FacebookYoutubeInstagram

Bez naděje není nic

Uherské Hradiště Společnost 13. 4. 2010
Bez naděje není nic
Foto: pri
Inzerce

S autorskou výstavou stovky nikdy nepublikovaných fotografií z dob předrevolučních, nazvanou (AB)Normalizace, do Slováckého muzea přijel v pátečním podvečeru Jindřich Štreit. Jeho aktivity nebyly v dřívějším režimu oficiálně podporovány, při tomto zahájení však nechyběli zástupci Slováckého muzea s průvodním slovem, četný zástup návštěvníků a obdiv přišli vyjádřit také jeho uherskohradišťští kamarádi a přátelé.

V Uh. Hradišti vystavoval uznávaný Štreit již několikrát, ale pouze dílčí soubor svých děl. Teprve nyní mohou návštěvníci zhlédnout ucelený soubor prací z dvacetileté etapy našich dějin - komunismu. Protože se autor nyní dívá na danou dobu s časovým odstupem, byly vybrány fotografie výrazově zcela jiné, než jaké by vybral dříve. „S větším odstupem se mohou návštěvníci setkat se snímky sice neefektivními, ale zároveň s takovými, které mají apelovat na analytické schopnosti a společenskou inteligenci diváka. Záběry a jejich vizuální realizace jsou méně naléhavé, avšak skrývají spoustu paralel a ukazatelů vyjadřujících projevy doby. Po dvaceti letech vnímáme minulý režim zcela bez afektu, bez schopnosti správného úsudku, mladí nevědí a pamětníci zapomínají. To vše se projevilo v charakteru výběru vystavovaných fotografií," přiblížila Milada Frolcová autorův záměr.

Výstava vybízí k zamyšlení, zdali dnešní společnost nemůže nebo již netrpí podobnými projevy jako v době komunismu. Autor se obě dvě doby, dnešní i minulou, však snaží pevně spojit důležitým slovem naděje. „Jedině v naději je obsaženo to, že můžeme udělat krok dopředu a záleží jen na nás, zda dokážeme ten krok udělat a jak ho následně zvládneme. Jde mi o to, aby se diváci mohli podívat, jak jsme žili. Každý z nás měl svoji hranici, kterou jsme se snažili i překračovat, obvykle s vidinou následného trestu. Mnoho věcí bylo dobrých a na těch by se mělo stavět a pokračovat v nich. To, co jsme žili, bylo abnormální," popisuje Štreit optimisticky pohled do budoucna.

Slovo naděje zaznělo i v první písni Jiřího Pavlici, jenž hudebně podpořil výstavu, která potrvá do 30. května. Výstava byla také dokumentována ostravskou televizí pro natáčený medailonek.

Autor: pri

Vaše názory

Potlesk Harafici neměl konce

Uherské Hradiště

Potlesk Harafici neměl konce

Dlouho před začátkem se do Klubu kultury scházelo veškeré kulturní a hlavně folklorní publikum. Koncertem spojeným s...

12. 4. 2010
Po koních přišli hafani

Břestek

Po koních přišli hafani

Tvrdé chlapy déšť nerozházel, šoupátka však znepříjemnil. Otevření šoupátek na Břestku se neslo v novodobém duchu, kdy...

12. 4. 2010
Divadelní přehlídka mladých

Vésky

Divadelní přehlídka mladých

V pátek v kulturním domě v Uh. Hradišti-Véskách proběhl další ročník již tradiční divadelní přehlídky Dětská scéna...

11. 4. 2010
Od varených po tekuté

Louka

Od varených po tekuté

Na malou obec velká návštěvnost téměř čtyř stovek platících lidí byla zaznamenána na čtvrtém ročníku Lúckého koštu...

10. 4. 2010
TOPlist