FacebookYoutubeInstagram

Břestečtí stárci jsou galáni

Břestek Společnost 14. 11. 2018
Břestečtí stárci jsou galáni

Břestečtí stárci.

Foto: pas

Michal s Barčou po třech letech zase stárkovali

Břestecká chasa letos v domě nedaleko hřiště vyzvedávala jak mladšího stárka, tak stárku. Oba tvoří pár i v soukromí, stejně jako starší stárci. Každý člen chasy nosil hodové víno v džbánku z tupeské keramiky, které neslo jeho jméno a případně roli.

Po jedné hodině v sobotu vyrazila chasa čítající devět krojových párů se stejným počtem drobotiny a rodiči s dětmi od zvonice pro břestecké stárky. Následně vyzvedla děvčice a u starší stárky i hodová práva. O pár domů vedle, u starosty Jindřicha Krušiny, se jí dostalo povolení pořádání hodové muziky a požehnání farářem Rudolfem Chmelařem.

Z domu Čestmíra Daňhela, místního vinaře a vedoucí provozu Vodní cesty - Baťův kanál, nejprve vyšel syn kapelníka kudlovické kapely Halogen Jan Škrabal. V obci pod Skalou je víc jako doma. Od malička sem jezdil za tetou Jolanou Večeřovou na Chabaně (před třemi roky tu šla za stárku jeho sestřenka Anička) a za svými kamarády. Proto Břestkem procházel v kroji podesáté, tentokráte jako stárek. Sedmadvacetiletý technik - diagnostik strojů v brněnské společnosti Siemens už půldruhého roku randí s mladší stárkou Martinou Daňhelovou, která v Uherskohradišťské nemocnice pracuje jako radiologická asistentka. Kvůli hodům Daňhelovi udělali novou fasádu! A stárek hezky přiložil ruce k dílu...

Do rolí starších stárků po třech letech povýšili Michal Smělík a Barbora Preclíková. Právě na hodech se před šesti lety seznámili.

Syn lékárnice a uměleckého keramika bere kroj jako historické dědictví obce a je mu ctí ho nosit. O víkendu si ho oblekla i jeho máma, viceprezidentka Spolku pro udržení tradic, který martinské hody v obci obnovil. Jana Smělíková chodila ve slováckém kroji od malička spolu se svými sestrami Renatou a Mirkou, dlouholetou starostkou Medlovic. Před pětatřiceti lety stárkovala s Jiřím Mrhálkem.

To stárčin táta Vladimír se stárkování nedočkal. V roce 1983 se vracel ze Stupavy domů, když se dozvěděl, že umřel Březněv a hody nebudou! "Měli jsme všechno nachystané, napečené a děvčatům zůstaly jen oči pro pláč," zavzpomínal stárčin otec. Kronikář František Malík nazval ve svojí knížce o hodech Vladimíra Preclíka "stárkem in memoriam".

A v čem byly letošní břestecké hody jiné než ty předešlé? „Konaly se téměř v letních teplotách a taky v tom, že jsme byli nejprofesionálnějsí amatérská skupina na okrese,“ podotkl s úsměvem letošní stárek.

Večer na hodové tradičně nechyběla krojované doprovázející DH Zdounečanka a premiérově CM Bálešáci. V neděli ráno Břestek i Chabaně obešli krojovaní šohaji s právy a pozvali na sólo pro stárky - hanáckou. Unikátní besedu i hodové pásmo upravil a s chasou secvičil učitel a muzikant Martin Crla.

Autor: pas

Vaše názory

Milovníci vína zaplnili náměstí

Uherské Hradiště

Milovníci vína zaplnili náměstí

Již podvanácté se stalo Uherské Hradiště místem, kde se jako první otevírají letošní mladá vína, která dostala...

13. 11. 2018
Vítězství obhájil Josef Niesner

Uherské Hradiště

Vítězství obhájil Josef Niesner

Prostory Reduty v Uherském Hradišti v sobotu hostily už čtvrtý Slovácký košt slivovice. O korunu nejlepší pálenky...

13. 11. 2018
Josef Bruháček si o hodové právo řekl už minulý rok

Stříbrnice

Josef Bruháček si o hodové právo řekl už minulý rok

Že se letos postaví do čela hodové chasy ve Stříbrnicích jako stárek, měl jasno Josef Brucháček už...

13. 11. 2018
Buchlovičtí stárci rádi létají v oblacích. Horkovzdušnými balony!

Buchlovice

Buchlovičtí stárci rádi létají v oblacích. Horkovzdušnými balony!

ZPÍVAJÍCÍ STAROSTKA Buchlovické hody byly úplně jiné než v předešlých letech. Nová starostka Pavla Večeřová si přišla...

12. 11. 2018

Související

Hluk

V Hluku znají svoje sousedy

Převážně hlucké folklorní soubory připravily pro nedělní dopoledne opravdu jedinečný pořad, který autorka Míša Beníčková nazvala Poznej...

Těšov, Újezdec u Luhačovic

Jubilejní krojové hody vedli Jonáš a Romana

Již podesáté se v Újezdci a Těšově uskutečnily tradiční krojové hody. Jak už se pomalu stalo zvykem,...

Huštěnovice

Stárkování si naplánovali už ve třinácti

Hodové veselí vypuklo o víkendu v Huštěnovicích. Zdejší hody letos slaví pětadevadesát let, a tak to místní...

Nedachlebice

Koňaříkovi vypravili už druhou stárku

Nedachlebická chasa si po ročním výpadku opět našla své stárky. Z řad domácích se významné role ujala...

TOPlist