FacebookYoutubeInstagram

Rekord průvodu: 4800 krojovaných

Uherské Hradiště Společnost, Na paletě krojů 13. 9. 2010
Rekord průvodu: 4800 krojovaných
Foto: sal

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek navštívil i premiér Petr Nečas

Nejvyhledávanější, nejpočetnější, originální. Tři výjimečnosti zdobí Slovácké slavností vína a otevřených památek, jejichž osmý ročník se o víkendu uskutečnil v Uh. Hradišti. Za vínem, folklorními tradicemi a návštěvou historických památek přijelo letos podle pořadatelů přes 55 tisíc lidí.

Víno ocenil také mimořádný host, premiér České republiky a hradišťský rodák Petr Nečas. „Je úžasné pozorovat, že se tady i mladí lidé tak nadšeně a spontánně vracejí ke svým kořenům a tradicím. Několikahodinový průvod krojovaných je důkazem, jak je náš kraj kulturně a etnograficky bohatý,“ řekl Petr Nečas.

Akce, která v republice nemá obdoby, už překonala i hranice státu. Do Hradiště letos přijeli i návštěvníci z Polska, Slovenska, Německa a Velké Británie. „Akce plná živého folkloru už má mezinárodní věhlas,“ říká předseda Přípravného výboru a místostarosta Uh. Hradiště Květoslav Tichavský. „Zájem turistů ze zahraničí nás velmi těší, ale nepřekvapuje. Vždyť rok od roku zdokonalujeme program, který je stále lepší. Ovšem bez podpory především hradišťské Nadace Děti-kultura-sport, Synot tipu a také města Uh. Hradiště a Krajského úřadu ve Zlíně by akce nebyla tak kvalitní.“

Zúčastněné mikroregiony letos získaly štědrou dotaci. „Nadace Děti-kultura-sport podpořila folklorní hnutí částkou pět milionů korun z takzvaného Folklorního fondu,“ sdělila manažerka nadace Gabriela Jelínková. Peníze budou rozděleny mezi mikroregiony podle počtu krojovaných, kteří se zúčastnili slavností.

Nejdůležitější novinkou byla divácká soutěž Slovácký šohaj. „V této soutěži rozhodovali o úspěchu zúčastněné muziky nebo souboru samotní diváci svým potleskem,“ vysvětlil Antonín Mach, ředitel Klubu kultury, organizátora slavností. „Skladba programů byla vytvořena tak, aby každý z mikroregionů delegoval jednoho zástupce.“ Hlavní cenu, bronzovou plastiku, získala chasa z Míkovic, místní části Uh. Hradiště. „Slovácký šohaj byl součástí hlavního pořadu Čí sú hody?. Ale nejen komponovaný pořad vítězů byl nádherný,“ ocenil vystoupení Květoslav Tichavský.

Rekordem letošního ročníku je 4 800 krojovaných v sobotním průvodu z Vinohradské ulice v Mařaticích na Masarykovo náměstí v Uh. Hradišti.

Putování Vinohradskou ulicí bylo také dějištěm křtu knihy Na paletě krojů. Publikace, jež mapuje současný kroj v 75 obcích v okolí Uh. Hradiště a kterou vydala Nadace Děti-kultura-sport, se hned první den prodalo téměř tisíc kusů. „O knihu je nečekaný zájem. Ani obce však nepřijdou zkrátka. Nadace pro ně připravila přes dva tisíce výtisků, které budou určeny místním školám, knihovnám, souborům a lidem, kteří pečují v obcích o kroje. Distribuce knihy bude probíhat v souvislosti s vyplácením příspěvků z Kulturního fondu nadace,“ sdělila manažerka Jelínková.

V sobotu převzali na pódiu na Masarykově náměstí ceny nejlepší vinaři. Nejlepším bílým vínem je Pálava 2009, výběr z hroznů z Vinice Hnanice. Prvenství mezi červenými víny získala Frankova modrá, ročník 2008, výběr z hroznů Vína Botur. V kategorii Přírodně sladká vína zachutnal porotě nejvíc Tramín červený, ročník 2008, výběr z cibéb vinaře Josefa Kadlčíka z Hluku.

Už ve středu se vybíral také nejlepší vzorek z vítězných vín letošních okresních výstav. Soutěž nazvanou Šampion šampionů, do které bylo zařazeno čtyřiatřicet vzorků, vyhrál František Hrňa z Buchlovic se svým Rulandským šedým 2006, výběr z bobulí. Jeho víno bylo prověřeno hned několika výstavami současně. „Poprvé jsem za tento vzorek získal ocenění v Jalubí, následně v Traplicích, na mezinárodní výstavě v Brně a nakonec v Hustopečích," řekl Hrňa, který je na své vítězství náležitě pyšný.

„Víno je živé. Je to organismus, který se vypracovává postupným zráním. Vítězství mě potěšilo, ale upřímně si trošku postesknu nad tím, že existuje řada vín, která jsou svěží a mají větší kyselinku typickou pro náš kraj. Výběr z bobulí je víno nadupané, s vysokým extraktem cukru. "

Z degustáže si druhé místo odneslo Víno Zlomek & Vávra z Boršic u Blatnice. Oceněno bylo jeho Rulandské bílé 2009, výběr z hroznů. Třetí místo získalo Vinařství Vaďura z Polešovic s Tramínem 2009, výběr z hroznů.

„Osmý ročník byl po všech stránkách vydařený,“ shodli se Květoslav Tichavský s Antonínem Machem. „A na co se zaměříme příště? Neustále je co zlepšovat. Myslíme si, že tak skvělí účinkující a návštěvníci si zaslouží ještě větší pohodlí a zázemí.“

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

TOPlist