě skupiny podle výkonnosti, v „áčku“ je 66 šachistů, ve slabším „béčku“ 27.

Nasazenou jedničkou je Sebastian Plischki, hájící barvy německého SK Rinteln. Z regionálních šachistů je nejvýše nasazený Pavel Zpěvák z Kunovic (ELO 2330), který je turnajovou čtyřkou. Z domácích je při neúčasti Františka Vrány podle rantingu nejlepším šachistou Martin Husek. Všichni bojují o prize money ve výši 49 200 korun. „Na vítěze kategorie A čeká deset tisíc korun, medailisté si dohromady rozdělí 22 tisíc, v béčku pak šest tisíc,“ prozradil Bažant s tím, že z „áčka“ zároveň povstanou vítězové krajského přeboru.

Po dvou víkendových kolech vévodí průběžnému pořadí desítka šachistů, kteří mají plný počet bodů. Mezi stoprocentní patří Plischki, Zpěvák, ale také vlčnovský mezinárodní mistr Milan Babula (ELO 2230), který je nasazenou jedenáctkou.

Neporazitelnost drží před dalšími partiemi ještě šestice borců, ve které však už není žádný zástupce klubu z Uherskohradišťska.

Turnaj se hraje na devět kol, poslední je na programu v neděli 26. srpna.

Autor: ceh

Vaše názory

Padli. Ale postup už měli v kapse

Slovácko

Padli. Ale postup už měli v kapse

Šachisté Kunovic opouštějí krajské vody, jejich novým domovem se od nové sezony stane II. liga! A nic...

24. 4. 2018
Vítězná derniéra

Slovácko

Vítězná derniéra

Šachisté Starého Města mají po sezoně, v posledním prvoligovém kole udolali Univerzitu Brno 4,5:3,5 a zakotvili na...

23. 4. 2018
Vlčnov zůstal bez bodu a sestupuje

Zlínský kraj

Vlčnov zůstal bez bodu a sestupuje

Závěrečné dějství krajské soutěže se dohrávalo pouze z povinnosti, o postupujícím i sestupujících už bylo rozhodnuto. Nejlepším...

17. 4. 2018
Ve finiši přeskočili rivala

Slovácko

Ve finiši přeskočili rivala

Jestliže v prvním zápase tahali od začátku za kratší konec domácí, v neděli ve finiši přeskočili rivala....

16. 4. 2018
TOPlist