FacebookYoutubeInstagram

Adama stres nepřemohl. Spal v pohodě celou noc

Kunovice Společnost 21. 5. 2018
Adama stres nepřemohl.  Spal v pohodě celou noc
Foto: sal

Dvacítka jezdců doprovodila po městě třináctiletého krále

Ulicemi Kunovic projela po dvou letech opět krojovaná družina strážící mladého krále. Po požehnání u kostela si dojela dvacítka jezdců pro třináctiletého Adama Škráška. Přesto, že na jeho bedrech ležela velká odpovědnost, vyrovnával se se stresem dobře. „Sice trochu nervózní jsem, ale dnes jsem se dobře vyspal. Spal jsem celou noc až do rána. Jediné, z čeho mám obavy, je nasedání na koně před domem,“ prozradil krátce přes vyhoupnutím do sedla nový kunovický král, který se kromě folkloru ve volném čase věnuje také florbalu. Adama z domu vyprovodili rodiče Andrea a Josef Škráškovi, kteří sami mají k folkloru blízko a dříve bývali i součástí hodové chasy.

Krále v průvodu doprovázela pážata Ladislav Mitáš a Jaroslav Svoboda. Před městským úřadem pak požádala družina v čele s tradičním praporečníkem Milanem Staškem o povolení vybírat v ulicích města na krále. Starostka povolení udělila a královské družině tak nestálo nic v cestě, aby mohla svého krále po městě doprovodit.

Hlaváč odevzdal korunu Škráškovi

V pátek se své královské koruny vzdal minulý kunovický král Adam Hláváč. Vládu, kterou před dvě lety obdržel on, předal během slavnostního pořadu letošnímu panovníkovi Adamu Škráškovi. Během pátečního programu vystoupily oba kunovické pěvecké sbory, mužský i ženský, folklorní soubor Míkovjan nebo maďarský folklorní soubor Tápiómente.

Pořad byl také mimo jiné věnován osmdesátým narozeninám čtyřnásobného praporečníka kunovické jízdy králů Jiřího Trubáka. „Od mládí pracoval ve folkloru. Je tělem i duší Kunovjan. Byl jedním z iniciátorů schůzí, které nakonec vedly k tomu, že se Kunovice osamostatnily,“ prohlásil na adresu Jiřího Trubáka bývalý starosta Kunovic Jiří Deml.

Letošní kunovický král spolu s jeho předchůdcem na závěr, po předání královské koruny, publiku předvedli, jak dobře umí tancovat verbuňk.

Panovník zdědil i kobylu

Kromě křestního jména mají letošní i předloňský král společné i to, že se vezli v sedle stejného koně. Bílá kobyla Agáta už před dvěma lety vezla Adama Hlaváče. A dokonce i jeho předchůdce, Radovan Siman, shlížel v roce 2014 jako panovník taktéž ze sedla Agáty. Letošní král měl příležitost se s kobylou seznámit už v dubnu letošního roku, aby z jízdy v sedle přímo ve slavnostní den neměl takový strach. Návštěva se zřejmě vyplatila, neboť Adam Škrášek se bez problému vyhoupl do sedla a stal se tak třetím králem Kunovic, který na Agátě jízdu absolvoval.

Autor: ket

Vaše názory

Stovky krojových součástí v Kunovicích

Kunovice

Stovky krojových součástí v Kunovicích

Do Kunovic zamířili folkloristé nejen z blízkého okolí, ale i z jiných regionů. V KZ Pálenice se...

20. 5. 2018
Nivnická burza nabídla unikátní kordulu

Nivnice

Nivnická burza nabídla unikátní kordulu

V Nivnici se opět po roce uskutečnil tradiční Májový jarmark, jehož hlavní součástí je burza krojů. Tuto...

19. 5. 2018
Čtyři jsou víc než jeden

Uherské Hradiště

Čtyři jsou víc než jeden

Vinařství Zlomek & Vávra z Boršic u Blatnice oslavilo první dekádu. Rodinné vinařství spatřilo světlo světa právě...

18. 5. 2018
Ve Zlechově koštovali neobvyklé odrůdy

Zlechov

Ve Zlechově koštovali neobvyklé odrůdy

Letošní Zlechovské koštování nabídlo k ochutnání celkem 361 vzorků vín. I když se jednalo hlavně o známé...

17. 5. 2018

Související

Vlčnov

Mám jediného syna a vždycky jsem si přál, aby byl králem!

Na tradičním Krojovém plese byl v sobotu představen vlčnovský král Josef Pavelčík ml., kterého při slavnostním defilé...

Vlčnov

Krále obdivovala operní pěvkyně s oběma syny

Zvyk zapsaný mezi nehmotné dědictví UNESCO oživil poslední květnový víkend dění ve Vlčnově. Stovky krojovaných z celého...

Vlčnov

Vlčnov představil nového krále, fotbalistu Davida Chaloupku

Součástí krojového plesu ve Vlčnově bylo slavnostní představení letošního vlčnovského krále Davida Chaloupky, který na konci května...

Vlčnov

Před pěti lety Ondřej, letos Martin. Sourozenci si nasadili královskou korunu

V roce 2013 strážila královská družina ve Vlčnově Ondřeje Darka Frantu. Letos z domu téměř na samotném...

TOPlist